Podsumowanie 2013 roku w polskiej piłce ręcznej

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Mijający rok upłynął pod znakiem sukcesów zespołów klubowych oraz polskich szczypiornistek. Vive zajęło 3. miejsce w Lidze Mistrzów, natomiast biało-czerwone mundial zakończyły tuż za podium.

1
/ 13

Styczeń

Zwycięski Turniej Noworoczny

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych w ramach przygotowań do mistrzostw świata wystąpiła w Turnieju Noworocznym. Wybrańcy Michaela Bieglera mieli okazję zmierzyć się z takimi rywalami jak: Czechy, Węgry i Słowacja. Biało-czerwoni w meczach kontrolnych zaprezentowali się z dobrej strony, tryumfując w imprezie. Wyniki osiągane w okresie przygotowawczym napawały optymizmem przed mundialem w Hiszpanii.

Klapa na mundialu, plaga kontuzji

Reprezentacja Polski w fazie grupowej mistrzostw świata spisywała się bardzo dobrze. W pamięci kibiców na długo zapadnie niezwykle zacięty pojedynek z Serbią. Zwycięstwo biało-czerwonym w ostatnich sekundach zapewnił Robert Orzechowski. Polacy przełamali tym samym serbską klątwę. W pierwszej części turnieju receptę za zatrzymanie Twardzieli Bieglera znaleźli tylko Słoweńcy, którzy pokonali Polaków zaledwie jedną bramką.

Dobra postawa w fazie grupowej rodziła nadzieje, że biało-czerwonym uda się ponownie stanąć na podium mistrzostw świata. Niestety już w 1/8 finału Polacy zostali brutalnie odarci ze złudzeń przez Węgrów, którzy nie pozostawili wątpliwości, komu należy się awans do ćwierćfinału. Mistrzowski tytuł padł łupem Hiszpanów, którzy w finale rozbili bezradnych Duńczyków.

Polskiego zespołu przed mistrzostwami oraz w trakcie nie omijały problemy kadrowe. W Hiszpanii zabrakło Tomasza Rosińskiego. Udział w mundialu poważną kontują okupił Michał Chodara. Skrzydłowy Tauron Stali Mielec doznał zerwania ścięgna Achillesa. Kontuzja ta wykluczyła go z gry na pół roku. Z problemami zdrowotnymi zmagał się także Mariusz Jurkiewicz, który musiał opuścić zespół. W ich miejsce z listy rezerwowych ściągnięto rekonwalescentów Marcina Lijewskiego i Piotra Grabarczyka.

Szpital w Kielcach

Vive Targi Kielce od początku roku musiały zmagać się z problemami kadrowymi. Tomasz Rosiński zerwał więzadło, Marcus Cleverly zmagał się z urazem stawu biodrowego, W trakcie mistrzostw świata kontuzji nabawili się kolejni zawodnicy. Manuel Strlek złamał kość śródręcza, Ivan Cupić poważnie stłukł bark, natomiast Thorir Olafsson doznał urazu łękotki.

Na domiar złego Denis Buntić wdał się w bójkę i... złamał rękę. Uraz wykluczył go z gry na kilka tygodni, a klub wyciągnął wobec niego konsekwencje dyscyplinarne.

2
/ 13

Luty

Walkower w Płocku

To wydarzenie na długo zapadnie w pamięci kibiców piłki ręcznej. W hali na czas nie zjawiła się ekipa medyczna. 36 sekund zadecydowało o tym, że zespół Piotrkowianina Piotrków Trybunalski miał prawo odmówić wyjścia na parkiet i z niego skorzystał. Niesportowca postawa gości spowodowała prawdziwą burzę. Obie strony nie zamierzały dawać za wygraną i skutecznie przez kolejne tygodnie podgrzewały atmosferę.

Płoccy działacze wydawali oświadczenia, pisali odwołania, powoływali prawników, jednak nie udało im się cofnąć czasu. Komisarz Ligi nałożył walkower na płocki klub oraz ukarał go grzywną.

Vive Targi niepokonane w Lidze Mistrzów

Mistrzowie Polski znakomicie radzili sobie w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Podopieczni Bogdana Wenty z kompletem zwycięstw zakończyli rywalizację w tej fazie rozgrywek. To pozwoliło im awansować do kolejnej rundy z 1. miejsca i ułatwiło drogę do Final Four.

Bogdan Wenta z nowym kontraktem

Świetna postawa mistrza Polski w europejskich pucharach zaowocowała przedłużeniem kontraktu z Bogdanem Wentą. Na jej mocy utytułowany szkoleniowiec pozostanie w Kielcach na trzy kolejne sezony, a więc do zakończenia rozgrywek 2015/16. - To dla nas kontynuacja owocnej współpracy, która dała nam znakomity rozwój klubu. Staliśmy się marką cenioną i rozpoznawalną w całej Europie w czym swój udział na pewno ma również trener. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Bogdanem Wentą - mówił na łamach oficjalnej strony klubowej Bertus Servaas.

