Turniej w Palencii: Polacy postawili się mistrzom Europy. Wejście smoka Damiana Przytuły

Polscy szczypiorniści przegrali z Hiszpanami 28:34 w drugim dniu międzynarodowego Turnieju w Palencii. Mimo porażki, Biało-Czerwoni zostawili po sobie bardzo przyzwoite wrażenie.

Daniel Kordulski
piłkarze ręczni reprezentacji Polski Newspix / Mirosław Szozda / Na zdjęciu: piłkarze ręczni reprezentacji Polski
Polacy rozpoczęli w identycznym zestawieniu wyjściowej siódemki jak w meczu z Białorusinami. Po kilku minutach Biało-Czerwoni zaczęli odstawać od Hiszpanów. Gospodarze turnieju dobrze odczytywali nasze zamiary ofensywne. Początkowo na wysoką obronę gracze Piotra Przybeckiego stosowali grę jeden na jeden z przełożeniem, ale i to szybko było udaremniane. Kilkoma bramkami wciąż prowadziła reprezentacja Hiszpanii.

Na szczęście niezmordowany Kamil Syprzak, megaambitny Jan Czuwara oraz straszący rzutem Rafał Przybylski, nie pozwolili odskoczyć na więcej niż cztery trafienia. Jasnym akcentem było wejście na parkiet Damiana Przytuły, który od razu popisał się atomowym rzutem z lewego rozegrania. Później też grał całkiem dobrze. Odważnie, z fantazją, skutecznie. Z sześcioma golami był najskuteczniejszym rozgrywającym Biało-Czerwonych.

W ostatnich dziesięciu minutach pierwszej połowy Polakom zaczęło się powodzić coraz lepiej. Mocniejsza obrona połączona z niezłą postawą Adam Malcher oraz kilka błędów podopiecznych Jordiego Ribery sprawiło, że gracze znad Wisły zdobyli bramkę kontaktową. Może gospodarze nie angażowali pełni swoich umiejętności, ale z postawy Polaków, zwłaszcza Przytuły i Czuwary, można było się cieszyć. Dogrania na koło do Syprzaka też wychodziły niemal perfekcyjnie.

Po przerwie reprezentacja Polski dotrzymywała rywalom kroku przez niemal kwadrans. Po tym czasie zbyt Polacy często zawodzili w ataku. Bartosz Kowalczyk i Przybylski zmarnowali kolejno po sobie pewne sytuacje do zdobycia bramki. Pozostałym ich kolegom jakby zaczęło brakować koncepcji na grę. W 53. minucie gospodarze prowadzili już 29:24. Mimo to naszym zawodnikom udało się jeszcze popisać akcją meczu. Podwójną wrzutkę zakończył niezawodny Przytuła.