PGNiG Superliga: Stal nie pękła przed VIVE. Wyrównany bój w Kielcach

Stal Mielec nastraszyła PGE VIVE Kielce. Przez 40 minut utrzymywała kontakt z mistrzami Polski, ostatecznie przegrała "tylko" 28:35. Jak na standardy Superligi to honorowa porażka z krajowym dominatorem.

Marcin Górczyński
Blaż Janc Newspix / Paweł Janczyk / Na zdjęciu: Blaż Janc
Mistrzowie Polski zagrali bez kontuzjowanych Luki Cindricia, Michała Jureckiego i Krzysztofa Lijewskiego, wolne dostali Artsiom Karalek i Arkadiusz Moryto, ale tegoroczna Superliga nauczyła, że wąska kadra nie stanowi przeszkody dla VIVE. W jeszcze bardziej okrojonym składzie wygrywali jak chcieli, po części dlatego, że rywale przegrywali spotkanie przed wyjściem z szatni. Stal nie powieliła tego błędu.

Zaczęło się standardowo, od wysokiego prowadzenia kielczan. W ataku rozkręcił się Mariusz Jurkiewicz, zastępujący Cindricia na środku. Nie zawodził Blaż Janc i na sześć minut przed przerwą na tablicy wyświetlił się wynik 15:10. W takich momentach wiele drużyn traciło wiarę w powodzenie i zupełnie odpuszczało. Stal wręcz przeciwnie. Zwarła szyki w obronie, przechwyciła kilka piłek i spokojnie wyprowadzała ataki pozycyjne. Po golu Łukasza Janysta zrobiło się tylko 15:14.

Tałant Dujszebajew po przerwie włączył do gry Alexa Dujshebaeva. Prawy rozgrywający od razu zaznaczył swoją obecność trzema bramkami, ale VIVE wciąż nie potrafiło odskoczyć. Paweł Wilk i Rudolf Cuzić doprowadzali do remisów. Konsternacja, w tym sezonie zespół z dołu tabeli nie postawił się tak mistrzom Polski, a na pewno nie na ich parkiecie.

Trudno było zakładać, że Stal wytrzyma równie wysokie tempo do końca spotkania. Kryzys nadszedł po 40. minucie, mielczanie stanęli i przegrali 10-minutowy fragment 2:8. Trzy bramki Mateusza Jachlewskiego uspokoiły sytuację (23:20), znowu uaktywnił się Janc, zdecydowaną różnicę zrobił Alex Dujshebaev.

Różnica przestała się powiększać, Stal zostawiła po sobie dobre wrażenie w końcówce. Wprawdzie przegrała 28:35, ale może być zadowolona ze swojej postawy. Dla VIVE to kolejny odhaczony występ, choć niepokojąco zacięty, nawet pomimo osłabień.

Wśród kielczan zadebiutował wracający po kontuzji Władisław Kulesz.