ME 2020: fatalna pierwsza połowa Chorwatek. O złoto zagrają Francuzki

Francja pokazała w piątek, jak wiele znaczy defensywa w piłce ręcznej. Les Bleus nie dały się zaskoczyć i wysoko pokonały Chorwację w potyczce o finał ME 2020 szczypiornistek.

Małgorzata Boluk
mecz Francja - Chorwacja PAP/EPA / Bo Amstrup / Na zdjęciu: mecz Francja - Chorwacja
Na końcowym wyniku odbiła się fatalna pierwsza połowa w wykonaniu Chorwatek. Zawodniczki z Bałkanów popełniły w tej części meczu bardzo dużo błędów, a do tego prezentowały dramatycznie niską, 26-procentową skuteczność w ofensywie. W niektórych sytuacjach brakowało też szczęścia - Hrvatska na potęgę obijała słupki i poprzeczkę bramki strzeżonej przez Amandine Leynaud.

Początek rywalizacji był wyrównany (3:3 w 8'), ale od dziesiątej minuty pojedynku boisko należało już tylko do Trójkolorowych. Grę faworytek napędzały głównie Grace Zaadi i Estelle Nze-Minko. Francuzki zaczęły bezpowrotnie uciekać bezradnej ekipie Nenada Sostaricia i do przerwy prowadziły już różnicą dziesięciu bramek.

W drugiej odsłonie Chorwacja poprawiła skuteczność w ataku, ale straty z pierwszej połowy zrobiły swoje. Valentina Blażević i spółka starały się je oczywiście zniwelować, jednak czujności nie traciła Cleopatre Darleux, która zaliczyła po zmianie stron osiem interwencji, dokładając się do wysokiej wygranej z rewelacją ME 2020 piłkarek ręcznych.

- Chciałyśmy wygrać tylko jeden mecz, żeby znowu nie być na ostatnim miejscu - mówiła Valentina Blażević, która ma za sobą epizody w polskich klubach. Wygrały znacznie więcej, ale teraz apetyty są większe. Reprezentacji Chorwacji pozostała ostatecznie walka o brąz. I będzie to bardzo trudna walka, bo z Danią albo Norwegią.