Marcus Cleverly żegna się z Kielcami

Z kieleckim zespołem pożegnał się natomiast Marcus Cleverly. Duński bramkarz był mocnym punktem Vive Targów, jednak postanowił kontynuować karierę w innym klubie. Z mistrzem Polski rozstał się w dość niejasnych okolicznościach. Duńczyk na krótko zakotwiczył w szwedzkim Lugi HF, a następnie przeniósł się do niemieckiego HSV Hamburg.

Azoty nie podbiły Europy

Azoty Puławy nie zdołały zawojować Europy, mimo że przyszło im rywalizować w niezbyt prestiżowych rozgrywkach Challenge Cup. Podopieczni Marcina Kurowskiego w 1/8 finału musieli uznać wyższość belgijskiej drużyny Initia Hasselt. Krótka przygoda puławian z europejskimi pucharami zakończyła się kompletną klapą.

Puchar Polski dla Zagłębia

W Gdyni rozegrano finałowy turniej Pucharu Polski. W półfinale rywalem Zagłębia Lubin był miejscowy Vistal Łączpol. Podopieczne Bożeny Karkut nadspodziewanie łatwo poradziły sobie z gospodyniami Final Four, pewnie awansując do finału. Rywalem Miedziowych okazał się SPR Lublin, który w półfinale nie miał łatwej przeprawy w pojedynku z Ruchem Chorzów.

Spotkanie finałowe dostarczyło wielu emocji. Zwycięską ręką z tego pojedynku wyszły szczypiornistki Zagłębia, w szeregach których prym wiodła Kinga Byzdra, autorka 14 bramek. Miedziowe zdobyły cenne trofeum. Walka o mistrzostwo Polski zapowiadała się niezwykle interesująco.

Koniec piłki ręcznej w Gorzowie Wlkp.

W 2006 roku piłka ręczna w pierwszoligowym wydaniu zawitała do Gorzowa Wielkopolskiego. Początki nie były łatwe, jednak akademicki zespół szybko czynił postępy. Pierwszy sezon zakończył na odległym miejscu, jednak już w kolejnym okazał się bezkonkurencyjny i awansował do Ekstraklasy. Akademicy nie zdołali na dłużej zagościć w elicie, jednak po spadku znowu szybko zdołali wywalczyć awans. To były piękne dni dla gorzowskiego szczypiorniaka.

Niestety po drugim spadku zaczęły się problemy. Klub popadł w tarapaty finansowe, miasto nie zamierzało już tak hojnie wspierać szczypiornistów. Zespół znalazł się na równi pochyłej. Zadłużony, grający juniorami GSPR w lutym postanowił wycofać się z rozgrywek.

3
/ 13

Marzec

Nafciarze odpadli w fazie grupowej, wielkie rozczarowanie w Płocku

Orlen Wisła Płock po kapitalnej rundzie jesiennej stawiana była w gronie faworytów do zwycięstwa w Pucharze EHF. W drugiej części sezonu Nafciarze niczym nie przypominali jednak drużyny, która potrafiła pokonać Vive Targi Kielce. Wicemistrzowie Polski w fazie grupowej spisywali się słabo, zmagania zakończyli na 3. miejscu i nie zdołali awansować do kolejnej rundy.

Lars Walther odchodzi z Wisły

Za fatalne wyniki Orlen Wisły głową zapłacił Lars Walther. Niepodziewanie przed decydującą częścią sezonu postanowiono podziękować Duńczykowi za współpracę. Schedę po nim przejął Krzysztof Kisiel, dotychczasowy drugi trener. Głównym powodem przedwczesnego zakończenia przygody Walthera z Wisłą było złe przygotowanie zespołu do drugiej części sezonu.

Bundesliga nie dla Roberta Orzechowskiego

Robert Orzechowski podpisał kontrakt z NMC Powenem Zabrze. O tym, że zawodnik po zakończeniu rozgrywek opuści szeregi MMTS-u Kwidzyn wiadomo było już od jakiegoś czasu. Spekulacje dotyczące przyszłości reprezentanta Polski trwały w najlepsze, sam zainteresowany mówił: - Na pewno chciałbym grać zagranicą, ale wyjechać nie jest łatwo. Nie zmienia to jednak tego, że gra w silniejszej lidze jest moim celem. "Orzech" ostatecznie związał się umową z NMC Powenem Zabrze na trzy najbliższe sezony.

Kinga Byzdra zawodniczką tryumfatora Ligi Mistrzyń

Świetna postawa w drużynie narodowej oraz w barwach Zagłębia Lubin sprawiły, że utalentowaną rozgrywającą zainteresowały się najpotężniejsze klubu. Kinga Byzdra podpisała kontratak z ŻRK Buducnost Podgorica, ówczesnym tryumfatorem Ligi Mistrzyń. - Decyzję o wyborze tego klubu podjęłam w kilka sekund. Od dawna chciałam grać w Lidze Mistrzów. Telefon z Buducnosti był dla mnie jak sen. To wielka szansa dla mnie - powiedziała zawodniczka.

