PGNiG Superliga kobiet: lubelska Perła zatrzymana w Elblągu, ponownie. Sołomija Szywerska prawdziwą bohaterką

Kram Start Elbląg znów lepszy od MKS-u Perły Lublin. Po bardzo emocjonującym spotkaniu gospodynie zwyciężyły w 6. serii gier Superligi 28:25. Końcówka należała do Sołomiji Szywerskiej, która zbudowała mur nie do przejścia.

Krzysztof Kempski
zawodniczki Kram Startu Elbląg WP SportoweFakty / ANNA DEMBIŃSKA / Na zdjęciu: zawodniczki Kram Startu Elbląg
Kram Start to jedna z najmniej "lubianych" drużyn przez lubelskie szczypiornistki. Wszystko przez pryzmat ostatniego sezonu, w którym elblążanki w pierwszej jego części jako jedyne dwukrotnie ograły ówczesne mistrzynie Polski. W rundzie finałowej wyczyn koleżanek z północnej części kraju powtórzyły jeszcze Miedziowe.

MKS Perła "idzie" w tych rozgrywkach jak burza. Każdemu z pięciu dotychczasowym rywali aplikowała 30 lub więcej bramek. Mimo wszystko trudno oczekiwać, by któryś z nich bił się o czołowe lokaty. Prawdziwym sprawdzianem miał być dopiero mecz przeciwko ekipie Andrzeja Niewrzawy. Ich zadanie było o tyle trudniejsze, że przyjechały raptem w 11-osobowym składzie. Gospodynie zaczęły obiecująco, ale nie unikały strat. Mogły za to liczyć na niezawodną w bramce Sołomiję Szywerską. Od 11. minuty przegrywały jednak 5:6.

Miejscowych ten fakt nie podłamał. Robert Lis już w 17. minucie po raz pierwszy zaprosił do siebie zawodniczki na pouczającą rozmowę. Licznik wskazywał wówczas stan 11:8. Kłopoty gości dopiero miały nadejść. Niewykorzystany rzut karny przez Martę Gęgę, a potem pięć straconych bramek pod rząd były tego doskonałą zapowiedzią. MKS w tym sezonie w tak złej sytuacji jeszcze nie był. Nie znajdował sposobu na Sylwię Lisewską czy Hannę Jaszczuk  W przerwie drużynę czekał trudny czas.

MKS mógł zejść do szatni z większą stratą, gdyby w bramce nie miał Gabrijeli Besen. Chorwatka była nadzieją, której zespół bardzo potrzebował. Start wyciągnął pomocną dłoń, kiedy karę dwóch minut otrzymała Katarzyna Kozimur (była szczypiornistka ekipy z Lublina). I to było mało. Gospodynie świetnie rozmontowywały defensywę rywalek i nie pozwalały im na skuteczną pogoń. Lis mógł jedynie bezradnie rozkładać ręce. W 38. minucie elblążanki grały dwie mniej w polu, ale przetrwały bez straty, a potem to one przy przewadze liczebnej zadały cios (22:17).

Nieoczekiwana zadyszka Startu podniosła kibicom adrenalinę na zdecydowanie wyższy poziom. Ich przewaga stopniała do dwóch trafień (24:22). MKS zwietrzył swoją szansę. Do końca zawodów pozostało jeszcze 10 minut. Skuteczność gospodyń spadała wręcz dramatycznie. Niewrzawa wciąż nie reagował. W 53. minucie trafiła Gęga. Po chwili po kontrze wyrównała Joanna Drabik. Strach zajrzał w oczy miejscowym. Doszło w końcu do tego, że o wyniku decydowała jedna akcja. Mur w bramce zbudowała Szywerska, przez co przyjezdne przegrały pierwszy mecz w Superlidze.

Kram Start Elbląg - MKS Perła Lublin 28:25 (17:13)

Kram Start: Szywerska, Powaga - Balsam 2, Waga 4, Jędrzejczyk 4, Dorsz 2, Kwiecińska, Kozimur 3, Szynkaruk, Lisewska 10 (3/3), Stokłosa, Świerżewska 1, Jaszczuk 2