El. ME 2018: Polska - Czarnogóra. Bolesna porażka, rywalki klasę lepsze

Po doskonałym początku eliminacji do tegorocznych mistrzostw Europy, reprezentacja Czarnogóry okazała się zbyt dużym wyzwaniem dla Polek. Reprezentantki naszego kraju przegrały w Gdyni 20:26.

Michał Gałęzewski
Reprezentacja Polski kobiet Newspix / Mateusz Słodkowski / Reprezentacja Polski kobiet
Reprezentantki Polski i Czarnogóry wygrały dwa pierwsze spotkania eliminacyjne ze Słowaczkami i Włoszkami, dzięki czemu niewiele wskazuje na to, żeby miały drżeć o awans na mistrzostwa Europy. Polscy kibice dosyć szczelnie zapełnili Gdynia Arenę i musieli pomagać Polkom, które miały problemy z dobrze dysponowanymi rywalkami z Bałkanów.

W ataku od pierwszych minut olbrzymim zagrożeniem była Milena Raicević, a w bramce dynamiczne kontrataki Polek potrafiła skutecznie powstrzymać Marina Rajcić. Kiedy z lewego skrzydła trafiła Majda Mehmedović, w 14. minucie było już 3:6.

Polki wciąż miały spore problemy w ataku, a przed wyższą stratą względem rywalek wielokrotnie ratowała je Adrianna Płaczek. Sprawy w swoje ręce w końcu wzięła Kinga Achruk, która dwa razy z rzędu rzuciła celnie po dynamicznych kontrach i zrobiło się zaledwie minus jeden, jednak aby doprowadzić do wyrównania trzeba było postawić kropkę nad i.

Gdy wydawało się, że gra Biało-Czerwonych idzie w dobrą stronę, polski licznik zatrzymał się przy 9 bramkach, a doskonale broniące Czarnogórki skorzystały z zejścia największych strzelb w polskiej ekipie, konsekwentnie budując swoją przewagę, przez co do przerwy przegrywaliśmy 9:14.

Niestety na pierwszą bramkę po zmianie stron czekaliśmy przez ponad 5 minut. Czarnogórki dużo lepiej weszły do gry. Zespół Pera Johanssona chwilę później potrafił powiększyć swoją przewagę do ośmiu rzutów. Wynik 10:18 nikogo nie mógł nastrajać optymizmem.

Kolejne akcje mijały i trzeba było coraz większych chęci, by doszukać się jakichkolwiek pozytywów w polskiej grze. Szansą była gra w podwójnej przewadze przez ponad 100 sekund przy wyniku 12:21. Polki co prawda za sprawą Karoliny Kudłacz-Gloc nieco zmniejszyły stratę, jednak czas leciał nieubłaganie.

Niestety fani zgromadzeni w gdyńskiej hali nie byli świadkami cudu. Czarnogóra, dla której doskonale spisywała się Milena Raicević nie śrubowała już wyniku w końcówce i ostatecznie wygrała 26:20. Już w sobotę, w hali w czarnogórskiej miejscowości Bijelo Polje, ekipa Leszka Krowickiego będzie miała okazję do rewanżu.

Polska - Czarnogóra 20:26 (9:14)

Polska: Płaczek, Kordowiecka - Kudłacz-Gloc 5, Lisewska 5, Achruk 3, Grzyb 3, Kozłowska 1, Urtnowska 1, Drabik 1, Szarawaga 1, Zych, Janiszewska, Michałów, Górna, Roszak, Zawistowska.