Zawodnicy PGE Vive najstarsi, Orlen Wisły najwyżsi - liczby i ciekawostki Ligi Mistrzów

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Po raz dwudziesty piąty kluby z całej Europy staną w szranki o prymat na Starym Kontynencie. Przedstawiamy Ligę Mistrzów w liczbach i zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat tegorocznych rozgrywek.

1
/ 7
Julen Aguinagalde tuż po wykonaniu rzutu karnego na wagę zwycięstwa w Lidze Mistrzów
Julen Aguinagalde tuż po wykonaniu rzutu karnego na wagę zwycięstwa w Lidze Mistrzów

25 lat minęło, jak jeden dzień

Tegoroczna edycja Ligi Mistrzów będzie jubileuszowa - 25. Po raz kolejny Polskę w tych elitarnych rozgrywkach będą reprezentowały dwa zespoły - PGE Vive Kielce i Orlen Wisła Płock. Kibiców znad Wisły czeka więc ogrom emocji, w końcu obie ekipy znalazły się w grupach A i B, czyli crème de la crème zestawienia. W szranki o zwycięstwo stanie jednak 28 ekip.

Odkąd Liga Mistrzów zadebiutowała w sezonie 1993/1994 wiele się zmieniło. Wtedy rozegrano jedynie 80 meczów, w których rzucono 3614 bramek. W zeszłorocznych rozgrywkach liczba ta urosła to 208 spotkań i aż 11560 trafień. To zdecydowany rekord. W poprzednim sezonie nie udało się poprawić tylko jednego osiągnięcia - liczby widzów oglądających zmagania szczypiornistów. Najwięcej kibiców śledziło bowiem sezon 2015/2016, który najszczęśliwiej zakończył się dla zawodników kieleckiego zespołu, występującego wtedy pod nazwą Vive Tauron.

2
/ 7
Sławomir Szmal i Uros Zorman to najstarsi zawodnicy w szeregach PGE Vive
Sławomir Szmal i Uros Zorman to najstarsi zawodnicy w szeregach PGE Vive

Kielczanie są najstarsi

29,2 - to średnia wieku szczypiornistów PGE Vive Kielce, co sprawia, że są najstarszą drużyną w tegorocznych rozgrywkach. Chociaż w stolicy województwa świętokrzyskiego rozpoczęto już odmładzanie zespołu, to etap ten ma być płynny i zajmie kilka sezonów. Latem do Vive dołączyło już przecież trzech bardzo młodych zawodników - Blaż Janc, Marko Mamić i Alex Dujszebajew, a dodatkowo na stałe do ekipy żółto-biało-niebieskich dołączył także 20-letni wychowanek - Bartłomiej Bis.

Mimo tego w szeregach kielczan jest sporo zawodników, którzy już jakiś czas temu przekroczyli magiczną "trzydziestkę" - między innymi Uros Zorman, Mariusz JurkiewiczKarol Bielecki, Krzysztof Lijewski, Julen AguinagaldeMateusz Jachlewski. Najstarszy w składzie mistrzów Polski jest natomiast Sławomir Szmal, który w październiku skończy 39 lat. W rankingu najbardziej wiekowych zawodników występujących w tej edycji Ligi Mistrzów wyprzedza go jednak aż ośmiu zawodników. Na czele zestawienia znajduje się gracz IFK Kristianstad Jesper Larsson, który 44. urodziny obchodził w lipcu.

14. miejsce w zestawieniu najstarszych drużyn zajmuje z kolei Orlen Wisła Płock ze średnią wieku 25,2. Niższą niż średnia wszystkich w tym sezonie zgłoszonych do rozgrywek zawodników, która wynosi 25,5. Najmłodszy zespół tradycyjnie mają już Słoweńcy z Celje Pivovarna Lasko.

3
/ 7
Tomasz Gębala jest najwyższym zawodnikiem Orlen Wisły Płock
Tomasz Gębala jest najwyższym zawodnikiem Orlen Wisły Płock

Płocczanie najwyżsi

195,2 cm - to średnia wzrostu zawodników Orlen Wisły Płock. I o ile żółto-biało-niebiescy przewodzą w zestawieniu najstarszych, to Nafciarze zajmują pierwszą lokatę w rankingu najwyższych. Podobnie jak w poprzedniej klasyfikacji, drugi polski zespół (w tym przypadku PGE Vive), zajmuje 14. pozycję. Średnia wzrostu kielczan wynosi 192,3 cm, czyli więcej niż średnia wszystkich uczestników Ligi Mistrzów, która kształtuje się na poziomie 191,9 centymetrów.

