MŚ 2015: Prezentacja grupy D

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Na MŚ w Katarze grupa D, w której znaleźli się Polacy prezentuje się zdecydowanie najmocniej. Jest w niej także wicemistrz świata i Europy - Dania, Rosja, Niemcy, Argentyna orz Arabia Saudyjska.

1
/ 7

Zacznijmy od tego, że Niemców w  Katarze w ogóle nie powinno być, bowiem nie wywalczyli oni awansu na parkiecie, a przy zielonym stoliku. Jeżeli jednak chodzi o sprawy stricte sportowe, to reprezentacja Niemiec od długiego czasu przechodzi ciężkie czasy. Po pamiętnym mistrzostwie świata wywalczonym przed ośmioma laty dobrych wyników na mistrzowskich turniejach jest jak na lekarstwo. [ad=rectangle]

Co prawda ostatni raz dobre wrażenie pozostawili po obie przed dwoma laty, gdy rozgrywany był na hiszpańskiej ziemi czempionat globu. Wówczas uplasowali się tuż za strefą medalową Niemcy (5. miejsce). Ostatnimi czasy jednak nasi zachodni sąsiedzi słyną z tego, że mają olbrzymie problemy z samym zakwalifikowaniem się na duży turniej (absencja na IO 2012, ME 2014 i porażka w el. MŚ 2015 z Polską). Mocną bronią naszych pierwszych rywali w Katarze są skrzydłowi -Uwe Gensheimer oraz Patrick Groetzki. Ich druga linia w porównaniu z Polakami wypada jednak blado. Droga do Mistrzostw Świata 2015

Polska - Niemcy 25:24 Niemcy - Polska 28:29

Reprezentacja Niemiec w eliminacjach rywalizowała z biało-czerwonymi. Polacy dwukrotnie ograli najlepszą ekipę globu z 2007 roku, co kosztowało Martina Heubergera utratę posady trenera. Udział na MŚ w Katarze Niemcy zawdzięczają jedynie władzom IHF, które pozbawiły gry Australijczyków, choć co warte podkreślenia ekipa z Antypodów wywalczyła awans na parkiecie (triumf w mistrzostwach Oceanii z Nową Zelandią 22:18 i 32:18).   Kadra reprezentacji Niemiec na MŚ 2015:

Bramkarze: Silvio Heinevetter (Füchse Berlin), Carsten Lichtlein (VfL Gummersbach), Andreas Wolff (HSG Wetzlar).

Rozgrywający: Fabian Böhm (HBW Balingen-Weilstetten), Paul Drux (Füchse Berlin), Stefan Kneer (Rhein-Neckar Löwen), Michael Kraus (Frisch Auf! Göppingen), Michael Müller (MT Melsungen), Jens Schöngarth (TuS N-Lübbecke), Martin Strobel (HBW Balingen-Weilstetten), Steffen Weinhold (THW Kiel).

Skrzydłowi: Uwe Gensheimer, Patrick Groetzki (obaj Rhein-Neckar Löwen), Matthias Musche (SC Magdeburg), Johannes Sellin (MT Melsungen).

Obrotowi: Patrick Wiencek (THW Kiel), Hendrik Pekeler (TBV Lemgo), Erik Schmidt (TSG Ludwigshafen-Friesenheim).

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Europy4
2008Igrzyska Olimpijskie9
2009Mistrzostwa Świata5
2010Mistrzostwa Europy10
2011Mistrzostwa Świata11
2012Mistrzostwa Europy7
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata5
2014Mistrzostwa Europy-
2
/ 7

Reprezentacja Danii od lat należy do ścisłej światowej czołówki w piłce ręcznej, co potwierdza na każdej większej imprezie. Duńczykom do pełni szczęścia brakuje upragniony medal na igrzyskach olimpijskich. Największe triumfy "duński dynamit" jak potocznie określa się ten zespół święcił za czasów Ulrika Wilbeka zdobywając wówczas aż 6 medali (po trzy z mistrzostw Europy i świata). Skandynawowie to aktualni wicemistrzowie globu i Starego Kontynentu. [ad=rectangle] Od lipca schedę po Wilbeku przejął Gudmundur Gudmundsson, dla którego MŚ w Katarze będą pierwszą imprezą w roli trenera duńskich szczypiornistów. Za największą gwiazdę skandynawskiej uważany jest Mikkel Hansen, ale Duńczycy mają całą plejadę wybitnych zawodników wymienić tu choćby Niklasa Landina, Andersa Eggerta, Hansa Lindberga czy Jesper Noddesbo .

