Wielkie gwiazdy, których zabraknie na MŚ 2023

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Mistrzostwa świata to okazja do podziwiania wielu znakomitych zawodników. Kilku z nich na polsko-szwedzkim czempionacie jednak zabraknie. Przedstawiamy listę graczy, których nie zobaczymy na tym turnieju.

1
/ 11

Kamil Syprzak (Polska)

Obrotowy polskiej reprezentacji 7 grudnia w meczu Ligi Mistrzów z niemieckim Magdeburgiem doznał przeciążeniowego złamania kości strzałkowej. Nieobecność Syprzaka to spory cios dla naszej kadry. Po dziesięciu kolejkach Ligi Mistrzów jest najskuteczniejszym strzelcem tych rozgrywek (72 bramki) i dziewiątym w lidze francuskiej (85 trafień) - ze średnią blisko siedmiu bramek na mecz. Jakby tego było mało w 2022 roku we wszystkich oficjalnych meczach, zarówno w klubie jak i reprezentacji, rzucił aż 348 bramek! Lepsi byli tylko 17-letni Portugalczyk Francisco Costa (348) oraz Islandczyk Omar Ingi Magnusson (460).

2
/ 11

Aleix Gomez (Hiszpania)

Król strzelców Ligi Mistrzów ma problemy ze ścięgnem Achillesa. Z urazem tym skrzydłowy Barcelony zmagał się w sezonie 2021/22. Dotychczasowe leczenie zachowawcze prawoskrzydłowego nie przyniosło jednak efektu. 25-latek musi się jemu poddać ponownie i nie wystąpi na najważniejszej imprezie w 2023 roku. To nie jest jedyne poważne osłabienie brązowych medalistów MŚ sprzed dwóch lat oraz igrzysk olimpijskich z Tokio. Kolejny zabieg kolana przeszedł bowiem lewoskrzydłowy Aitor Arino, po zerwaniu więzadeł krzyżowych lewoskrzydłowy nie wrócił do gry w tym sezonie.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tajskie wakacje byłego gwiazdora

3
/ 11

Karl Wallinius (Szwecja)

Losy rozgrywającego ważyły się do końca roku. 23-letni zawodnik THW Kiel, notował świetne występy, zarówno w Bundeslidze jak i Lidze Mistrzów. Był pewniakiem do gry na styczniowym czempionacie, lecz z powodu kontuzji kolana na tej imprezie nie zagra. W miejsce Karla Walliniusa, trener mistrzów Europy powołał 29-letniego Olle Forsella Schefverta dla którego będzie to... debiut w reprezentacji.

4
/ 11

Valter Chrintz (Szwecja)

W listopadowym meczu Bundesligi z GWD Minden, zawodnik Fuechse Berlin po jednej z akcji niefortunnie wylądował, a jego kolano wygięło się w nienaturalny sposób. Badania potwierdziły, że 22-latek zerwał więzadło krzyżowe i uszkodził łąkotkę (sezon 2022/23 ma z głowy). Wraz z Niclasem Ekbergiem miał stanowić o sile prawego skrzydła na MŚ. Chrintz w zeszłym roku zdobył ze szwedzką kadrą mistrzostwo Europy.

5
/ 11

Tin Lucin (Chorwacja)

29 grudnia rozgrywający Orlen Wisły Płock doznał kontuzji barku podczas sparingu z Włochami. Nie wiadomo, ile potrwa przerwa czołowego strzelca Nafciarzy. Chorwacja - podobnie zresztą jak Francja, to kadry najbardziej przetrzebione kontuzjami wielu czołowych graczy. Ze składu wcześniej wypadł wypożyczony z Kielc do RNL, Halil Jaganjac,(operacja barku i nie zagra do końca sezonu). Na MŚ nie zagrają też David Mandić  (pachwina), Domagoj Pavlović, Marko Mamić (zerwane więzadło krzyżowe) i Ivan Cupić (kontuzja stopy).

