WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

ZPRP zrobił krok w tył. Nowe regulacje w sprawie licencji trenerskich

Już nie tylko trenerzy z licencją A, ale także szkoleniowcy z licencją B będą mogli prowadzić zespoły pierwszej ligi szczypiornistów. ZPRP zweryfikował dotychczasowy regulamin. W konsekwencji trener Krzysztof Kotwicki może prowadzić USAR Kwidzyn.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: Krzysztof Kotwicki

W 2013 roku parlament przyjął ustawę o zmianie regulacji wykonywania niektórych zawodów. Na jej podstawie oraz europejskiej konwencji RINCK związek opracował nowe zasady wydawania licencji dla szkoleniowców, wprowadził podział uprawnień. Wcześniej do pracy z najlepszymi w Polsce wystarczył tytuł trenera II klasy.

Po modyfikacji regulaminu szkoleniowcy I klasy otrzymali licencję A, niezbędną do prowadzenia drużyn na najwyższych szczeblach. Pozostali trenerzy musieli z własnej kieszeni zapłacić za wymagane kursy. W przeciwnym razie tracili prawo do wykonywania zawodu na najwyższych szczeblach.

ZOBACZ: Polki w półfinale ME grupy B 

Zmianom sprzeciwił się Krzysztof Kotwicki i na wokandzie walczył o swoje interesy. Sąd Apelacyjny przyznał mu rację i uznał, że pomimo braku licencji A, może prowadzić zespoły jako fachowiec posiadający tytuł II klasy. - Ustawa o sporcie nie przewiduje możliwości kategoryzowania licencji, tzn. A dla szkoleniowca z Superligi i I ligi, analogicznie B dla II ligi. Trenerowi, który miał dyplom II klasy i który spełnia przesłanki - ma wiedzę, doświadczenie i umiejętności - odebrano wbrew artykułowi 87. ustawy kwalifikację do wykonywania zawodu - tłumaczył wtedy radca prawny Marek Stopczyński. 

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]

Kotwickiego zatrudnił pierwszoligowy USAR Kwidzyn i pojawiły się pytania o dalszą przyszłość szkoleniowca, bo związek zamierza dochodzić swoich praw przed Sądem Najwyższym. ZPRP zdecydował, że zmieni regulamin przyznawania licencji trenerskiej i tym samym na jakiś czas załagodzi konflikt. 

ZOBACZ: Kolejni kandydaci do prowadzenia kadry

Od tej pory licencja trenera kategorii B (jaką posiada Kotwicki) upoważnia do prowadzenia drużyn I i II ligi, niższych klas rozgrywkowych oraz drużyn w rozgrywkach młodzieżowych. Licencja C wystarczy do prowadzenia zespołów III ligi i młodzieżowych.

Do tej pory w Superlidze i I lidze mogli pracować jedynie szkoleniowcy z licencją A, licencja B była wymagana w II i III lidze, a C w rozgrywkach młodzieżowych.

Czy popierasz zmiany w regulaminie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Grzymisław 0
  Związek całkiem niedawno organizował kursokonferencję, na której zdzierał kasę od trenerów za kurs umożliwiający przedłużenie licencji kategorii A, prawda?
  Wedle oficjalnej strony(https://zprp.pl/archiwa/70547) 171 trenerów brało w tym udział. Znaczna większość z nich bez ambicji i perspektyw pracy w Superlidze w nadchodzącym sezonie. Oczywiście nie zostali wcześniej o tym poinformowani słuchacze, którzy, znając opinie nt. tych szkoleń, wiele nie wynieśli(szczególnie ci przedłużający uprawnienia), a zapłacili za papiery, które nie są już potrzebne na stanowisku, które wykonywali(w Superlidze występować mają w nowym sezonie 22 kluby, w I lidze 62!), lub będą wykonywać.
  Pieniądz nie śmierdzi... Już naprawdę by się wstydzili takich zagrań, że wyciągną od ludzi pieniądze, a potem informują, że nie potrzeba takich uprawnień i ludzie z licencją B stają się automatycznie równie konkurencyjni.
  Trener Kotwicki spiera się, pomijam już historię wieloletniego sporu, który został strasznie rozdmuchany, bo przecież dało się szybko dogadać, że licencja B jest odpowiednia do prowadzenia zespołu na szczeblu ogólnopolskim. W ostatnich sezonach nadal zdarzało się, że zespół prowadził trener z niższą licencją, a nawet licencją osoby towarzyszącej(!), tylko w protokole musiał być wpisany figurant z licencją kategorii A. Dotąd związek tolerował ten proceder. Ta korekta w ogóle nie precyzuje, czy odtąd osobą odpowiedzialną za zespół będzie mógł być wyłącznie legalny pierwszy trener, czy nadal takie obejście jest możliwe.
  Rozumiem tą decyzję tak, że związek przyznał się, że kursy są wyłącznie drogą do oskubania trenerów, którzy w znacznej większości wcale przecież dużo nie zarabiają. Nie otwiera drogi do powrotu wyłącznie Kotwickiemu, który ma za sobą wyrok sądu i wieloletnie doświadczenie, ale również daje miejsce w I lidze każdemu, kto ma licencję B choćby od tego roku.
  Poza tym zarząd ZPRP musi zostać odwołany w trybie nadzwyczajnym.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • dział analiz 0
  Dalszy ciąg mojej "konwersacji" z ZPRP w sprawie licencji trenerskich.
  Odpowiedź Dyr.sportowego ZPRP Damiana Drobika na pismo działaczy USAR-u Kwidzyn w mojej sprawie;

  "Aby prowadzić zespół piłki ręcznej w rozgrywkach 1 ligi od sezonu rozgrywkowego 2019/2020 trener główny,
  w wyniku podjętej Uchwały przez Zarząd ZPRP w dniu 29.07.2019 r., będzie potrzebował licencji „B” co oznacza, iż nie jest wymagana licencja A w tym konkretnym przypadku"

  Ten konkretny przypadek to ja Krzysztof Kotwicki który ma prowadzić zespół USAR-u Kwidzyn w pierwszej lidze !!!

  Myślę że to dobra wiadomość dla wszystkich trenerów posiadających dyplom trenera 2 klasy którzy od sezonu 2019/20 mogą prowadzić zespoły 1 ligowe.

  Nadmieniam jednak że to połowa drogi ZPRP, ponieważ wyrok stanowi że trener posiadający dyplom trenera 2 klasy (czyli ja i inni w podobnej sytuacji) mogą prowadzić zespoły bez ograniczeń poziomu rozgrywek. Wyrok jest prawomocny i do momentu wyroku Sądu Najwyższego (ew.kasacja) jest wyrokiem obowiązującym ZPRP.

  Pozdrawiam wszystkich trenerów 2 klasy i życzę powodzenia w rozgrywkach...

  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×