KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Trener Krzysztof Kotwicki stracił kilka lat kariery, teraz może puścić związek piłki ręcznej z torbami

Związek Piłki Ręcznej w Polsce zahamował karierę trenera Krzysztofa Kotwickiego. Teraz on może puścić ZPRP z torbami. Szkoleniowiec domaga się odszkodowania w wysokości 400 tysięcy złotych.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Krzysztof Kotwicki Newspix / Grzegorz Jedrzejewski / 058sport.pl / Na zdjęciu: Krzysztof Kotwicki
To może być sprawa, która wywróci rynek trenerski w Polsce do góry nogami i otworzy szkoleniowcom różnych dyscyplin drogę do odszkodowań. Na razie trudne chwile czekają działaczy z ZPRP. Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok I instancji, który mówi, że Krzysztof Kotwicki ma prawo wykonywać zawód trenera piłki ręcznej w pełnym zakresie. Mimo że nie ma wymaganej przez związek licencji.

Kotwicki miał wcześniej tytuł trenera 2 klasy, ale po tym, jak nie chciał zrobić licencji A, stracił prawo wykonywania zawodu na dwóch najwyższych szczeblach. Według sądu, ZPRP nie miał prawa go ograniczać. Teraz Kotwicki domaga się odszkodowania w wysokości 400 tysięcy złotych. Jak mówi jego przedstawiciel, tyle by zarobił, gdyby pracował w zawodzie. I może to udowodnić.

- Pan Krzysztof miał możliwość podpisania umowy z klubem z Kwidzyna, ale warunkiem było przedstawienie licencji A. Trener nie posiadał tej licencji - mówi Marek Stopczyński reprezentujący interesy szkoleniowca.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niemiecki piłkarz poślubił zjawiskową prezenterkę telewizyjną

Na razie Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok korzystny dla Kotwickiego. ZPRP skierowała kasację do Sądu Najwyższego, co wstrzymuje żądanie odszkodowania, ale najpóźniej na początku przyszłego roku sprawa o odszkodowanie zostanie skierowana do sądu.

W 2015 roku trener znalazł się poza zawodem. Tymczasem mówimy o szkoleniowcu z udokumentowanymi sukcesami. Jako asystent różnych trenerów zdobywał medale mistrzostw Polski, był w finale Pucharu EHF, pracował przy kadrze narodowej zarówno mężczyzn jak i kobiet, jako pierwszy z MMTS Kwidzyn zajął 3. i 4. miejsce w ekstraklasie. Był to więc trener z ugruntowaną pozycją w środowisku.

- Na pewno wypadłem z "trenerskiej karuzeli", miałem kilka zapytań, ale z czasem coraz mniej. Nie miałem wymaganej licencji, więc powoli zainteresowanie spadało - opowiada Kotwicki.

Podstawą pozwu Kotwickiego było uwolnienie zawodu trenera. Według Sądu Apelacyjnego w Warszawie dziś każdy może być trenerem. Trener nie jest zawodem zaufania publicznego, dlatego licencje związkowe nie mogą górować nad przepisami. Według sądu, licencja może mieć jedynie "dodatkową wartość". Sąd Apelacyjny zauważył też, że ZPRP jest monopolistą na rynku, dlatego ograniczenie praw Kotwickiego oznacza de facto wykluczenie go z zawodu.

Odszkodowanie dla Kotwickiego mogłoby otworzyć furtkę dla kolejnych szkoleniowców, choć trzeba pamiętać, że w Polsce nie ma prawa precedensu. Każdy trener musiałby udowodnić, że faktycznie miał możliwość podjęcia pracy i że utracił zarobki.

ZOBACZ ZPRP zrobił krok w tył w sprawie Kotwickiego

ZOBACZ Boniek -PiS czyli od romansu do nienawiści

Czy trenerowi Kotwickiemu należy się wysokie odszkodowanie od ZPRP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (13)
  • A-JERZY Zgłoś komentarz
    Narobili licencje,narobili "Master coachów"-a na ławkach trenerskich trenerzy zagraniczni! Nawet w meczu juniorek na jednej ławce trener z Białorusi,na drugiej trener z
    Czytaj całość
    Norwegii.Zatrudnianie szkoleniowców zza granicy jest dowodem,że albo słuchacze kursokonferencji licencyjnych są tępi ,albo kadra wykładowców jest beznadziejna.Jedno jest pewne,że Związek zarabia na trenerach a poziom sportowy piłki ręcznej w Polsce zdecydowanie się obniżył.
    • Ablafaka Zgłoś komentarz
      Jeszcze raz ja. Szczerze, licencja trenera jest tylko po to aby kneblować trenerom usta. Po nic więcej. Ja gdybym publicznie pojechał po Bońku czy PZPN tak jak tutaj po nich jadę, podając
      Czytaj całość
      przy tym moje imię i nazwisko, tracę następnego dnia licencję, bo za kwestionowanie decyzji związku, sędziego czy prezesa związku, można ładnie stracić licencję.
      • Ablafaka Zgłoś komentarz
        Sam mam licencję PZPN i do dzisiaj zastanawiam się po co ona mi jest. W Niderlandach gdzie pracuję, nawet jej zbytnio nie wymagają. Tak szczerze, wolałbym wysłać dzieciaka do szkółki
        Czytaj całość
        która ma osiągi i pracują w niej ludzie bez związkowej licencji czy bez wykształcenia wyższego, niż do szkółki która nie ma osiągów i pracują w niej ludzie ze związkową licencją i po studiach. Związki są monopolistami w Polsce i jako monopoliści ograniczają prawo do wykonywania zawodu. Wymagają licencji które nie oznaczają kompletnie nic, bo czasami ludzie bez licencji mają większą wiedzę niż ci którzy mają licencję. W Polsce nawet żeby pracować trener kondycyjny, trzeba mieć licencję. To jest chore, bo szczerze powiedziawszy, każdy fizjoterapeuta ma w tym zakresie większą wiedzę niż trener z licencją czy po studiach.
        • drayw Zgłoś komentarz
          Tzw. "uwolnienie zawodów Gowina", w tym zawodu trenera było największą głupotą stulecia. Teraz każde jemioł może być "trenerem". W branży pracują tysiące
          Czytaj całość
          kretynów bez żadnego wykształcenia i wiedzy... Gowin jesteś chory...
          • endriu122 Zgłoś komentarz
            No i powinien dostać to odszkodowanie z nawiązką.Wszelkie szkolenia i licencje to tylko nabijanie kasy dla związku który nic nie robi i z tego żyje.Jednym słowem golenie frajerów na
            Czytaj całość
            czysto aż pachnie.
            • EQ Iskra Zgłoś komentarz
              Należy się chłopu jak psu buda, a związek powinien przeprosić z podkulonym ogonem a potem najlepiej w całości podać się do dymisji.
              • Fan_Kielce nr 1 Zgłoś komentarz
                400tys odszkodowanie za 5 lat bez pracy. Czyli średnie zarobki 80 tys rocznie. 6,66tys miesięcznie
                Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
                ×
                Sport na ×