Ostrovia - drużyna z olbrzymim potencjałem

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Drużyna Ostrovii przystąpi do meczu z HSV Handball Hamburg w składzie jakim nigdy jeszcze nie występowała. W ostrowskim zespole zagrają niemal wszyscy utytułowani wychowankowie. A że są to gracze najwyższego światowego i krajowego formatu będzie można się przekonać już o godzinie 18.30.

Marcin Lijewski

Urodził się 21 września 1977 roku w Krotoszynie. Zanim zaczął uprawiać piłkę ręczną, namiętnie grał w koszykówkę. Do szczypiorniaka trafił do "męskiej rozmowie" z ojcem Eugeniuszem, który starszego z synów musiał długo przekonywać do dyscypliny sportu, którą sam uprawiał.

Marcin stosunkowo krótko grał w Ostrovii, której jest wychowankiem. Szybko trafił do ekstraklasy. Najpierw do Wybrzeża Gdańsk, z którym dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski, a później do Orlenu Płock, gdzie do sukcesów dołożył trzeci tytuł mistrzowski. Z Płocka przeniósł się do Bundesligi. Przez wiele lat reprezentował barwy zespołu SG Flensburg Handewitt. Z drużyną tą wywalczył w 2004 roku Mistrzostwo Niemiec, dwukrotnie Puchar Niemiec (2003 i 2005), a także dwukrotnie grał w finale Ligi Mistrzów. Niedawno zmienił barwy klubowe, przenosząc się z Flensburga do oddalonego nieco ponad 100 kilometrów Hamburga, gdzie grał już wcześniej jego młodszy brat, Krzysztof.

Reprezentacyjną karierę Marcin Lijewski rozpoczął już jako dziewiętnastoletni zawodnik w 1996 roku. Wówczas to w Kielcach w meczu przeciwko Austrii rzucił 6 bramek. Na wielkie sukcesy musiał poczekać jednak ponad 10 lat. W 2007 roku wraz z reprezentacją zdobył tytuł Wicemistrza Świata, a także sięgnął po Superpuchar Europy. W 2008 roku zagrał na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, które Polska zakończyła na piątej pozycji. Przed kilkoma miesiącami sięgnął po drugi w swojej karierze medal Mistrzostw Świata - tym razem brązowy - wywalczony na mundialu w Chorwacji.

Krzysztof Lijewski

Urodził się 7 lipca 1983 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Przygodę z piłką ręczną rozpoczynał w szkole podstawowej, pod okiem swojego ojca, Eugeniusza Lijewskiego. W tej samej klasie uczył się Bartłomiej Jaszka. Później razem sięgnęli po tytuł Mistrza Polski Juniorów wraz z Ostrovią, a w 2009 roku byli członkami "brązowej" drużyny Bogdana Wenty, która w Mistrzostwach Świata w Chorwacji stanęła na podium. Krzysztof Lijewski już w wieku 17 lat zadebiutował w pierwszym zespole Ostrovii, występującym wówczas w drugiej lidze. W 2002 roku zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów, a największym sukcesem w jego juniorskiej karierze był złoty medal Mistrzostw Europy Juniorów z reprezentacją Polski. W 2003 roku młodszy z braci Lijewskich opuścił rodzinne miasto i przeniósł się do Śląska Wrocław. W wieku 20 lat zadebiutował w ekstraklasie, gdzie dwukrotnie zdobywał brązowe medale Mistrzostw Polski. Od początku jego kariery wiadomo było, że docelowo utalentowany zawodnik musi trafić do Bundesligi, gdzie z powodzeniem grał już jego starszy brat, Marcin. To właśnie podczas jednej z wizyt na meczu w Niemczech, młodszy Krzysztof wypowiedział do ojca znamienne słowa: Tato, ja też chcę tutaj grać. Marzenia spełniły się stosunkowo szybko, bo już w 2005 roku Krzysztof Lijewski podpisał kontrakt z HSV Hamburg, w którym gra po dzień dzisiejszy. Z ekipą z Hamburga Krzysztof sięgnął po Puchar Niemiec w 2006 roku, Puchar EHF w 2007 (Europejski Puchar Zdobywców Pucharów), a także brązowy medal Mistrzostw Niemiec. Wychowanek Ostrovii od kilku lat jest także jednym z podstawowych zawodników reprezentacji Polski, z którą w 2007 roku w Niemczech sięgnął po tytuł Wicemistrzów Świata i Superpuchar Europy, na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zajął piąte miejsce, a podczas mundialu w Chorwacji wywalczył brązowy medal. 5 lutego 2007 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Bartłomiej Jaszka