Półfinał Challenge Cup nie dla polskich zespołów

Z europejskimi pucharami w 1/4 finału pożegnały się KSS Kielce oraz Politechnika Koszalińska. Szczypiornistki z Kielc w 1/8 finału wyeliminowały francuski Mios Biganos, natomiast w kolejnej rundzie musiały uznać wyższość tureckiego Usksdar B.S.K. Piłkarkom ręcznym z Koszalina na drodze do półfinału stanął czeski Banik Most, późniejszy tryumfator rozgrywek.

4
/ 13

Kwiecień

Manolo Cadenas trenerem Orlen Wisły Płock

W kwietniu poznaliśmy nazwisko nowego trenera Nafciarzy. Wybór padł na Manolo Cadenasa, który przez całą swoją karierę związany był z hiszpańskimi klubami, prowadząc między innymi Valladolid, Granollers czy FC Barcelonę. Największe sukcesy święcił jednak z Reale Ademar Leon, z którym wywalczył mistrzostwo oraz Puchar Hiszpanii. Nowy opiekun wicemistrza Polski objął także funkcję selekcjonera reprezentacji Hiszpanii.

Pierwszy skalp Scyzoryków

W sezonie 2012/2013 turniej finałowy Pucharu Polski rozegrano w Legionowie. Poza wielką dwójką udział w Final Four uzyskały Azoty Puławy oraz Chrobry Głogów. Dla obu faworytów rozgrywek spotkania półfinałowe były tylko formalnością, zakończyły się one pogromami.

W finale po niezwykle zaciętym meczu Vive Targi Kielce pokonały Orlen Wisłę Płock. Kielecki zespół po raz dziesiąty wywalczył Puchar Polski.

Antoni Parecki trenerem Startu Elbląg

Zarząd Startu Elblągu postanowił zakontraktować Antoniego Pareckiego, który od lipca miał przejąć rolę trenera elbląskiego zespołu. - Szukaliśmy trenera, który wniósłby coś innego niż nasi trenerzy do piłki ręcznej. Jeśli uda się przeszczepić doświadczenie wyniesione z duńskiej ligi na nasz grunt, to byłoby bardzo dobrze - powiedział dyrektor klubu Dariusz Bajczyk.

PGNiG Superliga dla Legionowa, Olkusza i Opola

W kwietniu awans do PGNiG Superligi świętowały SPR Olkusz, Gwardia Opole i KPR Legionowo. Przed działaczami tych klubów stanęło trudne zadanie zbudowania zespołu na miarę elity.

Vive Targi Kielce w Final Four Ligi Mistrzów

Mistrzowie Polski po znakomitej fazie grupowej kontynuowali marsz po awans do finałowego turnieju Ligi Mistrzów. Najpierw na drodze podopiecznych Bogdana Wenty stanął węgierski Pick Szeged, a następie macedoński Metalurg Skopje. Obie te przeszkody kielczanie sforsowali w znakomitym stylu, osiągając historyczny awans do Final Four.

5
/ 13

Maj

Reprezentacyjne zbrojenia w Gdyni i Elblągu

Zakontraktowanie Antoniego Pareckiego w roli trenera szybko przyniosło kolejne zmiany w elbląskim zespole. Doświadczony szkoleniowiec do gry w Starcie namówił reprezentacyjne skrzydłowe Kingę Grzyb i Katarzynę Koniuszaniec. Do Elbląga trafiała także rozgrywająca Joanna Waga. Poczynione transfery pozwalały z optymizmem spoglądać w przyszłość.

Na transferowym rynku gruszek w popiele nie zasypiał także Vistal Łączpol Gdynia. Działaczom tego klubu udało się namówić do gry na Pomorzu niezwykle doświadczoną rozgrywającą Iwonę Niedźwiedź, która przez ostatnie lata broniła barw duńskich zespołów. W Gdyni zakotwiczyła także reprezentantka Brazylii Jessica Quintino.

Andrzej Miszczyński odchodzi z Orlen Wisły Płock

Andrzej Miszczyński zrezygnował z funkcji prezesa Orlen Wisły Płock, którą kierował od 2010 roku. Rezygnacja nastąpiła z ważnych powodów, jakimi są istniejące rozbieżności co do celów, przyszłości i sposobu funkcjonowania spółki.

SPR Lublin mistrzem Polski

Piłkarki ręczne SPR Lublin sięgnęły po szesnastą koronę najlepszej drużyny w kraju, co jest ewenementem w grach zespołowych w polskich ligach. Godnym podziwu jest także fakt, iż dokonały tego w bardzo trudnych warunkach, klubowi groziła upadłość. W finałowym pojedynku szczypiornistki z Lubelszczyzny nadspodziewanie łatwo w trzech pojedynkach pokonały Zagłębie Lubin.

Dużo więcej emocji dostarczyła batalia o brązowy medal. Do wyłonienia zwycięzcy pojedynku Vistal Łączpol Gdynia - AZS Politechnika Koszalińska potrzebnych było aż pięć spotkań. Ostatecznie lepsze okazały się koszalinianki. Gdynianki, broniące mistrzowskiego tytułu, sezon zakończyły bez medalu.