Dania na dwóch ostatnich MŚ docierała do finału, ale w obu przypadkach schodziła z parkietu pokonana. W 2011 roku górą po dogrywce byli Francuzi, z kolei w 2013 roku Hiszpanie upokorzyli Skandynawów, deklasując ich różnicą szesnastu trafień! - 19:35. Czy w Katarze zdołają sięgnąć po swój historyczny tytuł mistrza świata?

Droga do Mistrzostw Świata 2015

Półfinaliści mistrzostw Europy mają zagwarantowany udział w czempionacie globu. Duńczycy przed rokiem dotarli do wielkiego finału, lecz w nim gospodarze imprezy musieli uznać wyższość Francuzów (32:41). 

Kadra reprezentacji Danii na MŚ 2015:

Bramkarze: Jannick Green (SC Magdeburg), Niklas Landin (Rhein-Neckar Löwen).

Rozgrywający: Mads Christiansen (Bjerringbro-Silkeborg), Michael Damgaard (Team Tvis Holstebro), Mikkel Hansen (Paris Saint-Germain), Rasmus Lauge Schmidt (THW Kiel), Mads Mensah Larsen (Rhein-Neckar Löwen), Henrik Mollgaard (Skjern Handbold), Kasper Sondergaard (Skjern Handbold), Bo Spellerberg (KIF Kolding).

Skrzydłowi: Anders Eggert (SG Flensburg-Handewitt), Hans Lindberg (HSV Hamburg), Casper Mortensen (SonderjyskE), Lasse Svan Hansen (SG Flensburg-Handewitt).

Obrotowi: Jesper Noddesbo (FC Barcelona), Henrik Toft Hansen (HSV Hamburg), René Toft Hansen (THW Kiel).

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Europy1
2008Igrzyska Olimpijskie7
2009Mistrzostwa Świata4
2010Mistrzostwa Europy5
2011Mistrzostwa Świata2
2012Mistrzostwa Europy1
2012Igrzyska Olimpijskie6
2013Mistrzostwa Świata2
2014Mistrzostwa Europy2
3
/ 7

Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że Rosjanie to jeden z najbardziej niespełnionych zespołów z naszej grupy. W szeregach Sbornej roi się od wielu świetnych graczy - jak Pavel Atman, Konstantin Igropulo, Timur Dibirov, Mikhail Chipurin czy Sergei Gorbok, lecz na dużych turniejach nie ma to przełożenia na wyniki. [ad=rectangle] Lata świetności rosyjskiej piłki ręcznej przypadały na lata osiemdziesiąte do późnych lat dziewięćdziesiątych. Wart podkreślenia jest fakt, że trzykrotni mistrzowie świata ostatni medal na dużym turniej wywalczyli... aż piętnaście lat temu! - w 2000 roku sięgając po srebro podczas czempionatu Starego Kontynentu. Przed dwoma laty w Hiszpanii Rosjanie spisali się bardzo dobrze, docierając do ćwierćfinału, gdzie nieznacznie przegrali ze Słowenią (27:28). Na ubiegłorocznych ME w Danii stoczyliśmy z ekipą Olega Kuleshova wojnę na noże. W Katarze również zapowiada się ostra bitwa.

