Hiszpania: sensacyjna porażka FC Barcelona! Koniec absolutnej dominacji

26. kolejka rozgrywek rozpoczęła się od trzęsienia ziemi. Seria pięciu lat bez porażki katalońskiego zespołu w lidze stała się już tylko historią. Fraikin BM Graollers zwyciężył 29:28 z Barceloną po bramce na kilka sekund przed końcem gry.

Bartosz Grzelak
Kamil Syprzak, obrotowy Barcelony (z piłką) Getty Images / ALEX GRIMM / Na zdjęciu: Kamil Syprzak, obrotowy Barcelony (z piłką)
Seria 146 spotkań bez porażki w Lidze ASOBAL, zapoczątkowana w maju 2013 roku, dobiegła już końca. FC Barcelona Lassa uległa 28:29 przeciwko Fraikin BM Granollers, po tym jak w ostatnich sekundach gry straciła bramkę. W drugiej połowie wydawało się, że Katalończycy kontrolują przebieg boiskowych wydarzeń, ale przez własne błędy przerwali pięcioletnie pasmo zwycięstw.

Pierwsze minuty nie wskazywały na jakąkolwiek niespodziankę w Palau Blaugrana. Po pięciu minutach Barcelona wygrywała 4:2 po bramce Syprzaka. Polski obrotowy nie doczekał się zbyt wielu piłek, jednak gdy nadarzyła się okazja, celnie rzucał na bramkę. Ogółem rzucił trzy bramki. W drugim kwadransie meczu zawodnicy gości zminimalizowali liczbę błędów i wyszli na prowadzenie, kiedy Adria Figueras zdobył gola (7:6).

Obrotowy trzeciej ekipy ligi ASOBAL co chwila popisywał się rzutami niezwykłej urody. Z dziewięcioma golami na koncie został najskuteczniejszym szczypiornistą na parkiecie. Zawodnicy Fraikin zaskakiwali podopiecznych Xaviera Pascuala szybkim wyprowadzaniem kontrataków i do przerwy prowadzili 17:13. Dopiero w drugiej odsłonie Barcelona odrobiła straty, gdy ciężar zdobywania bramek wziął na siebie Raul Entrerrios.

Victor Tomas wyprowadził gospodarzy na prowadzenie, ale w odpowiednim momencie szczypiornistów Dumy Katalonii powstrzymywał świetnie dysponowany Cesar Almeida  (21:20). W ostatniej minucie do remisu doprowadził Valero Rivera, ale w ostatnich sekundach historyczne zwycięstwo przypieczętował Rolando Bernatonis (29:28).