WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rusza proces licencyjny w PGNiG Superlidze. Wymagany wyższy budżet

2 mln złotych. Tyle od przyszłego sezonu będzie wynosił minimalny budżet w PGNiG Superlidze. To znacząca zmiana, do tej pory wymaganą kwotą było 1,5 mln złotych. Władze rozgrywek ogłosiły kryteria licencyjne.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
WP SportoweFakty / MICHAŁ DOMNIK / Piłka ręczna

Do procesu licencyjnego mogą przystąpić drużyny obecnie grające w PGNiG Superlidze oraz te, które zwyciężą w grupach A i B pierwszej ligi. Kryterium sportowe to oczywiście nie jedyny warunek otrzymania licencji. Klub powinien wypełnić szereg wymagań, w tym posiadać formę prawną spółki kapitałowej oraz odpowiedni budżet.

- Do najważniejszych wymogów zaliczany jest budżet w kwocie 2 milionów złotych. Ma to dać gwarancję stabilności finansowej. Kluby nie mogą mieć również zaległości względem zawodników lub trenerów, a w przypadku długów zawarte ważne i realne do wykonania ugody - tłumaczy Piotr Łebek, Komisarz PGNiG Superligi. Kluby muszą mieć dodatkowo zabezpieczone 500 tys. złotych na potrzebę spłaty ewentualnych zaległości. 

Podczas procesu licencyjnego ważnym elementem będzie także zaangażowanie w szkolenie drużyn młodzieżowych, które mają być zapleczem dla seniorów. W przyszłości planowane jest uruchomienie rozgrywek Młodej Superligi.

Proces licencyjny jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy, podczas którego kluby składają dokumentację, trwa od 21 marca do 30 kwietnia. Decyzje licencyjne zapadną 20 czerwca. Dla tych, którzy nie spełnią kryteriów, pozostanie drugi etap, który pozwoli na uzupełnienie braków. Ostateczny termin dopuszczenia do rozgrywek PGNiG Superligi w sezonie 2018/2019 to 1 sierpnia.

PGNiG Superliga opublikowała na swojej stronie kryteria licencyjne, regulamin procesu oraz harmonogram prac.

- Kryteria z sezonu na sezon będą formułowane w ten sposób, żeby doprowadzić na przestrzeni kilku lat do posiadania przez kluby stabilnego finansowania i pełnej infrastruktury na najwyższym poziomie - mówi Marek Janicki, Prezes PGNiG Superligi.

ZOBACZ WIDEO MŚ 2018: Reprezentanci dostali pytanie o bojkot. Robert Lewandowski: polityka i sport to różne rzeczy

Ile drużyn powinna liczyć PGNiG Superliga?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (8):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Czarcik 1
  Podejrzewam, że liczebność zostanie utrzymana - jest jeszcze jeden sezon bez spadków. Klubów jest za dużo, ale chyba chcą po prostu dać szansę innym. Mamy takie trochę niewypały jak Spójnia, czy Elbląg, ale z drugiej strony rewelacyjny Kalisz, który dołączył dzięki rozszerzeniu ligi do 16 zespołów. Ciekawie ile docelowo chcą mieć klubów i czy to będzie "sztywna" liczba.
  miki Już teraz ponad połowa klubów gra na licencji warunkowej, więc po zaostrzeniu wymagań - szczególnie budżetowych tych klubów chyba przybędzie, ale raczej nie o to chodzi. Ligę trzeba zmniejszyć, aby podnieść jej poziom sportowy, a tym samym organizacyjny.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • miki 0
  Już teraz ponad połowa klubów gra na licencji warunkowej, więc po zaostrzeniu wymagań - szczególnie budżetowych tych klubów chyba przybędzie, ale raczej nie o to chodzi. Ligę trzeba zmniejszyć, aby podnieść jej poziom sportowy, a tym samym organizacyjny.
  AlexLFC Pewnie będzie instytucja " licencja warunkowa" jak w kopanej xdd
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • AlexLFC 0
  Pewnie będzie instytucja " licencja warunkowa" jak w kopanej xdd
  miki W końcu coś transparentnego i jawnego, teraz pozostaje kwestia spełnienia przez kluby licencji, bo podniesienie budżetu do 2 mln może spowodować, że kilka klubów wypadnie z Superligi, o ile oczywiście proces licencyjny będzie zgodny z regulaminem.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (8)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×