6
/ 11

Benoit Kounkoud (Francja)

Prawoskrzydłowy francuskiej reprezentacji ze składu mistrzów olimpijskich wypadł na zaledwie tydzień przed startem MŚ. Kounkoud kontuzji doznał w towarzyskim meczu z Holandią. Szczegółowe badania wykazały u gracza Industrii Kielce pęknięcie rozcięgna lewej stopy. Kontuzje u Francuzów wyeliminowały również kilku innych zawodników wysokiej klasy. Są nimi: Kyllian Villeminot (kolano), Aymeric Minne (kostka), Karl Konan (złamana stopa), Hugo Descat (łąkotka) i Timothey N'guessan (złamana ręka).

7
/ 11

Egipski rozgrywający kontuzji kolana doznał w grudniowym meczu Ligi Mistrzów z Orlen Wisłą Płock. Dalsze szczegółowe badania pokazały, że zawodnik węgierskiego Telekomu Veszprem zerwał więzadło krzyżowe przednie i musi pauzować przez ponad pół roku (w jego miejsce sprowadzono Czarnogórca Branko Vujovicia). Dla egipskiej kadry to olbrzymi cios, bo Yahia Omar w ostatnich latach jest jednym z najlepszych prawych rozgrywających.

8
/ 11

Haukur Thrastarson (Islandia)

Islandzki rozgrywający doznał fatalnie wyglądającej kontuzji kolana w trakcie spotkania z Pickiem Szeged w Lidze Mistrzów. W 23. minucie Islandczyk nieszczęśliwie upadł na parkiet, a jego prawe kolano wygięło się w nienaturalny sposób. Badania potwierdziły, że 21-latek zerwał więzadła w kolanie, podobnie jak jesienią 2020 roku (wówczas lewe kolano) i sezon 2022/23 nie pojawi się na boisku. Islandczyka uważa się a jednego z najbardziej utalentowanych środkowych świata.

9
/ 11

Gasper Marguc (Słowenia)

Skrzydłowy od lat był ważnym punktem w reprezentacji Słowenii, z którą Polska zagra w fazie grupowej. Rzucił ponad 400 bramek w kadrze, był także etatowym egzekutorem rzutów karnych. Na tegorocznych mistrzostwach świata nie zagra z powodów zdrowotnych. Z podobnej przyczyny zabraknie także filaru defensywy - Mateja Gabera i rozgrywającego Mihy Zarabeca, który latem zostanie zawodnikiem Orlen Wisły Płock. Kontuzja kolana wyeliminowała natomiast z gry Urha Kastelicia.

10
/ 11

Dominik Mathe (Węgry)

Brak Dominika Mathe to wielkie osłabienie Madziarów. Węgrzy na tegorocznych mistrzostwach świata mają niezwykle wymagającą grupę, w której są Islandia i Portugalia. Rozgrywający kapitalną grą w norweskim Elverum zapracował na transfer do Paris Saint-Germain. Jeszcze w barwach norweskiej drużyny zerwał więzadła krzyżowe w meczu Ligi Mistrzów z THW Kiel (17 lutego). Jego powrót na parkiet i tym samym debiut w koszulce PSG, przewidywany jest na luty, a więc świeżo po MŚ. W węgierskiej kadrze zabraknie też środkowego Adama Juhasza (powierzchowny urazu prawego oka i krwotok w lewym oku). [b]

11
/ 11

[/b]Pozostali kontuzjowani zawodnicy:  Haniel Langaro (Brazylia)  Stefan Cavor (Czarnogóra) Jonathan Edvardsson (Szwecja)  Magnus Fredriksen (Norwegia) Anders Zachariassen (Dania)  Joao Ferraz (Portugalia) Timo Kastening (Niemcy) Finn Lemke (Niemcy) Sebastian Heymann (Niemcy) Fabian Wiede (Niemcy)  Moustafa Hadj Sadok (Algieria) Edmilson Goncalves (Wyspy Zielonego Przylądka) Alireza Mousavi (Iran)

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)