Urodzony 16 czerwca 1983 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Trzeci ze słynnych wychowanków Ostrovii, grających z powodzeniem w Bundeslidze i reprezentacji Polski. W piłkę ręczną zaczął grać pod okiem trenera Eugeniusza Lijewskiego w szkole podstawowej w Ostrowie. Nie imponował warunkami fizycznymi, ale jego atutami były szybkość i zwinność. - Pamiętam, kiedy Bartek jeszcze jako dziecko pytał mnie, czy urośnie i czy będzie grał kiedyś w reprezentacji Polski - wspomina często jego pierwszy trener.

Marzenia Bartka spełniły się. Urósł, nabrał męskiej postury i piął się po szczeblach kariery, zarówno tej w lidze polskiej jak i Bundeslidze i wreszcie reprezentacji. Najpierw jako junior zdobył tytuł Mistrza Polski w tej kategorii wiekowej z Ostrovią w 2002 roku, grając już wówczas z powodzeniem w pierwszym zespole seniorów. Nic więc dziwnego, że został szybko wypatrzony przez bogatsze kluby. W 2003 roku zmienił barwy klubowe, przechodząc do Zagłębia Lubin, z którym zdobył wszystkie trzy medale Mistrzostw Polski. Najpierw w 2005 roku - srebrny, później w 2006 - brązowy, a następnie w 2007 - złoty, będąc jednym z bohaterów niesamowitego finału. To właśnie nie kto inny, tylko Bartłomiej Jaszka w piątym spotkaniu play-off finału, rzutem w ostatniej sekundzie niemalże z połowy boiska, doprowadził do drugiej dogrywki. Sprawa mistrzowskiego tytułu rozstrzygnęła się wówczas dopiero w rzutach karnych. Ten decydujący skutecznie egzekwował Bartłomiej Tomczak. Można więc śmiało powiedzieć, że zespół z Lubina w dużej mierze tytuł Mistrza Polski zawdzięczał... wychowankom Ostrovii Ostrów. Po niezwykle udanym sezonie na parkietach polskiej ekstraklasy, w grudniu 2007 roku Bartłomiej Jaszka otrzymał propozycję gry w Bundeslidze. Tym samym spełniło się jego wielkie marzenie - trafił do najsilniejszej ligi świata, gdzie reprezentuje barwy Fuchse Berlin. Od kilku sezonów jest także w szerokiej kadrze narodowej. Popularny "Jacha" nie pojechał - co prawda - na Mistrzostwa Świata w 2007 roku, ale jeszcze w tym samym sezonie wraz z reprezentacją zdobył Superpuchar Europy. W 2008 roku zagrał na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, a w tym sezonie zdobył swój pierwszy medal Mistrzostw Świata. Choć grał przeciętny turniej, był jednym z bohaterów meczu o brązowy medal, który okupił kontuzją ręki.

