Vistal - Pogoń Baltica. Gdynianki wyraźnie lepsze

Vistal Gdynia wysoko pokonał szczypiornistki Pogoni Baltica Szczecin (25:17). Za najlepszą zawodniczkę zwycięskiego zespołu uznano bramkarkę Małgorzata Gapska.

Joanna Chmara
Arka Gdynia WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: Arka Gdynia
Niedzielne starcie w Gdyni oba zespoły rozpoczęły ze słabą skutecznością - po obu stronach boiska nie brakowało rzutów ponad bramką lub obok niej. Po prawie dziewięciu minutach gry i celnych trafieniach Joanny Kozłowskiej i Patricii Matieli było dopiero 2:0.

Pogoń Baltica po nieudanym początku znalazła w końcu sposób na pokonanie zwartej defensywy Vistalu i po kwadransie gry, gdy bramkę zdobyła Moniky Bancilon szczecinianki wysunęły się na prowadzenie.

Ich przewaga nie trwała jednak długo. Zawodniczkom z grodu gryfa skutecznie utrudniała życie fenomenalnie dysponowana Małgorzaty Gapskiej. Bramkarka znakomicie odczytywała intencje rywalek i raz za razem powstrzymywała ich ataki. Dobry dzień miała także obrotowa Vistalu Joanna Szarawaga, która tylko w pierwszej połowie czterokrotnie pokonała Adriannę Płaczek.

W końcówce pierwszej połowy szczypiornistki Pogoni kompletnie nie radziły sobie z wykorzystaniem sytuacji pod bramką. Wykorzystały to gdynianki, zdobywając 6 bramek z rzędu. Do szatni gospodynie schodziły prowadząc 11:7.

Po przerwie zawodniczki Pogoni znacznie poprawiły skuteczność ataków. Ich mocnym punktem była Valentina Blażević - rozgrywająca z łatwością znajdowała sobie miejsce do rzutu pomiędzy gdyńską obroną. W 44. minucie po rzucie karnym wykorzystanym przez Monikę Koprowską podopiecznym trenera Adriana Struzika udało się doprowadzić do remisu.

Przez ostatni kwadrans gospodynie grały jednak jak natchnione i ponownie zdominowały parkiet. Dobrą zmianę zaliczyła Patrycja Kulwińska, która dwa razy z rzędu pokonała bramkarkę Pogoni. Również Monika Kobylińska pokazała, że po niedawnej kontuzji nie ma już śladu.

Zawodniczki Pogoni nie były już w stanie zatrzymać rozpędzonych gdynianek. W 56. minucie trzecią karę otrzymała Moniky Bancilon, chwilę później szczecinianki nie wykorzystały rzutu karnego. Tuż przed końcowym gwizdkiem swoją szóstą bramkę zdobyła Katarzyna Janiszewska, ustalając wynik meczu na 25:17.

Vistal Gdynia - Pogoń Baltica Szczecin 25:17 (11:7)

Vistal: Gapska, Kordowiecka - Szarawaga 5, Kobylińska 2, Matieli 2, Janiszewska 6, Kozłowska 4, Stanulewicz 1, Zych 2, Borysławska 1, Kulwińska 2, Gutkowska, Urbaniak