Puchar Polski: sensacja, NMC Górnik Zabrze wyeliminował Orlen Wisłę Płock!

W Zabrzu jedna z największych niespodzianek sezonu. Ba, ostatnich lat! NMC Górnik Zabrze pokonał Orlen Wisłę Płock 33:30 i zagra w półfinale Pucharu Polski kosztem uczestnika Ligi Mistrzów.

Bartosz Grzelak
Iso Sluijters (Górnik) w akcji Materiały prasowe / NMC GÓRNIK ZABRZE / KRZYSZTOF KUROŃ / Na zdjęciu: Iso Sluijters (Górnik) w akcji
W ćwierćfinale Pucharu Polski na Orlen Wisłę Płock czekała trudniejsza przeszkoda od Spójni Gdynia, z którą Nafciarze dość niespodziewanie wygrali dopiero rzutem na taśmę. NMC Górnik Zabrze, jeden z kandydatów do medalu w obecnym sezonie PGNiG Superligi, zamierzał pokusić się o niespodziankę w Pucharze Polski. Jego szanse obniżały jednak absencje - trener Rastislav Trtik nie mógł skorzystać z Rafała Glińskiego czy Michała Adamuszka.

Wicemistrzowie Polski, choć przyjechali do Zabrza w najmocniejszym składzie, nie osiągnęli zamierzonego celu. Nafciarze przegrali 30:33 i pożegnała się z krajowymi rozgrywkami. Po raz pierwszy od 2010 roku o puchar nie zmierzą się Orlen Wisła Płock i PGE VIVE Kielce!

Kibice długo byli świadkami wyrównanego spotkania. Nafciarze wyszli na dwubramkowe prowadzenie po skutecznie zakończonych kontratakach Valentina Ghionei (8:5). Na barkach doświadczonego skrzydłowego opierała się gra zawodników w niebieskich strojach, utrzymujących przewagę do przerwy (17:15). Początek drugiej części wskazywał na to, że płocczanie będą kontrolować mecz. Po kolejnej udanej akcji prowadzenie do czterech bramek różnicy podwyższył Sime Ivić (21:17).

Zabrzanie wciąż zachowywali szanse, nadgryzali defensywę rywali, po bramce Marka Daćki przegrywali 23:25. Przez kolejnych dziewięć minut Nafciarze nie radzili sobie z obroną Górników, nie byli w stanie pokonać świetnie dysponowanego Martina Galię i w 51. minucie stracili prowadzenie (27:27). Niespodziewanie katem zawodników Piotr Przybeckiego został młody Łukasz Gogola, który rzucił Orlen Wiśle cztery bramki z rzędu i stało się jasne, że Wisła nie zagra w półfinale (32:29). Szok i niedowierzanie wśród Nafciarzy, wybuch radości przy alei Wolności w Zabrzu.