Pjongczang 2018. Pewna wygrana Kanady nad Koreą Południową. Asysta Wojtka Wolskiego

Kanada pewnie zwyciężyła Koreę Południową 4:0 i z drugiego miejsca w grupie A awansowała do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Asystę przy pierwszej bramce uzyskał mający polskie korzenie Wojtek Wolski.

Rafał Smoliński
Kanadyjczycy cieszą się z bramki Getty Images / Bruce Bennett / Na zdjęciu: Kanadyjczycy cieszą się z bramki
Na trybunach komplet widzów i gdy tylko gospodarze wjeżdżali do tercji obronnej rywali, natychmiast podnosiła się wielka wrzawa. Nikt nie oczekiwał, że Koreańczycy pokonają osłabionych brakiem graczy z NHL Kanadyjczyków, ale na pewno zostawili oni w niedzielę na lodzie sporo serca. Do tego mieli swoje szanse, kilka naprawdę bardzo groźnych. Kevin Poulin obronił ostatecznie 19 strzałów i zdołał zachować czyste konto.

Hokeiści z Kraju Klonowego Liścia potrzebowali zdecydowanego zwycięstwa, aby zakwalifikować się do ćwierćfinału z drugiego miejsca i takie osiągnęli. Nie przyszło ono jednak łatwo, ponieważ kapitalnie interweniował koreański golkiper, Matt Dalton. Wynik udało się otworzyć w 8. minucie, kiedy Christian Thomas otrzymał podanie od Chaya Genowaya i ładnym strzałem z dystansu pokonał bramkarza gospodarzy. Przy golu tym asystował również urodzony w Zabrzu Wojtek Wolski.

Na drugie trafienie Kanadyjczycy musieli trochę poczekać. Gra była momentami dosyć wyrównana, a Koreańczycy byli niebezpieczni, gdy mieli na lodzie przewagę jednego zawodnika. Dopiero w 35. minucie odbity od bandy krążek skierował do bramki obok zdezorientowanego Daltona Eric O'Dell. Na początku trzeciej odsłony na 3:0 podwyższył Maxim Lapierre, który posłał "gumę" pod parkanami golkipera. Wynik ustalił w 59. minucie Gilbert Brule, a uczynił to podczas gry w przewadze. Dalton zatrzymał w sumie 45 z 49 strzałów broniących olimpijskiego złota hokeistów z Kraju Klonowego Liścia.

Zwycięstwo za trzy punkty zapewniło Kanadzie awans do ćwierćfinału jako najlepszej drużynie spośród tych, które zajęły w swoich grupach drugą pozycję. Rywalizację w grupie A wygrali Czesi, którzy także wystąpią w 1/4 finału. Fazę tę osiągnęli również Olimpijczycy z Rosji (grupa B) i Szwedzi (grupa C). Pozostałe osiem ekip powalczy we wtorek w meczach barażowych.

Kanada - Korea Południowa 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)