PGNiG Superliga: pogromcy potęg. Górnik Zabrze odprawił Azoty Puławy!

Hit kolejki nie zawiódł. NMC Górnik Zabrze stoczył pasjonującą batalię z Azotami Puławy i odhaczył na swojej liście kolejną potęgę. W poprzedniej kolejce pokonał Orlen Wisłę Płock.

Marcin Górczyński
Mateusz Kornecki (NMC Górnik Zabrze) Newspix / Adam Starszynski / Na zdjęciu: Mateusz Kornecki (NMC Górnik Zabrze)
Wszyscy spodziewali się dokładnie takiego spotkania. Wypisz, wymaluj, powtórka sprzed roku. Nieustanna wymiana ciosów, popisy bramkarzy i temperatura bliska wrzenia.

Wszystko albo nic

Trener gospodarzy Rastislav Trtik znowu podjął maksymalne ryzyko. Od pierwszej akcji wycofywał golkipera i grał siódemką w ataku. Azoty pewnie doskonale wiedziały o rozwiązaniach Górnika, przecież Czech tą taktyką zaskoczył Wisłę w Płocku, ale puławianie niespecjalnie potrafili sobie z nią poradzić. Bartosz Jurecki rotował obrońcami, prawie każde rozwiązanie kończyło się tak samo - bez widocznej poprawy.

Zabrzanie do oporu korzystali z obrotowych. A to Jurij Gromyko, a to Marek Daćko urywali się spod opieki. Własnie Gromyko wyprowadził Górników na prowadzenie 7:5 i Jurecki musiał zganić swoich zawodników.

Trtik przygotował coś specjalnego także na własnej połowie. Oczywiście dla nikogo nie było zaskoczeniem, że Rafał Gliński i Michał Adamuszek wychodzili wyżej do rywali, ale plastyczne ustawienie było Azotom zupełnie nie w smak. Rzadko kiedy rzucali z czystych pozycji. A nawet gdy dochodzili do idealnej sytuacji, to czaił się na nich Mateusz Kornecki. Specjalista od spraw beznadziejnych.

Kibice Azotów mogli być zaniepokojeni po pierwszej połowie. Marko Panić zapomniał amunicji z Puław, tylko Ante Kaleb poważnie zagrażał rzutem z dystansu. Górnicy - poza jednym przestojem i stratą czterech bramek z rzędu - grali naprawdę dobrze, niemal nie gubili piłek, do perfekcji opracowali dogrania do koła.

Nadzieje przywrócił nie kto inny jak Wadim Bogdanow. Rosjanin, jeden z najlepszych specjalistów w lidze i chyba wciąż niedoceniany bramkarz, rozgrzał się po przerwie i na kilka minut zamknął drogę do siatki. Odpowiadali Jerko Matulić, obudził się Panić i... wyrwał zabrzan z letargu.

Wyrównał Iso Sluijters i rozgorzała bitwa, podsycana dopingiem z trybun.

Powrót z zaświatów

W tym meczu było wszystko. Także spektakularny, wręcz filmowy powrót. Martin Galia dwa tygodnie temu wrócił do treningów po wielomiesięcznej rehabilitacji kolana. Dla niejednego 39-latka diagnoza "zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie" oznaczałaby koniec kariery. Czech nie poddał się, wrócił w wielkim stylu, choć według ostatnich meldunków z Zabrza miał jeszcze czekać na występ. Znalazł się w składzie, wyszedł na karnego i odbił rzut Matulicia.

Galia nie zdecydował o losach meczu, bo do końca został jeszcze kawał czasu, a Paweł Podsiadło próbował podciągnąć kolegów. Zrobiło się piekielnie gorąco. W pozornie prostych sytuacjach nogi ważyły kilkadziesiąt kilogramów więcej. Daćko potrafił - z przymusu - odpalić aż z 11. metra, by niedługo później zaprzepaścić okazję sam na sam z Bogdanowem.

Nerwy udzielały się wszystkim, nawet rutyniarze z Azotów podarowali gole Iso Sluijtersowi. Brązowi medaliści Superligi znaleźli się w gigantycznych tarapatach, przegrywali 22:25.

Bij lidera!

Koniec emocji? Gdzieżby. Puławianie jeszcze się podnieśli, Bogdanow trafił do pustej bramki i zrobiło się 26:25. Gospodarze nie wypuścili szansy z rąk, Aleksandr Buszkow dostał kapitalne podanie od Michała Adamuszka, po chwili zwycięstwo przypieczętował Sluijters. A ostatnia interwencja Korneckiego idealnie podsumowała spotkanie.