Vive Targi Kielce w podwójnej koronie

Walka o medale mistrzostw Polski w PGNiG Superlidze Mężczyzn miała identyczny przebieg jak w przypadku kobiet. Piłkarze ręczni Vive Targów Kielce potrzebowali tylko trzech spotkań, by w finałowej konfrontacji udowodnić swoją wyższość nad Orlen Wisłą Płock. Podopieczni Bogdana Wenty, podobnie jak przed rokiem, mistrzowski tytuł świętowali w Orlen Arenie.

Losy brązowego medalu rozstrzygnęły się dopiero w piątym spotkaniu. W rozegranym Puławach decydującym starciu szczypiorniści MMTS-u Kwidzyn pokonali różnicą bramki miejscowe Azoty i po raz kolejny wywalczyli medal mistrzostw Polski.

Ruszyła karuzela transferowa, "Chrapek" w Kielcach

W maju kielecki klub ogłosił pozyskanie dwóch nowych zawodników. Szeregi mistrza Polski zasilił Piotr Chrapkowski, broniący do tej pory barw największego wroga kielczan - Orlen Wisły Płock. Zakontraktowanie tego zawodnika, mimo że w ostatnim czasie nie należał on do pierwszoplanowych postaci Nafciarzy, oczywiście musiało odbić się głośnym echem. Mistrzowie Polski podpisali także kontrakt z niemieckim zawodnikiem Tobiasem Reichmannem, który do drużyny ma dołączy dopiero za rok.

Piotr Chrapkowski to nie jedyny zawodnik, który opuścił w letniej przerwie Płock. Z klubem pożegnał się m.in. Michał Kubisztal, lider płockiego zespołu. Zakończenie współpracy z tym graczem również nie przeszło bez echa. "Kubeł" postanowił zakotwiczyć w Zabrzu.

Ciekawych transferów dokonała mielecka Stal, która sięgnęła po zagraniczne wzmocnienia. Do zespołu Ryszarda Skutnika dołączyli dwaj doświadczeni gracze Nikola Dzono i Antonio Pribanić.

6
/ 13

Czerwiec

Vive Targi Kielce trzecim zespołem Ligi Mistrzów

Sukcesem Vive Targów Kielce zakończył się turniej finałowy Ligi Mistrzów. Podopieczni Bogdana Wenty w spotkaniu półfinałowym ulegli FC Barcelonie, jednak w meczu o trzecie miejsce w znakomitym stylu ograli THW Kiel. - Pokazaliśmy wszystkim sceptykom, którzy mówili, że mieliśmy tylko szczęście w losowaniu i nie mamy nic do szukania w Kolonii, że jesteśmy pełnowartościowym uczestnikiem Final Four. Po wielu latach ciężkiej pracy całego klubu jest to dla mnie bardzo duża satysfakcja - powiedział Bertus Servaas.

Marcin Lijewski jak Jerzy Dudek

Zwycięzcą Ligi Mistrzów okazał się HSV Hamburg, który po pasjonującym boju pokonał FC Barcelonę. Marcin Lijewski, broniący barw niemieckiego klubu, nie krył radość z ogromnego sukcesu. - To zajebiste uczucie. Trudno to opisać słowami. Coś niesamowitego. Ukoronowanie mojej kariery. Lepszego nie mogłem sobie wymarzyć - powiedział doświadczony rozgrywający.

Polacy jadą na Euro

Polscy szczypiorniści wywalczyli awans do mistrzostw Europy w Danii. Biało-czerwoni w trakcie eliminacji doznali tylko jednej porażki, ulegając na wyjeździe Szwedom. Styl gry prezentowany przez podopiecznych Michaela Bieglera w poszczególnych meczach może pozostawiać wiele do życzenia, najważniejszy jest jednak awans do finałowego turnieju. Warto podkreślić, że przez eliminacje nie zdołali przebrnąć Niemcy.

Polskie szczypiornistki wystąpią na mundialu

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych udanie zakończyła eliminacje do mistrzostw świata. Biało-czerwone fazę grupową zakończyły z kompletem zwycięstw, pokonując niezbyt wymagające rywalki. Dużo trudniejsze zadanie czekało je w fazie play-off, gdzie przyszło im się zmierzyć ze Szwedkami. Polki dwukrotnie pokonały rywalki ze Skandynawii i nie pozostawiły złudzeń komu należy się awans. Biało-czerwone w turnieju rangi mistrzowskiej wystąpią po raz pierwszy od 2007 roku, gdy podczas MŚ we Francji zajęły 11. miejsce. Do Serbii udadzą się z nadziejami i realnymi szansami na poprawienie tego wyniku.

Mistrz Polski zagra w Lidze Mistrzyń

Piłkarki ręczne MKS-u Lublin otrzymały prawo gry w fazie grupowej Ligi Mistrzyń. Polskie kluby w ostatnich latach nie gościły w tych elitarnych rozgrywkach, odpadając już w eliminacjach. Piłkarki ręczne z Lublina chcą wykorzystać otrzymaną szansę udziału w fazie grupowej i z dobrej strony zaprezentować się na międzynarodowej arenie.

