Piłka ręczna. W Gdańsku rozpoczął się Memoriał Leona Walleranda. Wygrane Sandra Spa Pogoni i Torus Wybrzeża

W piątek rozpoczął się VIII Memoriał Leona Walleranda. W meczu dwóch drużyn z PGNiG Superligi Sandra Spa Pogoń Szczecin po wyrównanym spotkaniu pokonała MMTS Kwidzyn. Torus Wybrzeże Gdańsk pewnie poradziło sobie z Gwardią Koszalin.

Michał Gałęzewski
zawodnicy Torus Wybrzeża Gdańsk WP SportoweFakty / Na zdjęciu: zawodnicy Torus Wybrzeża Gdańsk
Pierwsza edycja Memoriał Leona Walleranda odbyła się w 2012 roku. Leon Wallerand urodził się w 18 lipca 1921 roku w Nowym Klinczu, a zmarł 27 września 2011 roku w Gdańsku. Podczas II wojny światowej był w II Korpusie Polskim generała Władysława Andersa i walczył m.in. w Monte Cassino. Wychował ponad 40 reprezentantów Polski w piłce ręcznej i przeszkolił ponad 1500 zawodników. W 1951 roku został pierwszym szkoleniowcem GKS-u Wybrzeże Gdańsk, a w 1958 roku powołał sekcję w Spójni Gdańsk. Jednym z jego wychowanków był Bogdan Wenta, którego namówił do uprawiania piłki ręcznej.

W pierwszym spotkaniu Memoriału Sandra Spa Pogoń Szczecin mierzyła się z MMTS-em Kwidzyn. Początek należał do zespołu z Pomorza, który po bramce Ryszarda Landzwojczaka w 9. minucie prowadził 7:3. Po chwili jednak do głosu doszli kwidzynianie, którzy w ciągu 11 minut wyszli na prowadzenie. I połowa zakończyła się remisem 14:14.

W drugiej części spotkania ponownie dobrze od początku spisywali się kwidzynianie, jednak w ciągu pięciu minut sześć bramek rzucili szczypiorniści ze Szczecina i gdy trafił Bartosz Telenga, było 22:18. Do końca MMTS próbował odrobić straty. Gdy w ostatniej minucie trafił z karnego Jakub Szyszko był remis, jednak bramkę na wagę zwycięstwa Sandra Spa Pogoni rzucił Piotr Rybski.

Drugi mecz był dużo mniej wyrównany. Gospodarz turnieju, Torus Wybrzeże Gdańsk, pewnie pokonał pierwszoligową Gwardię Koszalin. Gdańszczanie grali w niemal najsilniejszym składzie, jedynie bez wracającego do zdrowia Leonardo Marcelo Comerlatto. Dobrą wiadomością dla kibiców z Gdańska jest powrót Mateusza Wróbla oraz Daniela Leśniaka, którzy łącznie rzucili 10 bramek.

Do przerwy było 19:14. Po zmianie stron koszalinianie, wśród których najskuteczniejszy był Patryk Kiciński, zdołali zmniejszyć straty do trzech trafień. Od wyniku 23:20 dominowali już gdańszczanie i ostatecznie wygrali 35:26. W sobotę odbędą się mecze o 3. miejsce i finał.

Sandra Spa Pogoń Szczecin - MMTS Kwidzyn 26:25 (14:14)

Sandra Spa Pogoń: Gawryś, Terechow - Rybski 8, Krysiak 4, Biernacki 4, Gierak 4, Telenga 2, Krok 1, Matuszak 1, Zaremba 1, Fedeńczak 1 oraz Jedziniak, Bosy, Krupa, Wąsowski.
Karne: 3/4.
Kary: 6 min. (Wąsowski 6 min. - cz.k., Bosy 2 min.).

MMTS: Dudek, Matlęga, Szczecina - Peret 4, Szyszko 4, Potoczny 3, Przytuła 2, Landzwojczak 2, Guziewicz 2, Zieniewicz 2, Grzenkowicz 1, Kryński 1, Krieger 1, Biegaj 1, Nastaj 1, Jankowski 1 oraz Kutyła, Orzechowski.
Karne: 1/2.
Kary: 16 min. (Guziewicz 4 min., Grzenkowicz, Peret, Kutyła, Dudek, Nastaj, Przytuła - po 2 min.).

Torus Wybrzeże Gdańsk - KSPR Gwardia Koszalin 35:26 (19:14)

Torus Wybrzeże: Chmieliński, Witkowski, Wodziński - Adamczyk 8, Wróbel 6, Leśniak 4, Pieczonka 4, Stojek 3, Janikowski 3, Papaj 2, Sulej 2, Woźniak 1, Gavidia 1, Gądek 1 oraz Jachlewski, Iwańczuk.