W 2013 roku parlament przyjął ustawę o zmianie regulacji wykonywania niektórych zawodów. Na jej podstawie oraz europejskiej konwencji RINCK związek opracował nowe zasady wydawania licencji dla szkoleniowców, wprowadził podział uprawnień. Wcześniej do pracy z najlepszymi w Polsce wystarczył tytuł trenera II klasy.
Po modyfikacji regulaminu szkoleniowcy I klasy otrzymali licencję A, niezbędną do prowadzenia drużyn na najwyższych szczeblach. Pozostali trenerzy musieli z własnej kieszeni zapłacić za wymagane kursy. W przeciwnym razie tracili prawo do wykonywania zawodu na najwyższych szczeblach.
ZOBACZ: Polki w półfinale ME grupy B
Zmianom sprzeciwił się Krzysztof Kotwicki i na wokandzie walczył o swoje interesy. Sąd Apelacyjny przyznał mu rację i uznał, że pomimo braku licencji A, może prowadzić zespoły jako fachowiec posiadający tytuł II klasy. - Ustawa o sporcie nie przewiduje możliwości kategoryzowania licencji, tzn. A dla szkoleniowca z Superligi i I ligi, analogicznie B dla II ligi. Trenerowi, który miał dyplom II klasy i który spełnia przesłanki - ma wiedzę, doświadczenie i umiejętności - odebrano wbrew artykułowi 87. ustawy kwalifikację do wykonywania zawodu - tłumaczył wtedy radca prawny Marek Stopczyński.
ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]
Kotwickiego zatrudnił pierwszoligowy USAR Kwidzyn i pojawiły się pytania o dalszą przyszłość szkoleniowca, bo związek zamierza dochodzić swoich praw przed Sądem Najwyższym. ZPRP zdecydował, że zmieni regulamin przyznawania licencji trenerskiej i tym samym na jakiś czas załagodzi konflikt.
ZOBACZ: Kolejni kandydaci do prowadzenia kadry
Od tej pory licencja trenera kategorii B (jaką posiada Kotwicki) upoważnia do prowadzenia drużyn I i II ligi, niższych klas rozgrywkowych oraz drużyn w rozgrywkach młodzieżowych. Licencja C wystarczy do prowadzenia zespołów III ligi i młodzieżowych.
Do tej pory w Superlidze i I lidze mogli pracować jedynie szkoleniowcy z licencją A, licencja B była wymagana w II i III lidze, a C w rozgrywkach młodzieżowych.
Wedle oficjalnej strony(https://zprp. Czytaj całość
Odpowiedź Dyr.sportowego ZPRP Damiana Drobika na pismo działaczy USAR-u Kwidzyn w mojej sprawie;"Aby prowadzić zespół piłki ręcznej w rozgrywkach 1 ligi od sezonu rozgrywkowego 2019/2020 trener główny,
w wyniku podjętej Uchwały przez Zarząd ZPRP w dniu 29.07.2019 r., będzie potrzebował licencji „B” co oznacza, iż nie jest wymagana licencja A w tym konkretnym przypadku" Ten konkretny przypadek to ja Krzysztof Kotwicki który ma prowadzić zespół USAR-u Kwidzyn w pierwszej lidze !!! Myślę że to dobra wiadomość dla wszystkich trenerów posiadających dyplom trenera 2 klasy którzy od sezonu 2019/20 mogą prowadzić zespoły 1 ligowe. Nadmieniam jednak że to połowa drogi ZPRP, ponieważ wyrok stanowi że trener posiadający dyplom trenera 2 klasy (czyli ja i inni w podobnej sytuacji) mogą prowadzić zespoły bez ograniczeń poziomu rozgrywek. Wyrok jest prawomocny i do momentu wyroku Sądu Najwyższego (ew.kasacja) jest wyrokiem obowiązującym ZPRP. Pozdrawiam wszystkich trenerów 2 klasy i życzę powodzenia w rozgrywkach... Czytaj całość