KSS Kielce zniknął z handballowej mapy Polski

W 2013 roku kieleccy fani szczypiorniaka mieli ogromne powody do radość, męski zespół świecił ogromne sukcesy nie tylko w rodzimych rozgrywkach, ale także na arenie międzynarodowej. W europejskich pucharach oraz lidze nieźle spisywały się także piłkarki ręczne.

Niestety młody i perspektywiczny kielecki zespół przestał istnieć. Drużyna została wycofana z rozgrywek PGNiG Superligi. Przyczyną takiej decyzji były ogromne problemy finansowe, z którymi kielecki zespół zmagał się od połowy sezonu. Długi klubu sięgają, bagatela, 200 tysięcy złotych. Być może nowy zespół Korona Handball Kielce sprawi, że kiedyś najlepsze drużyny w Polsce ponownie odwiedzać będą Kielce.

7
/ 13

Lipiec

Marcin Lijewsk i Mariusz Jurkiewicz w Płocku

W letniej przerwie w rozgrywkach wiele działo się Płocku. Po rozstaniu z kilkoma czołowymi zawodnikami w lipcu w końcu nadeszły dobre wiadomości dla sympatyków Nafciarzy. Klub zdołał zakontraktować dwóch niezwykle doświadczonych rozgrywających. Po latach wojaży do Polski zdecydowali się powrócić Marcin Lijewski oraz Mariusz Jurkiewicz. Transfer tego drugiego możliwy był dzięki bankructwu Atletico Madryt.

Julen Aguinagalde zawodnikiem Vive Targów Kielce

Na upadku hiszpańskiego potentata skorzystali także działacze kieleckiego klubu, dokonując najgłośniejszego transferu w historii polskiej piłki ręcznej. Do drużyny Vive Targów dołączył jeden z najlepszych kołowych na świecie - Julen Aguinagalde. Pozyskanie tego zawodnika miało jednak swoje konsekwencje. Z zespołem mistrza Polski rozstał się Rastko Stojković. Serbski kołowy przez lata występów w Kielcach zaskarbił sobie sympatię miejscowych kibiców.

Na transferowej giełdzie niezwykle aktywni byli działacze zabrzańskiego klubu. Po zakontraktowaniu kilku czołowych polskich ligowców pozyskano także nowego trenera. Wybór padł na nie byle kogo, bowiem szwedzkiego szkoleniowca prowadzącego kluby Bundesligi. Działacze zabrzańskiego zespołu postanowili też zmienić nazwę i barwy klubu, występując od tej pory pod szyldem Górnika Zabrze.

Zmiana trenera w Puławach

Zmiana trenera nastąpiła także w Puławach. Prowadzącego zespół Marcina Kurowskiego zastąpił doświadczony Bogdan Kowalczyk, który już w przeszłości prowadził ten klub. Kowalczyk podpisał z puławskim zespołem roczny kontrakt.

Pomniejszona PGNiG Superliga Kobiet

Z uwagi na wycofanie się z rozgrywek KSS-u Kielce oraz brak kandydatów do zastąpienia kieleckiego klubu w zmaganiach elity podjęto decyzję o pomniejszeniu ligi. W sezonie 2013/2014 w żeńskiej Superlidze zagra tylko 11 drużyn, a od następnego jedynie 10. W sezonie 2013/2014 z PGNiG Superligi spadną dwie najsłabsze ekipy, a 9. drużyna zagra baraż z drugą siódemką z pierwszej ligi.

Nieudane mistrzostwa Europy plażowiczów

Z dużym niedosytem mistrzostwa Europy w plażowej piłce ręcznej zakończyła reprezentacja Polski mężczyzn. Biało-czerwoni zakończyli europejski czempionat na dziewiątej lokacie, choć w całym turnieju przegrali tylko cztery mecze.

Z jednym zwycięstwem udział w mistrzostwach Europy zakończyła kobieca reprezentacja Polski. Nasze zawodniczki w Randers rozegrały dziewięć spotkań. Podopieczne Stanisława Igela wygrały tylko jeden mecz. Dzięki zwycięstwu nad Szwedkami biało-czerwone uniknęły ostatniej lokaty, kończąc turniej na dwunastym miejscu.

W rywalizacji klubowej mistrzostwo Polski zdobyli wśród panów BHT Piotrkowianin JUKO Piotrków Tryb., wśród pań Reflex Pyrki AZS AWF Poznań.

8
/ 13

Sierpień

W sierpniu w Polsce rozegrano mistrzostwa Europy juniorek. W Gdańsku i Gdyni rywalizowały najlepsze zespoły do lat 17. Biało-czerwone nie skorzystały na tym, że spotkania przyszło im rozgrywać przed własną publicznością. Podopieczne Haralda Tłuczykonta rywalizację zakończyły na odległym 15. miejscu. Złoty medal wywalczyły szczypiornistki ze Szwecji.

