Pjongczang 2018. Afera wokół telefonów z udziałem Irańczyków

Getty Images / Alexander Hassenstein / Rosyjscy hakerzy zaatakowali podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu
Getty Images / Alexander Hassenstein / Rosyjscy hakerzy zaatakowali podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu

Firma Samsung, jeden ze sponsorów igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, ufundowała dla sportowców nowe telefony komórkowe. Nie dostali ich jednak Irańczycy, co wywołało u nich dużą frustrację i kłótnię polityczną.

W tym artykule dowiesz się o:

W wiosce olimpijskiej, dwa dni przed piątkową ceremonią otwarcia, Irańczycy chcieli odebrać nowe telefony (Samsung Galaxy Note 8), które przysługiwały sportowcom. Wówczas nie otrzymali jednak nowoczesnych smartfonów, ponieważ, według relacji ich komitetu olimpijskiego, organizatorzy stwierdzili, że sankcje ONZ zabraniają dostawy towarów luksusowych do Iranu.

Rozpoczęła się polityczna burza. Do Irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany południowokoreański ambasador. Prokurator Generalny w tym kraju chciał nawet przesłuchać szefa firmy Samsung. Na całą sytuację zareagowali również irańscy internauci, którzy w mediach społecznościowych nawoływali do bojkotu produktów azjatyckiego giganta.

Afera trafiła na pierwsze strony irańskich gazet. Politycy skrytykowali całą sytuację, podkreślając, że zostały złamane zasady tzw. ducha olimpijskiego. Sytuacja była bardzo poważna, a świadczą o tym również słowa jakie, według BBC, usłyszał południowokoreański ambasador. - Jeśli firma Samsung nie przeprosi, to ucierpią stosunki handlowe z Iranem.

Taka deklaracja mogła przestraszyć szefów firmy. Iran jest największym rynkiem smartfonów na Bliskim Wschodzie. Ponad połowa tych urządzeń pochodzi od Samsunga. Reakcja była zatem dość szybka. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zadeklarował już, że Irańczycy otrzymają nowe telefony komórkowe i będą mogli zabrać je do swoich domów.

Z kolei Samsung, przez swojego rzecznika, poinformował, że przekazał ponad 4000 smartfonów na igrzyska w Pjongczangu i to do komitetu organizacyjnego zmagań i MKOL-u należy proces ich dystrybucji.

Oprócz Irańczyków telefonów nie otrzymali również sportowcy z Korei Północnej. W ich przypadku nie ma jednak mowy o aferze, ponieważ i tak nie mogliby zabrać ze sobą nowego sprzętu do komunistycznego kraju.

ZOBACZ WIDEO Polak z Korei Południowej: Mrozy w Pjongczangu będą bardzo dokuczać sportowcom. Zwłaszcza w konkurencjach narciarskich

Komentarze (8)
avatar
Maraczek
10.02.2018
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Samsung przekazał 4000 szt smartfonów dla MKOL a sportowców biorących w nich udział jest 3200 osób co zrobią z pozostałymi? MKOL to jak FIFA i UEFA mafie sportowe. Ich rządy zabijają sport. 
avatar
Slawomir Michałek
10.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
NA MIEJSCU ORGANIZATORÓW I MKOL WYWALIŁBYM TYCH TERRORYSTÓW Z IGRZYSK JAKO PERSONA NON GRATA. NIE PODOBA SIĘ TO FORA ZE DWORA SKUNKSY, ZE SKARGĄ DO SWEGO ALLAHA ( A POD KAPOTĄ FLACHA) 
avatar
Ad El
10.02.2018
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Zamiast zajmować się takimi pierdołami, piszcie o tym co jest najważniejsze ! Rywalizacja w dyscyplinach i przyjaźń w sporcie oraz Duch Igrzysk ! 
avatar
Irena Nieploszczuk
10.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
dlaczego usunięto wpis o oszustwach politycznych MKOL z astmą i komurkami. 
avatar
Andreas Hendzel
9.02.2018
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Jak zwykłe polityka w sporcię .