Droga do Mistrzostw Świata 2015

Rosja - Litwa 30:22 Litwa - Rosja 22:33

Podopieczni Olega Kuleshova nie mieli zbyt wymagającego rywala w eliminacjach. Los przydzielił Sbornej Litwę - różnica klas była aż nadto widoczna. Timur Dibirov i spółka odprawili z kwitkiem Litwinów, w dwumeczu zwyciężając różnicą blisko dwudziestu trafień (63:44).

Kadra reprezentacji Rosji na MŚ 2015

Bramkarze: Igor Levshin (Permskie medved), Oleg Grams (Chekhosvkie Medvedi), Vadim Bogdanov (KS Azoty Puławy).

Rozgrywający: Dmitry Zhitnikov, Alexander Dereven (Chekhovskie Medvedi), Sergei Gorbok (Vardar Skopje), Pavel Atman (bez klubu), Samuel Aslanyan (Permskie medvedi), Konstantin Igropulo (Fuchse Berlin), Eldar Nasyrov (St. Petersburg), Sergey Kudinov (Chatres).

Skrzydłowi: Oleg Skopintsev (Motor Zaporoże), Dmitry Kovalev (Chekhovskie Medvedi), Timur Dibirov, Daniil Shishkarev (obaj Vardar Skopje).

Obrotowi: Mikhail Chipurin (Vardar Skopje), Egor Evdokimov (Motor Zaporoże), Alexander Pyshkin (St. Petersburg).

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Europy13
2008Igrzyska Olimpijskie6
2009Mistrzostwa Świata16
2010Mistrzostwa Europy12
2011Mistrzostwa Świata-
2012Mistrzostwa Europy15
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata7
2014Mistrzostwa Europy9
4
/ 7

Najbardziej obfity w sukcesy okres dla reprezentacja Polski miał za kadencji Bogdana Wenty. Wówczas polscy szczypiorniści zdobyli srebrny (2007) i brązowy (2009) krążek mistrzostw globu, zgarnęli prestiżowy Superpuchar (2007), a w 2010 byli o włos od historycznego medalu na mistrzostwach Europy rozgrywanych w Austrii. Igrzyska olimpijskie w Pekinie biało-czerwoni ukończyli tuż za strefą medalową, a jedyną imprezą na jakiej nie zagrali (na 9 możliwych: 4x ME, 3x MŚ, 2x IO) za kadencji Wenty były IO w Londynie. [ad=rectangle] Michael Biegler z polską reprezentacją pracuje blisko 2,5 roku. W debiucie na wielkiej imprezie na MŚ 2013 zajął dziewiątą pozycję, z kolei na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Danii Polacy uplasowali się na szóstej lokacie.  Siłą naszej kadry jest świetna obsada bramki i drugiej linii. Bardzo dobrze prezentują się także obrotowi, nieco gorzej w stosunku do reszty wypadają skrzydłowi.

Na ME 2014 liderem naszej reprezentacji był Krzysztof Lijewski, wybrany później do Drużyn Gwiazd turnieju. W opinii Grzegorza Tkaczyka kluczową postacią na MŚ w Katarze w polskim zespole będzie Mariusz Jurkiewicz, lecz postrach wśród rywali siać z pewnością będą także Karol Bielecki czy Michał Jurecki. W opinii dziennikarzy portalu handball-planet.com Polacy będą "czarnym koniem" turnieju.

Droga do Mistrzostw Świata 2015 Polska - Niemcy 25:24 Niemcy - Polska 28:29

Polscy szczypiorniści mieli najbardziej wyboistą drogę ze wszystkich europejskich drużyn - los nie był zbyt łaskawy i przydzielił reprezentację Niemiec. Biało-czerwoni w czerwcowych pojedynkach spisali się kapitalnie i dwukrotnie po pełnych emocji i dramaturgii spotkaniach pokonali mistrzów świat z 2007 roku, wywalczając przepustki do Kataru.

Kadra reprezentacji Polski na MŚ 2015

Bramkarze: Sławomir Szmal (Vive Tauron Kielce), Piotr Wyszomirski (Pick Szeged), Marcin Wichary (Orlen Wisła Płock).