Okres sparingowy

Sierpień to miesiąc, w którym zespoły przygotowujące się do rozgrywek szlifują  formę w spotkaniach sparingowych. Najwięcej meczów w tym okresie rozegrali szczypiorniści Gaz-System Pogoń Szczecin - 20. Zdecydowanie mniej aktywni byli beniaminkowie, którzy rozegrali po 8 meczów.

Orlen Wisła Płock w Lidze Mistrzów

Pod koniec sierpnia szczypiorniści Orlen Wisły Płock przystąpili do batalii o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Na drodze podopiecznych Manolo Cadenasa stanęło francuskie Montpellier Agglomeration HB, zespół który nie tak dawno należał do europejskiej czołówki. Pierwsze wyjazdowe spotkanie zakończyło się dwubramkową porażką Nafciarzy. W rewanżu wicemistrzowie Polski zwyciężyli pięcioma bramkami i uzyskali prawo gry w elitarnych rozgrywkach.

9
/ 13

Wrzesień

Dwa polskie kluby w Lidze Mistrzów

Po raz pierwszy dwie polskie drużyny wystąpią w jednej grupie Ligi Mistrzów. Dotychczas Vive Targi Kielce i Orlen Wisła Płock jednocześnie w elitarnych rozgrywkach występowały jedynie w sezonie 2011/12. Oba polskie kluby udział zakończyły wówczas na fazie TOP 16.

Start ligowych rozgrywek

We wrześniu piłkarze i piłkarki ręczne zainaugurowali ligowe zmagania. Wystartowały rozgrywki PGNiG Superligi, I oraz II ligi. Rozpoczęła się długa walka o mistrzostwo Polski, utrzymanie, awans do elity.

Transfer last minute, Bartłomiej Tomczak odchodzi z Kielc

Praworęczny skrzydłowy Vive Targów Kielce Bartłomiej Tomczak przeniósł się z ekipy mistrza Polski do Górnika Zabrze. Zawodnik rozwiązał swoją umowę z kieleckim klubem i podpisał kontrakt z mającym duże ambicje zabrzańskim zespołem. Skrzydłowy nie mógł liczyć w Kielcach na regularne występy, bowiem na lewym skrzydle panowała duża konkurencja.

Konflikt Vive Targów Kielce z ZPRP

Po inaugurującym rundę jesienną meczu z Górnikiem Zabrze na kielecki klub nałożona została kara finansowa za brak należytej ekspozycji loga sponsora głównego rozgrywek, firmy PGNiG. Zgodnie z Regulaminem Rozgrywek PGNiG Superligi w sezonie 2013/14 powinno ono pojawić się między innymi na koszulkach zespołu oraz na ściankach służących do wywiadów telewizyjnych. To nie spodobało się prezesowi kieleckiego klubu. - Najwyższy czas zrobić z tym wszystkim porządek. Po otrzymaniu kary mamy teraz prawną możliwość wystąpienia przeciwko ZPRP i to właśnie uczynimy - powiedział Bertus Servaas. Wkrótce PGNiG zostało sponsorem mistrza Polski, a cała sprawa była impulsem do rozpoczęcia debaty na temat stworzenia ligi zawodowej.

Zmarł trener piłki ręcznej Adam Pecold

W wieku 67 lat zmarł w Adam Pecold, były trener m.in. piłkarek ręcznych Ruchu Chorzów, z którymi wywalczył trzy tytuły mistrza Polski (1973-75). Adam Pecold współpracował z kilkoma trenerami seniorskiej kobiecej reprezentacji Polski. Samodzielnie prowadził młodzieżową i juniorską kadrę. Jako trener klubowy związany był głównie z kobiecymi drużynami. Poza Ruchem pracował m.in. w AZS AWF Katowice. Dwa lata spędził we francuskim klubie HBCV Villeneuve Dascq. Prowadził też męski zespół Pogoni Zabrze.

10
/ 13

Październik

Historyczna święta wojna w Lidze Mistrzów, dublet Vive Targów

W październiku kibice byli świadkami dwóch pojedynków Orlen Wisły Płock z Vive Targami Kielce. Stawką pierwszego starcia były punkty w ligowych rozgrywkach, natomiast drugiego punkty w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Oba spotkania stały na wysokim poziomie i dostarczyły kibicom ogromnych emocji. Dwukrotnie lepsi okazali się mistrzowie Polski.

Zagłębie Lubin nie podbiło Europy

Bardzo krótko trwała przygoda Zagłębia Lubin z europejskimi pucharami. Podopieczne Bożeny Karkut już w drugiej rundzie odpadły z rywalizacji o Puchar Zdobywców Pucharów. Miedziowe musiały uznać wyższość holenderskiego SV Sercodak Dalfsen. Po występie wicemistrza Polski w europejskich pucharach można było spodziewać się nieco więcej.

