Wraca transferowe szaleństwo. Aron Palmarsson jednym z najdroższych w historii

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Od dwóch lat nikt nie zapłacił za zawodnika równie dużo. Jeśli wierzyć plotkom, Barcelona kupiła Arona Palmarssona za milion euro. Islandczyk wskoczył na listę najdroższych graczy świata, na której znajdują się m.in. Nikola Karabatić i Arpad Sterbik.

1
/ 8

Aron Palmarsson - milion euro

Mistrzowie Węgier ani myśleli puszczać Palmarssona za darmo. Lider zespołu miał kontrakt ważny do 2018 roku, ale postanowił wymóc transfer, zaprotestował i nie zjawił się na inauguracyjnym treningu. Ljubomir Vranjes zapowiedział, że Islandczyk nie zagra za jego kadencji i Barcelona rozpoczęła podchody. Blaugrana po kilku tygodniach dobiła targu z Veszprem i za milion euro pozyskała zbuntowanego rozgrywającego, choć niektóre źródła twierdzą, że Palmarsson kosztował mniej (powyżej 700 tysięcy). Jeden z najlepszych reżyserów gry na świecie wskoczył na 4. miejsce wśród najdroższych zawodników w historii.

Którzy z zawodników także kosztowali majątek? Portal WP SportoweFakty przedstawia czołówkę najbardziej kosztownych transferów w piłce ręcznej.

2
/ 8

Siergiej Rutenka i Alen Muratović - 700 tys. euro

Gwiazda białoruskiej piłki ręcznej była bohaterem jednego z największych i najodważniejszych transferów w historii. W 2009 roku przeniósł się z Ciudad Real do największego rywala, Barcelony. Pieniądze zwróciły się bardzo szybko. W ciągu sześciu lat w stolicy Katalonii pięć razy wygrał mistrzostwo kraju i dwa razy triumfował w Lidze Mistrzów.

700 tys. euro w błoto wyrzucił natomiast Flensburg. Wikingowie w 2008 roku ściągnęli nieco zapomnianego już Alena Muratovicia. Czarnogórzec, ówczesna gwiazda hiszpańskiego Valladolid, zupełnie nie sprawdził się w Bundeslidze. Po kilku miesiącach doznał poważnej kontuzji, przeszedł zabieg, ale poddał się w 2010 roku i ogłosił zakończenie kariery w wieku zaledwie 31 lat.

ZOBACZ WIDEO: Igrzyska dały w kość Kusznierewiczowi. "Fatalnie przyciąłem nogę, krew lała się po całej łódce"

3
/ 8

Chema Rodriguez i Arpad Sterbik - 800 tys. euro

Zdecydowanie większą karierę zrobił kolega Muratovicia z Valladolid, Chema Rodriguez. Wieloletni reprezentant Hiszpanii wybrał ofertę Ciudad Real i w 2007 roku został najdroższym zawodnikiem świata. Specjalista od asyst brylował w Madrycie, m.in. dwa razy wygrał Ligę Mistrzów.

Jednym z pierwszych wielkich transferów Siergieja Samsonenki, właściciela Vardaru Skopje, był Arpad Sterbik. Hiszpański olbrzym serbskiego pochodzenia, wówczas golkiper Barcelony, kosztował w 2014 roku 800 tysięcy. Po trzech latach przyczynił się do historycznego triumfu Vardaru w Lidze Mistrzów.

4
/ 8

Thierry Omeyer - 900 tysięcy euro

Majątek za 37-latka? Szaleństwo. Ale nie w przypadku legendarnego Francuza. Szejkowie z PSG, zapragnęli mieć w swoich szeregach prawdopodobnie najlepszego golkipera świata i w 2014 roku pozyskali "Titiego" z Montpellier. Wielkie pieniądze za Omeyera to nie pierwszyzna. Osiem lat wcześniej THW Kiel wyłożyło na stół 500 tysięcy, co uczyniło go najdroższym szczypiornistą na świecie.

5
/ 8

Minie jeszcze sporo czasu, zanim któryś z klubów ponownie zdecyduje się wydać milion euro na 20-latka. Duvnjak, raptem rok po debiucie w kadrze, w 2009 roku trafił na celownik największych klubów w Europie. Wyścig po Chorwata wygrał HSV Hamburg. "Dule" świetnie czuł się w portowym mieście i poprowadził zespół do jedynego zwycięstwa w Lidze Mistrzów w 2013 roku. Gdy rok później klub wpadł w tarapaty finansowe, wybrał ofertę THW Kiel.

Po raz drugi na liście znalazł się Sterbik. Golkiper w 2012 roku zasilił Barcelonę, co było związane z upadkiem Atletico Madryt, ale stołeczny klub nie zamierzał sprzedać swojej gwiazdy za bezcen. Po dwóch latach za nieco mniejszą kwotę wykupił go Vardar.

6
/ 8

Nikola Karabatić - 1,2 miliona euro

Montpellier w 2009 roku wyłożyło na stół 1,5 miliona euro. Większość z tej kwoty pochłonął transfer Karabaticia, pozostała część (300 tys.) przeznaczono na Vida Kavticnika. Działacze THW Kiel nie wybrzydzali i przyjęli bajeczną ofertę, zwłaszcza, że sami szykowali się do odpalenia transferowej bomby. A w Montpellier Karabatić nie spełnił do końca oczekiwań. Zespół nie wygrał nic w Europie i kolekcjonował tylko tytułu we Francji. Jego przygoda z klubem zakończyła się skandalem. Najpierw został oskarżony o ustawienie meczu, a pod koniec 2012 roku pobił prezesa Montpellier.

7
/ 8

[tag=17177]

Daniel Narcisse[/tag] - 1,3 mln euro

THW Kiel zyskało środki po transferze Karabaticia i przeznaczyło je na cztery lata starszego Narcisse'a. Reprezentant Trójkolorowych przez cztery lata dzierżył tytuł najdroższego w historii. Koszt był ogromny, ale Francuz doprowadził Zebry do dwóch zwycięstw w Lidze Mistrzów oraz dwóch triumfów w Bundeslidze. Na koniec przygody z kilończykami, "Air France" zgarnął tytuł najlepszego piłkarza ręcznego na świecie.

8
/ 8

Nikola Karabatić - 2 miliony euro

Prawdopodobnie długo niepobity rekord. Właścicielom PSG zamarzył się duet Hansen - Karabatić i żadna cena nie była zaporowa. W lipcu 2015 roku Barcelona dostała za Francuza 2 miliony euro. W Paryżu wciąż liczą, że rozgrywający poprowadzi klub do wielkich sukcesów. Na razie zdołał wygrać "jedynie" mistrzostwo Francji. Przeszkodą nie do przejścia pozostaje półfinał Ligi Mistrzów.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
Tomek Bednarzak
26.10.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
https://m.sportowefakty.wp.pl/pilka-reczna/540909/oficjalnie-filip-jicha-zawodnikiem-fc-barcelony a ten transfer? Sami piszecie ze milion euro kosztował