Rozgrywający: Karol Bielecki, Michał Jurecki, Piotr Chrapkowski, Krzysztof Lijewski (wszyscy Vive Tauron Kielce), Mariusz Jurkiewicz (Orlen Wisła Płock), Andrzej Rojewski (SC Magdeburg), Michał Szyba (RK Gorenje Velenje), Piotr Masłowski (KS Azoty Puławy).

Skrzydłowi: Adam Wiśniewski, Michał Daszek (obaj Orlen Wisła Płock), Przemysław Krajewski (KS Azoty Puławy),  Robert Orzechowski (Górnik Zabrze).

Obrotowi: Bartosz Jurecki (SC Magdeburg), Kamil Syprzak (Orlen Wisła Płock), Piotr Grabarczyk (Vive Tauron Kielce).

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Europy7
2008Igrzyska Olimpijskie5
2009Mistrzostwa Świata3
2010Mistrzostwa Europy4
2011Mistrzostwa Świata8
2012Mistrzostwa Europy8
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata9
2014Mistrzostwa Europy6
5
/ 7

Od 2008 roku Ablicelestes niepodzielnie rządzą w strefie Panamerykańskiej. Ostatnie trzy kontynentalne turnieje padły bowiem łupem reprezentacji Argentyny. Ekipa z Ameryki Południowej nie odgrywa jednak kluczowej roli na mistrzostwach świata - dotychczas najwyżej podopieczni Eduardo Gallardo sklasyfikowani byli w 2011 roku, plasując się na 12. pozycji. [ad=rectangle] Najbardziej znanymi zawodnikami argentyńskiej reprezentacji są bracia Diego i Pablo Simonet oraz bramkarz Matias Schulz - wszyscy grają na co dzień we Francji. Argentyńczycy turniej rozpoczynają od mocnego uderzenia - najpierw przyjdzie im rywalizować z Duńczykami, a w drugiej kolejce fazy grupowej zmierzą się z biało-czerwonymi. Bardzo wątpliwe, by zdołali w tych spotkaniach zagrozić obu zespołom. Co więcej - sam awans Argentyny do fazy pucharowej należałoby traktować w kategoriach sensacji, zważywszy na jakość rywali, z jakimi przyjdzie im stawić czoła. Z pewnością nie można ich jednak lekceważyć, o czym przekonali się polscy zawodnicy przed czterema laty w Szwecji (wygrana raptem 24:23). Droga do Mistrzostw Świata 2015

Przepustkę do Kataru Ablicelestes wywalczyli triumfując w mistrzostwach strefy Panamerykańskiej.

Kadra reprezentacji Argentyny na MŚ 2015

Bramkarze: Matias Schulz (HBC Nantes), Fernando Garcia (Vernon), Juan Bar (SAG Polvorines).

Rozgrywający: Federico Fernandez (UNLu), Pablo Simonet, Sebastian Simonet (obaj Ivry), Diego Simonet (Montpellier), Adrian Portela (River Plate), Agustin Vidal (Maristas), Juan Pablo Fernandez (UNLu).

Skrzydłowi: Federico Pizarro (UNLu), Facundo Cangiani (River Plate), Leonardo Querin, Federico Veyra (obaj Istres), Juan Manuel Vazquez (River Plate).

Obrotowi: Pablo Portela (River Plate), Gonzalo Carou (Istres), Sergio Crevatin (SAG Alte Brown).

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Panamerykańskie2
2008Igrzyska Olimpijskie-
2009Mistrzostwa Świata18
2010Mistrzostwa Panamerykańskie1
2011Mistrzostwa Świata12
2012Mistrzostwa Panamerykańskie1
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata18
2014Mistrzostwa Panamerykańskie1
6
/ 7

Zdecydowany outsider grupy D, który na mistrzostwach świata jak wskazują znaki na niebie, będzie pełnił funkcję dostarczyciela punktów. Saudyjczycy doskonale znają swoje miejsce w szeregu i jak sami podkreślają w wywiadach - do Kataru jadę nabrać doświadczenia. Arabia Saudyjska ma bowiem bardzo młody zespół, jeden z najmłodszych na turnieju, a większość składu oparta jest na zawodnikach w przedziale wiekowym 22-26 lat. [ad=rectangle] Przed dwoma laty Saudyjczycy zajęli 19. miejsce, a w meczu fazy grupowej ulegli Polakom 14:28. Najskuteczniejszymi zawodnikami w tej drużynie są rozgrywający Mohammed Al Zaer (180 bramek w reprezentacji) oraz prawoskrzydłowy Ahmad Alabdulali (140 trafień).