Zmiana trenera w MKS-ie Lublin

Słabe wyniki MKS-u Lublin w rozgrywkach Ligi Mistrzyń skłoniły władze lubelskiego klubu do zmiany na stanowisku trenera. Zarząd rozwiązał umowę z Edwardem Jankowskim za porozumieniem stron. Oficjalnym powodem zmiany trenera były trzy porażki lubelskiej ekipy w Lidze Mistrzyń. Obowiązki głównego szkoleniowca przejęła Sabina Włodek, dotychczas druga trener drużyny.

Mistrzowie Polski z patentem na Zebry

W meczu 4. kolejki Ligi Mistrzów Vive Targi Kielce w świetnym stylu pokonało niemiecki THW Kiel. Była to czwarta z rzędu wygrana mistrzów Polski w elitarnych rozgrywkach. Po tym spotkaniu podopieczni Bogdana Wenty pewnie zmierzali po wygranie grupy i wyrastali na murowanego kandydata do gry w Final Four. Ten mecz był jednak punktem zwrotnym, kielczanie od tego momentu niczym nie przypominali drużyny, która kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa.

Superpuchar w rękach Niemców

Na przełomie października i listopada reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych wystąpiła w rozgrywanym w Niemczech Superpucharze. Zespół Michaela Bieglera pokonał Egipt oraz Szwecję. W spotkaniu decydującym o zwycięstwie w turnieju biało-czerwoni musieli uznać wyższość gospodarzy imprezy - Niemców. W polskim zespole z bardzo dobrej strony zaprezentował się Karol Bielecki, który w drużynie klubowej nie ma zbyt wielu okazji do gry.

11
/ 13

Listopad

Plaga kontuzji w Orlen Wiśle Płock, chorwackie posiłki

Na początku roku z plagą kontuzji zmagali się kielczanie, końcówka roku była natomiast pechowa dla płocczan. Trener Manolo Cadenas przez całą pierwszą część sezonu musiał sobie radzić bez kilku kontuzjowanych graczy. W końcówce roku z problemami zdrowotnymi zmagali się Mariusz Jurkiewicz, Valentin Ghionea, Petar Nenadić, Marcin Lijewski, Kamil Syprzak, Paweł Paczkowski i Mateusz Piechowski.

Z uwagi na olbrzymie problemy kadrowe w listopadzie do drużyny dołączyli dwaj nowi gracze skrzydłowy Vedran Zrnić i rozgrywający Janko Kević. Zawodnicy szybko wkomponowali się w zespół i okazali się solidnym wzmocnieniem.

Vistal Gdynia i Energa AZS Koszalin żegnają się europejskimi pucharami

Z europejskimi pucharami w listopadzie pożegnały się pozostałe żeńskie drużyny. Energa AZS Koszalin w trzeciej rundzie Pucharu EHF musiała uznać wyższość rosyjskiej drużyny HC Astrakhanochka. Vistal Gdynia okazał się być bez szans w konfrontacji z francuskim zespołem Mios Biganos. Co ciekawe w poprzedniej edycji Challenge Cup Francuzki zostały wyeliminowane przez KSS Kielce.

Mistrzynie Polski z kompletem porażek

Przygoda SPR-u Selgros Lublin z Ligą Mistrzów zakończyła się klapą. Podopieczne Sabiny Włodek z kompletem porażek zakończyły fazę grupową na ostatnim miejscu. Mistrzynie Polski w spotkaniach przed własną publicznością prezentowały się nieźle. Miejmy nadzieję, że zebrane doświadczenie zaprocentuje w przyszłości.

Roszady w Chorzowie i Olkuszu

Najsłabiej w tym sezonie radzą sobie drużyny z Olkusza i Chorzowa. W zespołach tych doszło do zmian na stanowisku trenera. Najpierw ławkę Niebieskich opuścił Zdzisław Wąs, a następnie na krótko w rolę szkoleniowca chorzowianek wcielił się Michał Pastuszko, jednak nie na długo. Działacze Ruchu postanowili postawić na Janusza Szymczyka, który w przeszłości prowadził już ten klub.

Do Olkusza trafił natomiast... Zdzisław Wąs. Doświadczony szkoleniowiec który sezon rozpoczęła na ławce trenerskiej Ruchu Chorzów w przeszłości pracował m.in. w Olimpii-Beskid Nowy Sącz, KSS-ie Kielce i KPR-ze Jelenia Góra. Na stanowisku szkoleniowca Srebrnych Lwic zastąpił Marka Płatka.

Najsłabsze drużyny zmieniły trenerów, koniec ery Ryszarda Skutnika

Słabe wynik osiągane na początku sezonu spowodowały, że aż w pięciu klubach postanowiono dokonać zmiany trenera. Największym wydarzeniem było oczywiście pożegnanie z Ryszardem Skutnikiem, który poprowadził mielecką Stal do największych sukcesów w historii. Schedę po nim przejął Paweł Noch.

Do zmiany szkoleniowca doszło w Zagłębiu. Na ławkę trenerską powrócił Jerzy Szafraniec, zstępując Dariusza Bobrka. Nowym opiekunem KPR-u Legionowo został Robert Lis, który przejął obowiązki po Jarosławie Cieślikowskim. W Piotrkowie Tryb. podziękowano za współpracę Tadeuszowi Jednorogowi i postawiono na młodego Rafała Kuptela. Były coach Piotrkowianina natychmiast znalazł nowego pracodawcę. Tadeusz Jednoróg zastąpił w Opolu Marka Jagielskirgo, wieloletniego szkoleniowca Gwardii.

