Turniej w Alicante: pierwszy test oblany. Biało-Czerwone przegrały z Hiszpanią

Reprezentacja Polski szczypiornistek przegrała z Hiszpankami 16:23 w swoim pierwszym meczu międzynarodowego turnieju w Alicante. Biało-Czerwonym zabrakło skuteczności, a często też sportowego szczęścia.

Daniel Kordulski
reprezentacja Polski piłkarek ręcznych Materiały prasowe / ZPRP / Na zdjęciu: reprezentacja Polski piłkarek ręcznych
W pierwszych minutach szczególną dynamiką wykazywała się Monika Kobylińska. Polki prowadziły 2:0 w 3. minucie. Niestety później nie było już tak dobrze. Biało-Czerwone miały wyraźne problemy w ataku. Kilka strat (a w całym meczu łącznie 17) i niecelnych rzutów sprawiły, że przeciwniczki szybko opanowały sytuację. Gra w defensywie też pozostawiała do życzenia. Niewiele w niej było agresji. Zwłaszcza Almudena Rodriguez karciła nas mocnymi rzutami. Podopiecznym Leszka Krowickiego szczególnie kiepsko wychodziła gra w przewadze. W 18. minucie Hiszpanki prowadziły 9:6.

Reprezentacja Polski zastopowała gospodynie w kolejnych akcjach. Ważna była zmiany w bramce, którą na początku strzegła Adrianna Płaczek. Wejście bardziej doświadczonej Weroniki Gawlik nieco zdeprymowało rywalki. Niestety polski atak wciąż kulał. Zamiast remisu wynik ani drgnął. Kilka kontr wybroniła bowiem weteranka Las Guerreras, Silvia Navarro. Kiedy wreszcie niemoc przełamała z dystansu Aleksandra Zych, reprezentacja Hiszpanii odpowiedziała błyskawicznie.

Najpierw Polki skarciła Ainhoa Hernandez, a wynik do przerwy (13:9) ustaliła efektownym rzutem grająca w lidze węgierskiej Mireya Alvares Gonzalez. Odpowiedzieć próbowała jeszcze dwa razy Karolina Kochaniak, ale jej rzuty były zbyt łatwe do obrony dla takiej wygi jak Navarro. Golkiperka gospodyń odbiła w pierwszej połowie osiem rzutów. Przy tak wyrównanej grze miało to niebagatelne znaczenie.

Po przerwie nie było lepiej. W 38. minucie zrobiło się 17:10. Czas wzięty przez Krowickiego uspokoił nieco sytuację. Gawlik odbijała kolejne rzuty. Podopieczne Carlosa Vivery też zaczęły się częściej mylić. Cóż z tego, skoro kolejne szanse na zmniejszenie dystansu były niweczone. Straty i nieskuteczne rzuty to grzechy główne Polek. Miejscowe nie grały może oszałamiająco, ale na nasze szczypiornistki to wystarczało.

Zmienniczka Navarro w bramce Hiszpanek, Mercedes Castellanos, udanie starała się nie być gorsza od koleżanki. Szczególnie polowała na rzuty skrzydłowych w kontratakach. Odbiła ich kilka. Straty nie udawało się odrobić. Biało-Czerwone miały za mało atutów w ofensywnie. Same skuteczne obrony Gawlik w bramce nie mogły dać zwycięstwa.