Najwyższy oczywiście jest Łotysz Dainis Kristopans. Trudno zdeklasować w tej konkurencji szczypiornistę Vardaru Skopje, który mierzy aż 2,15 m, ale tuż za nim plasuje się Polak i gracz Wisły - Tomasz Gębala niższy jedynie o trzy centymetry. W zestawieniu znalazło się także miejsce dla Mateusza Piechowskiego (2,08 m).

4
/ 7
Kamil Syprzak w poprzednim sezonie zadebiutował w Final Four Ligi Mistrzów
Kamil Syprzak w poprzednim sezonie zadebiutował w Final Four Ligi Mistrzów

(U)waga

Graczy Wisły i Vive nie ma w klasyfikacji najcięższych zawodników, ale szóste miejsce przypadło Kamilowi Syprzakowi, któremu wskaźnik na wadze pokazuje 120 kilogramów. Temu zestawieniu także przewodzi Dainis Kristopans, który mierząc 215 centymetrów, waży 135 kg.

Najcięższym zespołem okazuje się być triumfator poprzednich rozgrywek Vardar Skopje. Na 9. miejscu znajdują się kielczanie, a na 15. szczypiorniści Orlenu Wisły Płock. Średnia waga tych drużyn to kolejno 97,2 kg, 93,8 kg i 92,3 kg. Średnia wszystkich zawodników w tegorocznych rozgrywkach to 92,5 kg. Najlżejsi okazują się za to Hiszpanie Abanca Ademar Leon, a tylko nieco ciężsi są Rosjanie z Czechowskich Niedźwiedzi.

Najszczuplejszy jest natomiast Benedek Szakaly z Telekomu Veszprem, a trzecią pozycją w klasyfikacji zawodników, którzy ważą najmniej zajmuje Polak i Nafciarz - Michał Daszek.

5
/ 7
Michał Szyba występuje na co dzień w szwajcarskim Kadetten Schaffhausen
Michał Szyba występuje na co dzień w szwajcarskim Kadetten Schaffhausen

Reprezentacja Polski

22 Polaków zagra (lub w przypadku młodych zawodników ma szansę zagrać) w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Co oczywiste, najwięcej Biało-Czerwonych mają w swoim składzie PGE Vive i Orlen Wisła.

Jeden Polak reprezentuje nasz kraj w barwach FC Barcelona Lassa - Kamil Syprzak, jeden w Kadetten Schaffhausen - Michał Szyba i jeden w HC Motorze Zaporoże.- Paweł Paczkowski. Trenerem tego ostatniego jest także urodzony nad Wisłą Patryk Rombel.

6
/ 7
Tałant Dujszebajew jest jedyną osobą, która wygrała Ligę Mistrzów jako trener i zawodnik
Tałant Dujszebajew jest jedyną osobą, która wygrała Ligę Mistrzów jako trener i zawodnik

Zabawa na sto dwa - Liga Mistrzów w liczbach

0 - w tegorocznych rozgrywkach nie wystąpi żaden debiutant, wszystkie 28 zespołów, które zakwalifikowały się do Ligi Mistrzów mają już w swojej historii walkę w tym elitarnym zestawieniu.

0 - odkąd w 2010 po raz pierwszy rozgrywki zwieńczyło Final Four w Kolonii, żadnej ekipie nie udało się obronić tytułu. Ostatni raz dwa razy z rzędu z triumfu mogli cieszyć się szczypiorniści Ciudad Real (2007/2008 i 2008/2009).

1 - tylko jeden zawodnik obronił trofeum Ligi Mistrzów wywalczone podczas VELUX EHF Final Four. Był to Ivan Cupić. Chorwat po pierwsze zwycięstwo sięgnął w barwach Vive Tauronu Kielce, a rok później powtórzył ten sukces razem z Vardarem Skopje. To skrzydłowy przesądził o zwycięstwie macedońskiej ekipy, zdobywając ostatnią bramkę w spotkaniu z Paris Saint-Germain HB.