Liga zawodowa coraz bliżej

Już w sezonie 2014/15 może zostać w Polsce uruchomiona liga zawodowa w piłce ręcznej. Spotkanie przedstawicieli klubów z prezesem ZPRP zakończyło się pełnym sukcesem. Pozostaje czekać na dalszy rozwój sytuacji.

12
/ 13

Grudzień

Kryzys Vive Targów Kielce

Mistrzowie Polski po fantastycznym początku sezonu, w ostatnich meczach roku prezentowali się zdecydowanie gorzej. Nie miało to swojego przełożenia na wyniki osiągane w PGNiG Superlidze, było natomiast bardzo widoczne w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Kielczanie doznali trzech porażek z rzędu i praktycznie stracili szanse na zwycięstwo w grupie. Warto podkreślić, że mistrzowie Polski ulegli drużynom teoretycznie słabszym.

Słabsza forma kieleckiego klubu nie przeszła bez echa. Pojawiły się spekulacje na temat zmiany trenera, rezygnacji Bertusa Servaasa z funkcji prezesa czy pożegnania z kilkoma zawodnikami. Ostatecznie nie doszło do żadnych poważnych ruchów.

Wielkie firmy wrócą do PGNiG Superligi?

Pierwszą rundę rozgrywek z kompletem punktów zakończyły Śląsk Wrocław i Wybrzeże Gdańsk. Zespoły, które przed laty dzieliły i rządziły w najwyższej klasie rozgrywek są na najlepszej drodze, by powrócić do grona elity. Udział tych drużyn w PGNiG Superlidze sprawiły, że rozgrywki byłby jeszcze ciekawsze.

Wielki sukces gangu Rasmussena na mundialu

2013 rok zakończył się wielkim sukcesem polskiego szczypiorniaka. W ostatnich latach to polscy piłkarze ręczni przyzwyczaili nas do znakomitych wyników. Po latach posuchy, braku obecności na wielkich imprezach, do grona najlepszych drużyn na świecie powróciły biało-czerwone. Zespół Kima Rasmussena fazę grupową zakończył z dwoma porażkami na koncie, ulegać mocnym europejskim zespołom Hiszpanii i Norwegii. Polki, pomimo przegranych, pokazały w tych meczach, że potrafią walczyć jak równy z równym z najlepszymi drużynami na świecie.

W 1/8 finału Polki po dramatycznym boju pokonały Rumunki, znakomicie prezentując się w decydujących momentach meczu. Najlepszy występ na mundialu biało-czerwone zaliczyły przeciwko Francji. Podopieczne Kima Rasmussena zdominowały wicemistrzynie świata i w znakomitym stylu awansowały do półfinału osiągając historyczny sukces. Później już tak różowo nie było. Polki najpierw po najsłabszym spotkaniu w turnieju uległy Serbii, a następnie w meczu o brąz Danii. Pomimo braku medalu występ naszych szczypiornistek na serbskim mundialu był ogromnym sukcesem, nikt nie spodziewał się ich tak świetnego występu.

13
/ 13

Poprzednie lata:

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (32)
endriu122
31.12.2013
Zgłoś do moderacji
4
1
Odpowiedz
Miniony rok to przede wszystkim pasmo sukcesów kieleckiej drużyny.Sukcesy te przejdą do historii i nikt tego nie jest w stanie zakwestionować.Dyżurne czopki mogą ujadać,podnosić własne morale,a Czytaj całość
avatar
V-cek Ważniak
31.12.2013
Zgłoś do moderacji
4
2
Odpowiedz
Jak zwykle miło, gdy z takim zaangażowaniem wypowiadają się wszystkowiedzący i oczytani frustraci, którzy na dodatek mają okazały mózg i alkomat w oku. Nie to, żebym się czepiał. :)  
avatar
Petrochemia
31.12.2013
Zgłoś do moderacji
1
7
Odpowiedz
Czy ktoś widział Buntica w akcji(w tej jego najlepszej akcji w karierze w Polsce), że się wypowiada? Poczytajcie sobie książki sportowców ze wszystkich dyscyplin. Tylko Wy jeszcze nie jesteście Czytaj całość
avatar
Wisła Płock
30.12.2013
Zgłoś do moderacji
4
3
Odpowiedz
Szkoda, że autor artykułu raczył załączyć jedynie filmiki dot. kieleckiej drużyny. Ja w takim razie przy sierpniu załączę Wisły.  
avatar
wl
30.12.2013
Zgłoś do moderacji
8
1
Odpowiedz
Dobre podsumowanie roku. Mam głęboką nadzieję, że w Kielcach za trzy, cztery lata ponownie zobaczymy najlepsze drużyny żeńskiego szczypiorniaka a rozparcelowane zawodniczki zaczną wracać na swo Czytaj całość