Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rusza proces licencyjny w PGNiG Superlidze. Wymagany wyższy budżet

2 mln złotych. Tyle od przyszłego sezonu będzie wynosił minimalny budżet w PGNiG Superlidze. To znacząca zmiana, do tej pory wymaganą kwotą było 1,5 mln złotych. Władze rozgrywek ogłosiły kryteria licencyjne.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Piłka ręczna WP SportoweFakty / MICHAŁ DOMNIK / Piłka ręczna

Do procesu licencyjnego mogą przystąpić drużyny obecnie grające w PGNiG Superlidze oraz te, które zwyciężą w grupach A i B pierwszej ligi. Kryterium sportowe to oczywiście nie jedyny warunek otrzymania licencji. Klub powinien wypełnić szereg wymagań, w tym posiadać formę prawną spółki kapitałowej oraz odpowiedni budżet.

- Do najważniejszych wymogów zaliczany jest budżet w kwocie 2 milionów złotych. Ma to dać gwarancję stabilności finansowej. Kluby nie mogą mieć również zaległości względem zawodników lub trenerów, a w przypadku długów zawarte ważne i realne do wykonania ugody - tłumaczy Piotr Łebek, Komisarz PGNiG Superligi. Kluby muszą mieć dodatkowo zabezpieczone 500 tys. złotych na potrzebę spłaty ewentualnych zaległości. 

Podczas procesu licencyjnego ważnym elementem będzie także zaangażowanie w szkolenie drużyn młodzieżowych, które mają być zapleczem dla seniorów. W przyszłości planowane jest uruchomienie rozgrywek Młodej Superligi.

Proces licencyjny jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy, podczas którego kluby składają dokumentację, trwa od 21 marca do 30 kwietnia. Decyzje licencyjne zapadną 20 czerwca. Dla tych, którzy nie spełnią kryteriów, pozostanie drugi etap, który pozwoli na uzupełnienie braków. Ostateczny termin dopuszczenia do rozgrywek PGNiG Superligi w sezonie 2018/2019 to 1 sierpnia.

PGNiG Superliga opublikowała na swojej stronie kryteria licencyjne, regulamin procesu oraz harmonogram prac.

- Kryteria z sezonu na sezon będą formułowane w ten sposób, żeby doprowadzić na przestrzeni kilku lat do posiadania przez kluby stabilnego finansowania i pełnej infrastruktury na najwyższym poziomie - mówi Marek Janicki, Prezes PGNiG Superligi.

ZOBACZ WIDEO MŚ 2018: Reprezentanci dostali pytanie o bojkot. Robert Lewandowski: polityka i sport to różne rzeczy

Ile drużyn powinna liczyć PGNiG Superliga?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (4):

 • kip Zgłoś komentarz
  Cyt. "...do posiadania przez kluby stabilnego finansowania i pełnej infrastruktury na najwyższym poziomie - mówi Marek Janicki, Prezes PGNiG Superligi."k.cyt. Co to znaczy pełnej
  Czytaj całość
  infrastruktury ??? Bo jeśli są to te z Kryteriów Licencyjnych to jest jakaś paranoja.
  • ZACHAR Zgłoś komentarz
   Może tak 10 milionów i zostaną 2 kluby
   • spoko22 Zgłoś komentarz
    Ciekaw jestem tej Młodej Superligi. Może być naprawdę fajnie, jeśli każdy zespół złoży tę 16-osobową drużynę młodych zawodników, którzy będą mieli okazję regularnie i dużo
    Czytaj całość
    pograć, a przy okazji kluby (oby) nie będą musiały do tego specjalnie dopłacać, tylko liga pomoże w finansowaniu.
    • miki Zgłoś komentarz
     W końcu coś transparentnego i jawnego, teraz pozostaje kwestia spełnienia przez kluby licencji, bo podniesienie budżetu do 2 mln może spowodować, że kilka klubów wypadnie z Superligi, o
     Czytaj całość
     ile oczywiście proces licencyjny będzie zgodny z regulaminem.
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×