Piłka ręczna. Mistrzostwa Europy 2020: Hiszpanie ze złotym medalem. Chorwacja nadal bez tytułu

Reprezentacja Hiszpanii jako druga w historii obroniła tytuł mistrza Europy w piłce ręcznej. W finale turnieju La Roja wygrali z Chorwatami 22:20.

Daniel Kordulski
Jorge Maqueda PAP/EPA / ANDERS WIKLUND / Na zdjęciu: Jorge Maqueda
Cztery dni temu obie ekipy spotkały się na koniec zmagań w grupie I rundy finałowej. Padł remis 22:22. Tym razem pewne było, że zwycięzca musi zostać wyłoniony. Niezłą formę potwierdzał bohater tamtego meczu środkowy Chorwatów Igor Karacić. Zdobywca tytułu MVP jego reprezentacyjny kolega Domagoj Duvnjak, celnie rzucał, ale też dogrywał do lepiej ustawionych partnerów z drużyny. Reprezentacja Chorwacji odskoczyła na trzy bramki.

Jednak zmiana Karacicia na Lukę Cindricia zastopowała na długie minuty ofensywę tej ekipy. Dodatkowo Hiszpanie zmienili system obrony i Gonzalo Perez de Vargas miał dużo łatwiejsze zadanie między słupkami. Odbił sześć z ośmiu rzutów rywali. Zatrzymał nawet po raz pierwszy w turnieju Duvnjaka przy rzucie karnym. Wcześniej ten nominalny rozgrywający nie pomylił się w dziewięciu próbach. Obaj bramkarze Chorwacji przez całą połowę odbili w sumie tylko po jednym rzucie.

La Roja na nieco ponad 120 sekund przed przerwą wyszli na pierwsze prowadzenie. Popełniali co prawda częściej błędy, ale grali w tym czasie szybciej niż przeciwnicy. Za to atak Hrvatskiej zupełnie się posypał. Jej niemoc rzutowa trwała ponad 11 minut! Fatalną passę przerwał dopiero w ostatniej minucie David Mandić, skutecznie kończąc kontratak.

Pierwsze minuty po zmianie stron miały bohatera w postaci hiszpańskiego skrzydłowego Aleixa Gomeza. Dwa razy rzucił do pustej bramki, grających w osłabieniu rywali. Wcześniej dołożył trafienie z "siódemki". Iberyjczycy wyszli an prowadzenie 16:12. Wtedy Duvnjak poderwał do boju kolegów, odrobili dwa gole. Emocje rosły. W bramce Chorwacji przebudził się Marin Sego.

Mozolne odrabianie strat udało się w 49. minucie. Dokonał tego Marino Marić z koła, po asyście od... Duvnjaka. Rozpoczął się festiwal nerwowych zagrań z obu stron. W ważnym momencie wykluczenie zarobił Raul Entrerrios. Hiszpanom udało się nie przegrać tych 120 sekund. Decydujący rzut oddał Alex Dujshebaev, a udaną obroną zatwierdził de Vargas.

Chorwacja po raz trzeci musiała zadowolić się srebrem. Do kolekcji trofeów z wielkich imprez brakuje im właśnie tytułu najlepszej ekipy Starego Kontynentu. Hiszpanie za to zostali pierwszym od dawna skutecznym obrońcą mistrzowskiego tytułu. Ostatnio ta sztuka udała się Szwedom na przełomie wieków.

Hiszpania - Chorwacja 22:20 (12:11)

Hiszpania: Perez De Vargas 1 (8/19 - 42 proc.), Corrales (0/9) - Maqueda 3, Fernandez Perez 1, Entrerrios 3, Dujshebaev 1 Sarmiento 2, Aguinagalde 2, Sole 1, Goni 1 Figueras 1, Canellas 2, Morros, Gomez 5 (3/3), Arino.