ME 2018: Hiszpanie w szoku. Wielki mecz Słoweńców!

Hiszpanie skomplikowali sobie życie. Przegrali ze Słoweńcami 26:31 i ograniczyli szanse na półfinał mistrzostw Europy szczypiornistów. Drużyna z Bałkanów spisała się rewelacyjnie, zwłaszcza Urh Kastelić w bramce.

Marcin Górczyński
reprezentacja Słowenii Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: reprezentacja Słowenii
Trener Jordi Ribera mówił przed spotkaniem ze Słoweńcami, że dla jego zawodników będzie to pierwszy z dwóch finałów. Kolejny, potencjalnie ważniejszy - dzień później z Niemcami. Dwa zwycięstwa gwarantowały grę o medale, jedno - nerwówkę i być może wielkie rozczarowanie.

Waga potyczki paraliżowała Hiszpanów. Obijali Urha Kastelicia, świeżo wprowadzonego do kadry w miejsce Urbana Lesjaka. Zacięła się maszyna do egzekwowania karnych, Valero Rivera, słabo na środku radził sobie Daniel Sarmiento. Słoweńcy, już bez wielkiej presji, po paru minutach prowadzili już 5:2. Pożar udało się opanować, ale do końca połowy Hiszpanie grali przeciętnie.

Ratował ich ponownie świetny Gonzalo Perez de Vargas i najbardziej aktywny z przodu, Ferran Sole. Po trzech bramkach ze skrzydła poczuł się tak pewnie, że z powodzeniem spróbował sił z dystansu. Na środku obrony na dwie wieże - Virana Morrosa i Gedeona Guardiolę - trafiał Miha Zarabec. Filigranowy rozgrywający, pomimo nieprzeciętnej zwrotności, nie potrafił ich zwieść. Większość jego kolegów także. Spraw nie ułatwiła seria wykluczeń, po których Słoweńcy notorycznie tracili piłkę, a potem łatwe bramki. Veselin Vujović z bezradności rozkładał ręce.

Jak na taką reakcję selekcjonera, połowa skończyła się całkiem niezłym wynikiem (13:12). Obudził się zupełnie niewidoczny wcześniej Borut Mackovsek, Kastelić zatrzymywał maga rozegrania, Raula Entrerriosa i rósł w oczach po kolejnych interwencjach,

Gdy Vujović przed meczem wymieniał bramkarzy, pewnie nikt nie przypuszczał, że to właśnie Kastelić stanie się tak ważną postacią. 21-latek, ponoć ogromny talent, po przerwie nadal zadziwiał. 41. minuta, przy jego nazwisku 11/27. Wybitnie jak na człowieka z głębokich rezerw.

Jego parady tak nakręciły Słoweńców, że objęli prowadzenie 24:18! W końcu odrodził się Zarabec. Nic nie robił sobie z przewagi fizycznej Morrosa i Joana Canellasa, pajęczynę z okienka ściągał Mackovsek. Z niebywałych pozycji Pereza de Vargasa oszukiwał Blaż Janc, w obronie harowali za dwóch. Funkcjonowało dosłownie wszystko. Zdezorientowani Hiszpanie patrzyli po sobie z paniką w oczach, czuli, że wymyka im się półfinał. Popełniali banalne błędy w sytuacjach sam na sam. I to nie ci mniej doświadczeni, a m.in. stary wyga Canellas. Każda udana akcja Słoweńców zniechęcała Hiszpanów. Wyglądali jak zbite psy, po trzecim wykluczeniu stracili też dowódcę obrony, Morrosa.

Tylko raz, i to na moment, odzyskali wiarę. W 54. minucie Alex Dujshebaev zmniejszył straty do trzech goli, jeszcze nie wszystko było stracone. Zadyszkę złapał Kastelić i zmienił go Matevz Skok. Ten bardziej doświadczony z pary golkiperów zniszczył nadzieje Hiszpanów. Obronił karnego Sole i Słoweńców nic nie mogło już zatrzymać. Dzięki sukcesowi wrócili do gry o półfinał - musza jednak pokonać Czechów i liczyć na zwycięstwo Danii nad Macedonią oraz remis Niemców z Hiszpanami.