MŚ 2017 juniorów. Chile pokonane. Polacy piętnastą drużyną mistrzostw

Reprezentacja Polski juniorów piętnastą drużyną mistrzostw świata w Gruzji. W swym ostatnim meczu na turnieju zespół Dariusza Tomaszewskiego nie bez problemów pokonał niżej notowane Chile 33:30 (15:17).

Maciej Wojs
Maciej Wojs
reprezentacja Polski juniorów w piłce ręcznej Materiały prasowe / IHF / Na zdjęciu: reprezentacja Polski juniorów w piłce ręcznej

Polacy byli faworytami czwartkowego spotkania i początkowo ze swej roli wywiązywali się koncertowo. Mecz rozpoczęli od trzech trafień pod rząd, ale Chilijczycy dość niespodziewanie szybko wrócili do gry, zaś po upływie pierwszego kwadransa, przejęli inicjatywę.

Drużynie liderował lewy rozgrywający Aaron Codina, który świetnie współpracował z obrotowym Jose Luisem Lopezem. Obaj rzucili w meczu 14 bramek, a w końcówce pierwszej połowy ich trafienia wysunęły zespół na prowadzenie 17:14.

Polacy byli wtedy w opałach, ale na drugą połowę wyszli całkowicie odmieni. I ekspresowo rozstrzygnęli też losy meczu. Dwa razy trafił Paweł Dudkowski, raz Piotr Rybski, a trzy trafienia dołożył Dawid Krysiak i w 35. minucie Biało-Czerwoni wygrywali już 21:17.

Później Dudkowski powiększył jeszcze prowadzenie kadry do pięciu bramek. Polacy kontrolowali wynik i do końca meczu nie pozwolili rywalom włączyć się do walki o zwycięstwo.

19-letni Dudkowski był w czwartek najlepszym zawodnikiem zespołu. Oprócz ośmiu goli, zanotował też trzy asysty. Nieźle wypadli ponadto skrzydłowi Krysiak i Patryk Mauer oraz środkowy rozgrywający Rybski.

15. miejsce wywalczone przez kadrę Dariusza Tomaszewskiego, to wynik lepszy, niż ten, który polscy juniorzy uzyskali przed dwoma laty w Rosji. Wtedy podopieczni Rafała Kuptela (starszy rocznik) zajęli 19. lokatę i byli najgorszą spośród wszystkich europejskich ekip.

Na tegoroczne mistrzostwa Polacy pojechali w zastępstwie Wenezueli, która dwa tygodnie przed startem zmagań wycofała się z rozgrywek.

MŚ 2017 juniorów, o 15. miejsce:

Polska - Chile 33:30 (15:17)

Polska: Pyrka (9/36 - 25 proc.), Bartosik (3/6 - 50 proc.) - Orpik 1, Gregułowski 2, Bulski, Klimków 3, Adamczyk 4, Dudkowski 8, Guziewicz 1, Jarosiewicz 1, Mauer 4 (1/1), Krysiak 4, Olkowski 1, Rybski 4
Karne: 1/1
Kary: 4 min. (Adamczyk oraz Bulski - po 2 min.)

Chile: Gonzalez (10/36 - 27,8 proc.), Valenzuela (1/8 - 12,5 proc.) - Avendano 2, Testa 3, Baumann 3, Morales 1, Gomez 3, Codina 8, Lopez 6, Correa, Vidal, Cabrera, Salgado 4
Karne: 0/0
Kary: 6 min. (Avendado, Testa oraz Correa - po 2 min.)

Sędziowali: Cristian Lemes Martines oraz Mathias Fabian Sosa Gordalina (Urugwaj)

Jak oceniasz występ Polaków na MŚ w Gruzji?