Piłka ręczna. Mistrzostwa Europy 2020. Duży krok Słowenii do półfinału. Świetny Quintana nie uratował Portugalii

Reprezentacja Słowenii wygrała z Portugalią 29:24 w Mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych. Zwycięzcy zrobili duży krok do półfinału imprezy. Ekipie z Półwyspu Iberyjskiego nie pomógł świetny występ Alfredo Qiuntany w bramce.

Daniel Kordulski
drużyna reprezentacji Słowenii PAP/EPA / ANDREAS HILLERGREN / Na zdjęciu: drużyna reprezentacji Słowenii
Pierwsze minuty spotkania stały pod znakiem dobrych interwencji bramkarzy obu ekip. Zarówno Klemen Ferlin (Słowenia), jak i Alfredo Quintana są wyróżniającymi się postaciami tego turnieju. W pełni to potwierdzali, broniąc na wysokiej skuteczności. Zapewniało to wyrównany wynik, który wciąż oscylował wokół remisu. Bramki padały głównie w sytuacjach sam na sam z golkiperami, chociaż i tutaj Słoweńcy dwa razy z karnych musieli uznać wyższość Quintany.

Atak reprezentacji Portugalii spoczywał w dużej mierze na bezbłędnym Andre Gomesie. Trzeba dodać, że podobnie skutecznych było aż czterech jego kolegów z zespołu. Dawało to do przerwy bardzo dobrą celność rzutów z gry, sięgającą siedemdziesiąt pięć procent. U przeciwników w grze ofensywnej wyróżniał się zawodnik PGE VIVE Kielce Blaż Janc. W ważnych momentach odpowiedzialność za rzut brał Dean Bombac. Zawodził za to skuteczny zwłaszcza w meczu z Biało-Czerwonymi Borut Mackovsek.

Tempo meczu cały czas było dosyć dynamiczne. Nikt nie zamierzał odpuszczać, co przekładało się na grę bramka za bramkę i aż osiemnastu rezultatów remisowych (do 45. minuty). Quintana znowu doprowadzał do rozpaczy rzucających Słoweńców. Jego koledzy za często marnowali jednak darowane im przez golkipera możliwości wypracowania przewagi.

Przełomowym momentem okazał się początek ostatniego kwadransa gry. Kilka kolejnych prostych strat i przegrana 0:3 gra w osłabieniu pozwoliły reprezentacji Słowenii uzyskać w końcu największą przewagę od początku spotkania (27:22 w 51. minucie). Celownik wyregulował w końcu wspomniany już Mackovsek. Natomiast mający jeszcze szanse na dogonienie rywali gracze Paulo Pereiry w ważnym momecie zmarnowali "siódemkę".

Tak mozolnie wypracowanego buforu gracze z Bałkanów nie dali już sobie odebrać. Nie da się ukryć, że olbrzymie wysiłki swojego golkipera - 15 obron - Portugalczycy zniweczyli w ataku, popełniając w nim aż szesnaście start, a przeciwnicy tylko sześć. Tylko część tych pomyłek wynikała z dobrej defensywy podopiecznych Ljubomira Vranjesa.