PGNiG Superliga: runda finałowa - pierwsze starcie. Azoty podejmują Gwardię

Azoty Puławy zagrają z Gwardią Opole w pierwszym meczu ćwierćfinału PGNiG Superligi. Awans do 1/2 finału uzyska zwycięzca dwumeczu. W zeszłym sezonie obie ekipy zmierzyły się w walce o 3. miejsce.

Daniel Kordulski
Paweł Podsiadło (Azoty) Facebook / KS Azoty Pulawy / Na zdjęciu: Paweł Podsiadło (Azoty)
W październiku 2018 r., Azoty rozgromiły Gwardię 34:22. Bohaterem puławian był golkiper Wadim Bogdanow, który kilka razy zatrzymywał rywali nawet w sytuacjach sam na sam, obronił też trzy rzuty karne. Dwa z nich wykonywał, rzadko mylący się w tym elemencie, Patryk Mauer. Ten mecz nie był zresztą jego udanym występem. Z dobrej strony pokazał się za to Mateusz Jankowski, zdobywca siedmiu bramek.

W wyjazdowym rewanżu, niespełna dwa miesiące temu, ponownie lepsi okazali się gracze z Lubelszczyzny, ale wygrana nie przyszła im już tak łatwo. Asem w rękawie trenera Rafała Kuptela był w tym spotkaniu Jędrzej Zieniewicz. Lewy rozgrywający opolan, tuż po przerwie, trzymał korzystny wynik dla gospodarzy. Nie był to zresztą jednorazowy "wyskok" 21-latka. Pod nieobecność kontuzjowanych, Antoniego Łangowskiego i Wiktora Kawki, dostał większą możliwość pokazania swoich umiejętności i w pełni ją wykorzystał.

W Azotach przypomniał za to o sobie, odchodzący po sezonie do Mieszkowa Brześć, Marko Panić. Bośniak zdobył siedem bramek, głównie wykorzystując swój atut, jakim jest rzut z drugiej linii. W pierwszej linii mocno pomagali mu Łukasz Rogulski, na kole, i grający tylko w drugiej połowie, skrzydłowy Adam Skrabania.

Tyle historii. Czas wrócić do teraźniejszości.

Po rundzie zasadniczej obie ekipy znalazły się na sąsiednich miejscach w tabeli. O ile sam fakt nie jest może dużym zaskoczeniem, o tyle pozycje, które zajęły już tak. Puławianie, którzy przed sezonem zostali wzmocnieni przez przyjście Rogulskiego, Ante Kaleba i Jerko Matulicia, mieli być murowanym faworytem do co najmniej trzeciego miejsca.

Tymczasem przez wpadki jakie drużyna z Puław zaliczyła pod koniec roku, z Piotrkowianinem i Zagłębiem Lubin, wylądowała na piątej pozycji. Oprócz Górnika Zabrze, Azoty wyprzedziła - o cztery punkty - właśnie Gwardia. Nie przeszkodziły jej wspomniane już dwie porażki z puławianami.

Ekipa trenera Kuptela ze spokojem realizuje obrany jakiś czas temu kurs. W sezonie 2017/2018 ten azymut przyniósł niespodziewany awans Gwardzistów do 1/2 finału PGNiG Superligi. Mauer tak skomentował ten fakt w rozmowie dla portalu nto.pl. - Rok temu też nie byliśmy faworytem ćwierćfinału z Górnikiem Zabrze, a udało się wygrać. Historia lubi się powtarzać, a my chcemy temu pomóc - powiedział.

Jak zapewnił skrzydłowy Gwardii, motywacji do powtórzenia tamtego sukcesu, jego drużynie na pewno nie zabraknie. - Z Azotami mamy ochotę wygrać bardziej niż kiedykolwiek wcześniej (...). Na pewno będzie to trudne zadanie, ale wierzę w naszą drużynę i wiedzę trenerów. Naszym dużym atutem jest fakt, że rewanż odbędzie się w Stegu Arenie.