Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Maciej Mikołajczyk: Cztery serie zamiast dwóch (komentarz)

Takiego scenariusza nie powstydziłby się sam Alfred Hitchcock. Kapryśna aura wyreżyserowała sobotni konkurs skoków, choć w ścisłej czołówce widnieją same znane nazwiska.
Maciej Mikołajczyk
Maciej Mikołajczyk
Kamil Stoch Getty Images / Andreas Rentz/ / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Nikt nie wyskoczył jak Filip z Konopi, mimo że wiatr rozdawał w Pjongczangu karty. Warunki atmosferyczne wpłynęły także na wyniki biathlonowego sprintu, ale i tam górą były faworytki.

10 lutego bez wątpienia był udanym dniem na igrzyskach dla naszych sąsiadów z Zachodu. Parafrazując słowa piłkarza Gary’ego Winstona Linekera, wszyscy sportowcy walczą, a na końcu i tak wygrywają Niemcy. I jak widać, to powiedzenie nie odnosi się tylko do futbolu. Mowa tu o Andreasie Wellingerze, Laurze Dahlmeier i Arndzie Peifferze.  

Przeglądając wyniki zawodów, na pierwszy rzut oka widać mizerną postawę Austriaków. Żaden z nich nie znalazł się w czołowej "10", co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. Ich rezygnacja z udziału w pucharowej imprezie w Willingen nie przyniosła zatem zamierzonych efektów. Można wysnuć wniosek, że najlepiej trenuje się poprzez udział w konkursach, w przeciwnym razie można wypaść z rytmu. W jeszcze większym kryzysie pogłębieni są Rosjanie, Finowie oraz Czesi.

O ile w skeletonie, czy bobslejach dość łatwo przewidzieć zwycięzcę, o tyle w skokach lista kandydatów do triumfu jest bardzo długa i konia z rzędem temu, kto poprawnie wytypowałby skład podium. W żadnej innej zimowej dyscyplinie tak ważnej roli nie odgrywa natura, wobec której człowiek wciąż jest bezsilny.

Każdy kraj w olimpijskim programie w Pjongczangu ma swój sport narodowy. Niemcy dominują w bobslejach, Austriacy w narciarstwie alpejskim, Kanadyjczycy w hokeju na lodzie, Norwegowie w biegach narciarskich, Holendrzy w łyżwiarstwie szybkim, a gospodarze tegorocznych igrzysk w short tracku. Te nacje w tych dyscyplinach masowo "produkują" medale. My dobrze "latamy" na "deskach", ale takiej "maszyny", odpowiedniego systemu i bogatego zaplecza niestety nie mamy. Dość powiedzieć, że biletu do Korei, w przeciwieństwie do Chin i Rumunii, nie zapewniła sobie żadna z naszych skoczkiń, mimo że sport uprawiany przez Kamila Stocha w kraju nad Wisłą jest tak mocno popularny.

Aby mistrz olimpijski w skokach nie był przypadkowy, powinno się rozszerzyć zawody do czterech serii, podobnie jak ma to miejsce na mistrzostwach świata w lotach narciarskich i zaczerpnąć zasady z saneczkarstwa, gdzie podczas igrzysk w ostatnim, decydującym ślizgu startuje tylko najlepsza dwudziestka.

Byłoby to na pewno ciekawsze, dłużej, bo przez dwa dni, trzymające w napięciu i sprawiedliwsze rozwiązanie. Powinno się także wziąć przykład z kombinacji norweskiej i wyniki kwalifikacji, czyli rundy prowizorycznej, w przypadku niekorzystnej pogody uznać za rezultaty serii konkursowej.

ZOBACZ WIDEO Przemysław Babiarz: Sobotni konkurs był jak zimne piekło. Jestem pełen szacunku i współczucia dla skoczków

Czy na igrzyskach olimpijskich konkurs skoków powinien składać się z czterech serii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×