Robert Kieliba

Urodzony 2 lutego 1984 roku. Wychowanek Ostrovii Ostrów. Z macierzystego klubu przeszedł do Wrocławia, gdzie reprezentował barwy Śląska Wrocław, będąc pierwszoplanową postacią drużyny i zarazem najskuteczniejszym jej strzelcem. Po degradacji wrocławskiej drużyny z ekstraklasy, Kieliba przeniósł się do ligi czeskiej, zasilając szeregi najlepszej tamtejszej drużyny, mistrza Czech, Banika Karvina, z którym grał w Lidze Mistrzów. Wychowanek Ostrovii w tych elitarnych rozgrywkach rzucił pięć bramek trzy w meczu z Zarją Kaspija Astrakhan i po jednej z francuskim US Ivry Handball i słynną FC Barceloną. Obecnie Robert Kieliba występuje w polskiej ekstraklasie w zespole Zagłębia Lubin, w którym gra wspólnie z innym wychowankiem Ostrovii, Bartłomiejem Tomczakiem. Kieliba z Zagłębiem w sezonie 2007/2008 zdobył wicemistrzostwo Polski.

Bartłomiej Pawlak

Podpora ekstraklasowej Stali Mielec, która balansuje pomiędzy najwyższą klasą rozgrywkową a pierwszą ligą. Przygodę ze szczypiorniakiem zaczynał w Ostrovii, później przeniósł się do SMS-u Gdańsk, a następnie do Vive Kielce. Obecnie reprezentuje barwy Stali Mielec. Największym sukcesem była gra w finale Mistrzostw Polski w 2006 roku, a także powołanie do kadry.

Potrafi nie tylko skutecznie bronić, ale także celnie rzuca... przez całe boisko do bramki rywala. Kieruje się w życiu mottem - co cię nie uśmierci, to cię wzmocni. Młodym kolegom radzi, by mocno wierzyli, że są w stanie osiągnąć sukces.

Bartłomiej Tomczak

Urodzony 7 września 1985 roku, wychowanek Ostrovii Ostrów. W 2000 roku był wicemistrzem Polski Młodzików, dwa lata później sięgnął po brązowy medal mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, a w 2004 roku został mistrzem Polski Juniorów. Wszystkie te sukcesy święcił jeszcze z Ostrovią, w której skończył wiek juniora. - Półfinał i finał mistrzostw Polski akurat odbywał się w Lubinie. W turnieju półfinałowym wybrany najlepszym zawodnikiem, a dodatkowo w finale z chłopakami zdobyliśmy złoty medal. Otrzymałem ciekawą ofertę z Lubina i podpisałem pierwszy zawodowy kontrakt - wspomina.

Dwukrotnie - już z Zagłębiem Lubin - zdobywał Wicemistrzostwo Polski Seniorów w sezonach 2004/2005 i 2007/2008. Ma także na koncie brązowy medal Mistrzostw Polski w sezonie 2005/2006, a przede wszystkim tytuł Mistrza Polski z Zagłębiem w sezonie 2006/2007. W tym samym okresie osiągnął z drużyną półfinał Challenge Cup.

Bartłomiej Tomczak przygodę z piłką ręczną zaczynał w Szkole Podstawowej nr 11 pod okiem trenera Pawła Ruska.

Wychowanek Ostrovii zaczynał od gry na pozycji prawego rozgrywającego. Dopiero po dwóch latach gry na rozegraniu, został przesunięty na skrzydło. - Zdecydowanie najlepiej czuję się na tej pozycji - przyznaje i od razu dodaje, że sportowymi wzorami dla niego są Stefan Kretschmer i Lars Christiansen, których uważa za najlepszych lewoskrzydłowych na świecie.

Bartłomiej Tomczak znajduje się w szerokiej kadrze Polski Bogdana Wenty. Do tej pory jednak nie miał okazji zagrać w żadnej dużej imprezie rangi mistrzowskiej, w której brała udział reprezentacja Polski.

Piotr Adamczak

Z Ostrowa trafił do SMS-u Gdańsk. Obecnie jest zawodnikiem Zagłębia Lubin. Do największych sukcesów należy IV miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Estonii, szóste miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Bahrajnie oraz wicemistrzostwo Polski z Zagłębiem Lubin w sezonie 2007/2008.

Paweł Adamczak

Starszy brat Piotra, który do Zagłębia Lubin trafił z Miedzi Legnica. Największym sukcesem jest srebrny medal Mistrzostw Polski w sezonie 2007/2008 z Zagłębiem Lubin.

Źródło artykułu: