PGNiG Superliga. W pogoni za szczęściem. Niespodzianka w Puławach!

Wybuch radości Energi MKS-u Kalisz. Już w 2. kolejce sezonu 2021/22 duża niespodzianka. Bracia Pilitowscy i Mikołaj Krekora pogrążyli Azoty Puławy (29:27).

Marcin Górczyński
zespół Energi MKS Kalisz WP SportoweFakty / Kuba Hajduk / Na zdjęciu: zespół Energi MKS Kalisz
Jak na spotkanie brązowych medalistów z drużyną aspirującą do TOP4, to w oczy bardzo rzucały się niewymuszone błędy i chaos na boisku. Mylili się jedni i drudzy, głównie po przerwie. Czasem po prostu górą byli bramkarze (Wadim Bogdanow i Mikołaj Krekora), ale większości pomyłek wolelibyśmy nie oglądać na tym poziomie. Wyłączając serię wpadek, to spotkanie w Puławach oglądało się całkiem przyjemnie, bo właściwie do 60. minuty różnica była minimalna.

Do przerwy zanosiło się na stopniową dominację Azotów, zaczęło się od 8:1, potem w dwuosobowej przewadze puławianie wypracowali prowadzenie 17:14. To by było na tyle, jeśli chodzi o pozornie bezpieczny dystans. Energę MKS ożywił Maciej Pilitowski, Piotr Krępa wywalczył kilka karnych (choć dwa obronił Bogdanow), obrotowy sam też potrafił znaleźć drogę do bramki. Michał Jurecki - sam wyjątkowo nieskuteczny - szukał z kolei na skrzydle Andrija Akimenkę albo piłka docierała na kole do Dawida Dawydzika.

Mecz stał pod znakiem pogoni Energi MKS-u, aż drużyna Tomasza Strząbały złamała faworytów. Mikołaj Krekora kapitalnie wprowadził się do gry, kaliszanie wykorzystali w końcu jedną z wielu szans na objęcie prowadzenia. Przy biernej postawie obrony na odważne indywidualne wejście zdecydował się Maciej Pilitowski i wyprowadził MKS na prowadzenie 27:26. Na tym nie koniec, bo anemiczny rzut Bartosza Kowalczyka złapał Krekora, potem rozpoczął kontrę zwieńczoną bramką Konrada Pilitowskiego z karnego.

Na kilkanaście sekund przed końcem Energa MKS była jeszcze pod presją, ale wyprowadziła decydujący cios. Kto inny mógł dokonać destrukcji Azotów, jeśli nie najlepszy w ataku Maciej Pilitowski?

Jeśli ktoś przed sezonem mówił, że Azoty są pewniakami do brązowego medalu, to chyba musi uderzyć się w pierś. Sezon 2021/22 za plecami Orlenu Wisły Płock i Łomży Vive Kielce zapowiada się najlepiej od lat.

KS Azoty Puławy - Energa MKS Kalisz 27:29 (17:14)

Azoty: Zembrzycki (5/18 - 28 proc.), Bogdanow (6/21 - 29 proc.), Borucki (0/1) - Dawydzik 7, Akimenko 5/1, Kowalczyk 3, Rogulski 3, Baczko 2, Jurecki 2, Przybylski 2, Łangowski 1, Zivković 1, Jarosiewicz 1, Fedeńczak, Podsiadło