Holandia z pierwszym zwycięstwem w fazie zasadniczej. Czarnogórcy skomplikowali sobie sytuację

W pierwszym sobotnim meczu Grupy 1. fazy zasadniczej mistrzostw Europy reprezentacja Holandii pokonała Czarnogórę 34:30. Zespół z Bałkanów przegrał więc chwilę po sensacyjnym pokonaniu Chorwatów.

Michał Gałęzewski
Holendrzy cieszą się ze zwycięstwa PAP/EPA / Tamas Kovacs / Na zdjęciu: Holendrzy cieszą się ze zwycięstwa
Przed spotkaniem obu drużyn w lepszym położeniu była reprezentacja Czarnogóry, która miała dwa punkty, przy zerze Holendrów. Początek spotkania ze względu na skuteczną grę Radojicy Cepicia i Branko Vujovicia należał do Czarnogóry, która w 9. minucie prowadziła 7:4. Po chwili drużyna z Bałkanów prowadziła już różnicą czterech bramek.

Holendrzy szybko wyrównali. W ciągu ośmiu minut odrobili całą stratę i bramkę na wagę remisu na 9 minut przed przerwą rzucił Tommie Falke. Jeszcze przed zmianą stron, dzięki skutecznej grze Kaya Smitsa, ekipa z Europy Zachodniej prowadziła różnicą trzech bramek, by pierwszą połowę wygrać 18:16.

Po zmianie stron, spotkanie przez długi czas toczyło się bramka za bramkę. Od stanu 24:25, dobry okres gry zaliczyli kolejny raz Holendrzy, którzy gdy do bramki Czarnogóry trafił Luc Steins prowadzili na 8 minut przed końcem 30:25.

Czarnogóra próbowała jeszcze odrobić straty, jednak Holendrzy nie wypuścili wygranej z rąk, zwyciężając ostatecznie 34:30. Przed tymi zespołami jeszcze po dwa mecze w fazie zasadniczej. Zdecydowanymi faworytami Grupy 1. są Francja i Dania, które mają jak dotąd komplet punktów.

Czarnogóra - Holandia 30:34 (16:18)

Czarnogóra: Simić (10/40 - 25%), Matović (1/2 - 50%) - B.Vujović 6, Cepić 6, Grbović 4, Bozović 3, Cavor 3, M.Vujović 2, S.Vujović 2, Andjelić 1, Lasica 1, Lazović 1, Vujović 1 oraz Simović.