Bundesliga: udany debiut Piotra Chrapkowskiego, dobra zmiana Piotra Wyszomirskiego

Piotr Chrapkowski od zwycięstwa zaczął swoją przygodę z Bundesligą. Jego SC Magdeburg pokonał TV Huettenberg Szymona Sićki 33:26. Wysoką porażkę z Flensburgiem poniosło z kolei TuS N-Luebbecke Łukasza Gieraka.

Marcin Górczyński
Piotr Chrapkowski w akcji PAP / Adam Warżawa / Piotr Chrapkowski w akcji

Spotkanie Magdeburga z TV 05/07 Huettenberg reklamowano jako "polskie" starcie. Z Biało-Czerwonych główną rolę odgrywał tylko Piotra Chrapkowskiego. Szymon Sićko dostał szansę jedynie w końcówce i zdołał oddać jeden skuteczny rzut.

Poza niezłym początkiem, beniaminek z Huettenberg nie zagroził Gladiatorom. Duża w tym zasługa Chrapkowskiego, który zajął miejsce na środku obrony Magdeburga i spisał się co najmniej dobrze. Nie łapał niepotrzebnych kar, zanotował za to aż pięć bloków. Polak kilka razy zapędził się pod bramkę rywali, rzucił jedną efektowną bramkę, zapisał też na swoim koncie asystę. Jego dorobek mógł być bardziej okazały, gdyby wykorzystał pozostałe dwie okazje. Po jednej z nich sam nie mógł uwierzyć, że posłał piłkę wysoko nad poprzeczką.

Odkąd pod koniec pierwszej połowy Magdeburg objął prowadzenie 18:12, Huettenberg przestało liczyć się w walce o zwycięstwo. Beniaminka rozstrzelał Robert Weber. Piłka często trafiała na skrzydło do Austriaka, poza tym pewnie wykonywał karne i swoimi 12 bramkami zgłosił (kolejny już raz) akces do tytułu króla strzelców. Gladiatorom przytrafiła się wprawdzie niewielka zadyszka po przerwie, ale Dario Quenstedt zaliczył wówczas znakomite wejście do bramki.

Bolesne zderzenie z Bundesligą zaliczyło TuS N-Luebbecke. Łukasz Gierak i koledzy przegrali we Flensburgu 23:37. Polak zagrał niezłe zawody, choć zadania nie ułatwiał mu m.in. szef obrony Wikingów Tobias Karlsson. Jak na debiut w najlepszej lidze świata, dwie bramki (na cztery próby) i trzy asysty to przyzwoite statystyki. W kadrze meczowej beniaminka zabrakło Piotra Grabarczyka. Defensor leczy kontuzję, której nabawił się na początku sierpnia.

Bez zwycięstwa także Piotr Wyszomirski. Golkiper TBV Lemgo pojawił się na parkiecie w 41 minucie i dał dobrą zmianę w meczu z mistrzami Niemiec, Rhein-Neckar Loewen. W trakcie pobytu na parkiecie odbił cztery rzuty, a jego koledzy zdołali zmniejszyć straty i przegrali 24:26, choć trzeba pamiętać o tym, że w ostatnich minutach Lwy nie forsowały tempa.

Inauguracja Bundesligi zupełnie nie wyszła Andrzejowi Rojewskiemu. Prawy rozgrywający SC DHfK Lipsk zakończył mecz bez gola (0/2). Na osłodę jego zespół zwyciężył 29:26 po wymagającym boju z TSV GWD Minden. Od wysokiej porażki sezon zaczął VfL Gummersbach. Byli mistrzowie Niemiec przegrali u siebie z Wetzlar 22:33 i w takiej formie ponownie będą musieli drżeć o utrzymanie.