W tym artykule dowiesz się o:
Wygrany kolejki: Reprezentacja Szwecji
To się nazywa powrót! Mistrzostwa świata 2013 szczypiornistki reprezentacji Szwecji oglądały w telewizji, po tym jak w eliminacyjnym dwumeczu uległy Polkom. W kolejnych kwalifikacjach do międzynarodowej imprezy Skandynawki nie popełniły już tych samych błędów, dodatkowo w pierwszym starciu mistrzostw ogrywając typowane do miana czarnego konia turnieju Chorwatki. Tak grające zawodniczki Thomasa Sivertssona stać będzie na wiele.
Przegrane kolejki: Reprezentacja Węgier i Reprezentacja Chorwacji
Nie tak wyobrażały sobie start mistrzostw Europy szczypiornistki reprezentacji Węgier i reprezentacji Chorwacji. Gospodynie turnieju do pierwszych gier przystępowały ze sporymi nadziejami, rywalki brutalnie zweryfikowały jednak ich plany, nic nie robiąc sobie z rzeszy wspierających Madziarki i Chorwatki kibiców. Grające bez Anity Görbicz Węgierki raptem zremisowały z Rosjankami, Hrvatska zaś uległa Szwedkom. Jeśli w kolejnych meczach obie ekipy nie odniosą zwycięstw, domowy turniej może zakończyć się dla nich przedwcześnie.
Niespodzianka kolejki: Start reprezentacji Rosji i reprezentacji Holandii
Miały być inauguracyjne porażki i weryfikacja przedturniejowych planów, a wyszło zupełnie inaczej. Reprezentantki Rosji i Holandii zaskoczyły wielu kibiców, w premierowych występach podczas mistrzostw Europy pokazując się z bardzo dobrej strony i w pełni zasłużenie otwierając swój dorobek punktowy. Sborna w ostatnich sekundach wydarła punkt Węgierkom, Oranje natomiast po ciekawym meczu pokonały stawiane w roli faworytek Niemki. Jak w kolejnych spotkaniach poradzą sobie obie te ekipy?
Pechowiec i szczęściara kolejki: Iwona Niedźwiedź (Polska)
- Uraz nogi Iwony nie wygląda najlepiej. Nie może na niej stać. Pojechała do szpitala. Na ten moment wygląda to tak, że mistrzostwa mogą być już dla niej zakończone - te słowa wypowiedział tuż po meczu z Hiszpanią selekcjoner polskiej kadry, Kim Rasmussen. Prognozy dotyczące zdrowia doświadczonej rozgrywającej nie były najlepsze, "Szara" od dłuższego czasu borykała się bowiem z urazem ścięgna podeszwowego i w niedzielnym meczu miała pogłębić kontuzję. Na szczęście skończyło się tylko na strachu. - Wszelkie badania to na szczęście wykluczyły. Będę się powtarzała jak stara, zdarta płyta. Mam nadzieję, że zagram z Węgierkami. Nie chcę wracać do domu - powiedziała.
Zawodniczka kolejki: Carmen Martin (Hiszpania)
Cóż to był za występ prawoskrzydłowej reprezentacji Hiszpanii! W inauguracyjnym meczu mistrzostw przeciwko Polsce 26-letnia zawodniczka rozegrała popisową partię, trafiając aż 9 na 10 rzutów. Sam fakt zdobywania bramek przez Martin nie wzbudzał jednak aż takiego podziwu, jak sposób w jaki dokonywała tego hiszpańska skrzydłowa. 26-latka nie myliła się w ataku pozycyjnym, kapitalnie biegała do kontry i równie dobrze spisywała się na linii siódmego metra, większość akcji wykańczając technicznymi rzutami. Nic dziwnego, że nasze bramkarki nie potrafił znaleźć na nią sposobu.
Siódemka kolejki:
- Bramkarka: Kari Aalvik Grimsbo (Norwegia)
Świetne zawody w rywalizacji z Rumunkami rozegrała doświadczona bramkarka Norweżek. Grimsbo zwycięstwo okupiła kontuzją kolana, wcześniej odbiła jednak aż 12 rzutów rywalek. (12/25 - 48%)
- Lewe skrzydło: Ann Grete Norgaard Osterballe (Dania)
Niemal perfekcyjnie w rywalizacji z reprezentacją Ukrainy spisała się Norgaard Osterballe, 8 z 10 rzutów umieszczając w bramce rywalek. Ważne ogniwo drużyny trenera Pytlicka. (8/10 - 80%)
- Lewe rozegranie: Estavana Polman (Holandia)
Może i skuteczność 22-letniej rozgrywającej reprezentacji Holandii nie powala na kolana, ale dokładając pięć asyst do siedmiu zdobytych bramek Polman zasłużyła na miejsce w siódemce 1. kolejki ME 2014. (7/12 - 58%)
- Środek rozegrania: Daria Dmitrieva (Rosja)
Odkrycie pierwszych dwóch dni turnieju. Zaledwie 19-letnia Dmitrieva niczym jedna z najbardziej doświadczonych zawodniczek dyrygowała grą Sbornej w meczu z Węgierkami, dodatkowo siedmiokrotnie wpisując się na listę strzelczyń. (7/9 - 78%)
- Prawe rozegranie: Ida Oden (Szwecja)
Pięć bramek i 83% skuteczności w niewiele ponad dwadzieścia pięć minut na parkiecie - o takim występie mogłaby pomarzyć każda prawa rozgrywająca. (5/6 - 83%)
- Prawe skrzydło: Carmen Martin (Hiszpania)
Zawodniczka pierwszej serii gier ME 2014 i kat reprezentacji Polski. Martin zanotowała kapitalny start imprezy, ale czy zdoła utrzymać taką formę przez cały turniej? (9/10 - 90%)
- Kołowa: Suzana Lazović (Czarnogóra)
Pięć bramek zdobytych przez czarnogórską obrotową to najlepszy wynik wśród kołowych wszystkich drużyn. Lazović była ważnym punktem mistrzyń Europy w meczu z Serbkami, walnie przyczyniając się do pierwszego zwycięstwa swojej drużyny. (5/6 - 83%)
Rezerwa: Bramkarka: Sandra Toft (Dania) - 13/27 (48%) Lewe skrzydło: Maria Zebić (Chorwacja) - 6/10 (60%) Lewe rozegranie: Kristina Triscsuk (Węgry) - 6/8 (75%) Środek rozegrania: Isabelle Gullden (Szwecja) - 7/11 (64%) Prawe rozegranie: Katarina Bulatović (Czarnogóra) - 5/11 (45%) Prawe skrzydło: Svenja Huber (Niemcy) - 6/7 (86%) Kołowa: Yvette Broch (Holandia) - 4/4 (100%)
Podsumowanie zmagań w grupie A:
Podsumowanie zmagań w grupie B:
Podsumowanie zmagań w grupie C:
Podsumowanie zmagań w grupie D:
[b][u]
Program wtorkowych i środowych meczów: [/u][/b]
Grupa A (Gyor): godz. 18:15 - Rosja - Hiszpania godz. 20:30 - Węgry - Polska
Grupa B (Debreczyn): godz. 18:15 - Rumunia - Dania godz. 20:30 - Ukraina - Norwegia
Grupa C (Varazdin): godz. 18:00 - Holandia - Szwecja godz. 20:15 - Chorwacja - Niemcy
Grupa D (Osijek): godz. 18:00 - Serbia - Francja godz. 20:15 - Słowacja - Czarnogóra