Pjongczang 2018. Spadek Polski w klasyfikacji medalowej

W przedostatnim dniu igrzysk olimpijskich rozdano medale w 10 konkurencjach. Na czele tabeli medalowej nic się nie zmieniło. Minimalny spadek zaliczyła jednak Polska.

Piotr Szarwark
Ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu Getty Images / Pool - David J. Phillip / Ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu
Przedostatni dzień igrzysk olimpijskich w Pjongczangu przeszedł do historii. W niej szczególnie zapisała się Ester Ledecka - zwyciężyła w snowboardowym slalomie gigancie równoległym i została pierwszą zawodniczką, która podczas jednych igrzysk wywalczyła dwa złote krążki w dwóch różnych dyscyplinach. Dzięki niej Czechy awansowały na 13. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk.

Iivo Niskanen triumfował w biegu na 50 kilometrów mężczyzn, wobec czego z pierwszego złota w Pjongczangu cieszyli się kibice z Finlandii. Tym samym ekipa ze Skandynawii wyprzedziła Polskę w klasyfikacji medalowej. Biało-Czerwoni zajmują w niej teraz 20. lokatę (jeden złoty, jeden brązowy medal).

W sobotę medale zdobywały też reprezentacje, które rządzą na tych igrzyskach - Niemcy oraz Norwegia. W obu przypadkach nie były to jednak krążki z najcenniejszego kruszcu, dlatego też to Norwegia wciąż przewodzi w klasyfikacji.

W ostatnim dniu IO odbędą się cztery finały: w curlingu kobiet, hokeju mężczyzn, w biegu na 30 km kobiet, a także w bobslejowych czwórkach mężczyzn.