Droga do Mistrzostw Świata 2015

Saudyjczycy w ubiegłorocznych mistrzostwach Azji rozgrywanych w Bahrajnie zajęli dopiero szóstą pozycję i w Katarze nie powinno ich być. Reprezentacja Bahrajnu, podobnie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie wycofała się jednak z udziału w MŚ, tłumacząc się względami politycznymi. IHF w ich miejsce desygnowała ekipę Arabii Saudyjskiej.

Kadra reprezentacji Arabii Saudyjskiej na MŚ 2015

Bramkarze: Ali Al Saffar (Mudhar), Mohammad Al Salem (Al Noor), Mohammad Al Nasffan (Al Safa).

Rozgrywający: Hussain Al Hannabi, Mohammad Al Nassfan (Al Safa), Mahdi Al Salem, Abdullah Al Hammad, Hisham Al Obaidi (wszyscy Al Noor), Abdulrahman Al Johani (Al Ahli), Mohammed Al Abas, Abbas Al Saffar (obaj Mudhar), Mohammed Al Zaer (Khaleej).

Skrzydłowi: Abdullah Al Abbas (Al Noor), Mohammed Al Subhi, Ahmed Hazazi (obaj Al Wehdah), Ahmad Alabdulali (Mudhar).

Obrotowi: Abdullah Al Salam, Hassan Al Janabi (Mudhar), Yousof Altaweel (Al Safa).

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Azji3
2008Igrzyska Olimpijskie-
2009Mistrzostwa Świata23
2010Mistrzostwa Azji4
2011Mistrzostwa Świata-
2012Mistrzostwa Azji3
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata19
2014Mistrzostwa Azji6
7
/ 7

Terminarz grupy D (wszystkie godziny spotkań według czasu polskiego)

1. kolejka - 16 stycznia Rosja - Arabia Saudyjska godz. 13.00 Polska - Niemcy godz. 17.00 Dania - Argentyna godz. 19.00

2. kolejka - 18 stycznia Argentyna - Polska godz. 17.00 Niemcy - Rosja godz. 17.00 Arabia Saudyjska - Dania godz. 19.00

3. kolejka - 20 stycznia Polska - Rosja godz. 17.00 Argentyna - Arabia Saudyjska godz. 17.00 Dania - Niemcy godz. 19.00

4. kolejka - 22 stycznia Polska - Arabia Saudyjska godz. 17.00 Niemcy - Argentyna godz. 17.00 Rosja - Dania godz. 17.00

5. kolejka - 24 stycznia Arabia Saudyjska - Niemcy godz. 17.00 Rosja - Argentyna godz. 17.00 Dania - Polska godz. 19.00

M Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1
5
4
1
0
150:124
9
2
5
4
2
0
154:127
8
3
5
3
0
2
135:121
6
4
5
2
1
2
132:123
5
5
5
1
0
4
133:131
2
6
5
0
0
5
87:165
0
Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
avatar
Grieg
15.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"jedyną imprezą na jakiej nie zagrali (na 9 możliwych: 4x ME, 3x MŚ, 2x IO) za kadencji Wenty były IO w Londynie." Czytaj całość
mitek-nar
15.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ciekawe, że jak Duńczycy wygrywają me to zawsze w sumie przeciętnie sobie radzą na igrzyskach olimpijskich - w ogóle ich najsłabsze wyniki to właśnie na igrzyskach... byc może w grę wchodzi zas Czytaj całość