PGNiG Superliga: sensacja stała się faktem. Wybrzeże Orneborga pokonało Górnika

Wbrew przypuszczeniom, starcie Energi Wybrzeża Gdańsk z NMC Górnikiem Zabrze było zacięte do ostatnich akcji. Gospodarze, których po raz pierwszy prowadził Thomas Orneborg ostatecznie po dramatycznej końcówce pokonali faworyta 32:31.

Michał Gałęzewski
Thomas Orneborg Materiały prasowe / Energa Wybrzeże Gdańsk / Na zdjęciu: Thomas Orneborg
Kulisy czwartkowego spotkania były wyjątkowe. Dwa dni wcześniej, po czterech porażkach z rzędu, z funkcji trenera Energi Wybrzeża odsunięto Marcina Lijewskiego, który w hali AWFiS pojawił się jako gość, na trybunach. Zastąpił go Thomas Orneborg. Warsztat Duńczyka nie był powszechnie znany, w końcu w ostatnim czasie był bezrobotny, a wcześniej prowadził zespoły kobiece.

Duńczyk poprowadził dwa treningi z Energą Wybrzeżem, po grze gdańszczan było jednak widać, że cała sytuacja ich nie rozbiła. Faworyzowany NMC Górnik Zabrze co prawda od początku minimalnie prowadził, korzystając na kilku prostych błędach zespołu z Trójmiasta i z gry w przewadze, jednak dystans między drużynami nie był wielki.

Michał Skórski obejmie kadrę B. Zobacz więcej!

Goście na najwyższe prowadzenie wyszli w 19 minucie, kiedy Artura Chmielińskiego pokonał Aleksandr Tatarincew. Było 8:11 i bardzo dobre wejście w mecz zanotował Kamil Adamczyk. Leworęczny rozgrywający posłał dwie bomby w kierunku Martina Galii, a Adrian Kondratiuk popisał się efektowną wkrętką i był remis 11:11.

Gdańszczanie nie potrafili postawić kropki nad "i", w czym przeszkodziła im kolejna kara indywidualna. Ostatecznie I połowa zakończyła się rezultatem 15:16 i nieoczekiwanie zdecydowany faworyt miał sporo do przemyśleń.

Prezes Energi Wybrzeża o zakończeniu współpracy z Lijewskim. Zobacz więcej!

Ci, którzy spodziewali się tego, że NMC Górnik bardzo szybko wyjaśni sytuację po przerwie, srogo się zawiedli. Grająca z olbrzymim zacięciem ekipa z Gdańska dawała z siebie wszystko i ku uciesze publiczności, w końcu wyszła na prowadzenie! Stało się to po dynamicznej, doskonale zakończonej kontrze przez Piotra Papaja. Gdy zabrzanom nie szło, Rastislav Trtik zdecydował się na wariant ze zdejmowaniem bramkarza i wpuszczaniem siódmego zawodnika do ataku. Energa Wybrzeże to wykorzystała i trafiła dwa razy do pustej bramki. Przewaga gospodarzy wzrosła do dwóch bramek.

Spotkanie rozgrywane było w bardzo szybkim tempie. Trzecia siła ligi zdołała dojść na remis po tym, jak ze skrzydła trafił Jan Czuwara. Gdy Energa Wybrzeża jeszcze prowadziła, dwaj zawodnicy drużyny z Gdańska zostali ukarani. Bardziej doświadczeni rywale wykorzystali sytuację, wychodząc ponownie na prowadzenie na 11 minut przed końcem.

Zespół Energi Wybrzeża przetrwał jednak trudny moment, a gdy znów grali w pełnym składzie, a zabrzanie występowali w niepełnym zestawieniu, błysnął Kamil Adamczyk Rzucił dwie bramki z rzędu, a gdańszczanie znów prowadzili. W kluczowym momencie jednak to drużyna trenera Trtika zyskała przewagę. Do samego końca toczyła się walka o komplet punktów. Szczypiorniści znad morza dwukrotnie mylili się o centymetry rzucając do pustej bramki przez całe boisko.

W ostatnich akcjach bohaterem był Przemysław Witkowski, który nie dawał się pokonać swoim kolegom z Górnika, którego reprezentował w ubiegłym sezonie. Bramkę na wagę trzech punktów rzucił na 10 sekund Piotr Papaj. Sensacja stała się faktem!

Energa Wybrzeże Gdańsk - NMC Górnik Zabrze 32:31 (15:16)

Energa Wybrzeże: Chmieliński, Witkowski - Komarzewski 6, Wróbel 6, Kondratiuk 6, Adamczyk 6, Janikowski 2, Oliveira 2, Salacz 1, Papaj 2, Bednarek 1 oraz Gajek, Prymlewicz