1 - tylko jedna osoba zwyciężyła Ligę Mistrzów jako zawodnik oraz trener. Jest to Tałant Dujszebajew. Szkoleniowiec żółto-biało-niebieskich ma na swoim koncie pięć triumfów w tych rozgrywkach. Jako gracz cieszył się ze złota w 1994, grając w Teka Santander. Wraz z Ciudad Real wygrywał w 2006, 2008 i 2009 roku, a ostatni raz pokonał wszystkich razem z Vive Tauronem Kielce w 2016 roku.

7
/ 7
Mikkel Hansen dwukrotnie wybierany był najlepszym zawodnikiem świata
Mikkel Hansen dwukrotnie wybierany był najlepszym zawodnikiem świata

7 - tylu zawodników, którzy mają na swoim koncie tytuł Najlepszego Piłkarza Ręcznego Świata przyznawanego przez IHF (Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej), wystąpi w tym roku na parkietach Ligi Mistrzów. Najwięcej w szeregach Paris Saint-Germain HBNikola Karabatić (2007, 2014, 2016), Mikkel Hansen (2011, 2015), Daniel Narcisse (2012), Thierry Omeyer (2008), po jednym graczu mają w swoich szeregach Vardar -  (2005), PGE Vive -  (2009) oraz  -  (2013). Dwukrotnie nagradzano także szkoleniowca mistrzów Polski - Tałanta Dujszebajewa - w roku 1994 i 1996.

18 - w tegorocznych rozgrywkach wystąpią zespoły z osiemnastu krajów: po trzy z Niemiec i Francji, po dwa z Polski, Macedonii, Węgier, Danii, Słowenii, Hiszpan oraz po jednym z Ukrainy, Portugalii, Chorwacji, Białorusi, Szwajcarii, Turcji, Rumunii, Norwegii, Szwecji i Rosji.

23 - drużyny, które występowały w Lidze Mistrzów w zeszłym roku zakwalifikowały się także do tegorocznych rozgrywek. Zmienili się reprezentanci Danii - zamiast Bjerringbro-Silkeborg i Team Tvis Holstebro zagrają Aalborg Handbold i Skjern Handbold, Portugalii - zamiast ABC/UMinho Braga wystąpi Sporting CP Lizbona oraz jeden z przedstawicieli Hiszpanii Naturhouse La Rioja zostanie zastąpione przez Abanca Ademar Leon. W tym sezonie powrót zaliczy także RK Gorenje Velenje.

24 - na 25 edycji Ligi Mistrzów gracze RK PPD Zagrzeb opuścili tylko jedną, mają więc za sobą dwadzieścia cztery sezony w elicie. Przez dwadzieścia trzy sezony w tych rozgrywkach występowali natomiast szczypiorniści z Celje i Veszprem.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (14)
Iskra Zgasla
16.09.2017
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Niech lepiej napisza o tym jak w 2014 roku w trakcie meczu Kielce-Rhein neckar loewen pobito trenera Gudmundssona.  
avatar
Zaporoże
15.09.2017
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
OBY AUTOKAR VIVE OMYŁKOWO NA GERIATRIE NIE PODJECHAŁ  
avatar
Arkady 241
15.09.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Petorchemia znów w natarciu, nie potrafi zrozumieć iż prawdziwi kibice Vive nie dyskutują z tym niesławnym tutaj osobnikiem :)  
avatar
Maxi-102
15.09.2017
Zgłoś do moderacji
1
3
Odpowiedz
Zobaczymy czy "eksperci" z Kielc jutro po meczu będą mieli tyle do powiedzenia...bo już widzę że zastanawiają się iloma bramkami wygrają...:)  
avatar
Złoty Pindol
15.09.2017
Zgłoś do moderacji
2
3
Odpowiedz
Do autorki tekstu - dlaczego pisząc o reprezentantach Polski wymienia Pani jegomościów z pge vive (Jurecki,Jachlewski,Szmal,Jurkiewicz,Bielecki) ? Panowie zakończyli grę z orzełkiem na piersi p Czytaj całość