Kokpit Kibice

Pływanie. Ruta Meilutyte zawieszona na dwa lata. Koniec marzeń o IO Tokio 2020

Litewska mistrzyni olimpijska trzykrotnie uniknęła kontroli antydopingowej, co skończyło się długim zawieszeniem. Ruta Meilutyte już jakiś czas temu zawiesiła karierę, ale chciała ją na moment wznowić na nadchodzące igrzyska.
Robert Czykiel
Robert Czykiel
Ruta Meilutyte odbiera złoty medal na IO w Londynie Getty Images / EMPICS Sport / Ruta Meilutyte odbiera złoty medal na IO w Londynie

W 2012 roku kariera Ruty Meilutyte nagle wystrzeliła, gdy zdobyła złoty medal olimpijski w Londynie. Kolejne złota na najważniejszych imprezach światowych posypały się momentalnie. Litwinka dziś ma dopiero 22 lata, ale od prawie dwóch lat już nie pływa.

Pływaczka wpadła w depresję i postanowiła zrezygnować ze sportu. Miała jednak plan, by oficjalnie zakończyć karierę podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Już jednak wiadomo, że tak się nie stanie, bo została zawieszona za złamanie przepisów antydopingowych.

Meilutyte aż trzy razy uniknęła kontroli antydopingowej, a to zawsze kończy się dyskwalifikacją. Światowa federacja ukarała ją dwuletnim zawieszeniem, które zakończy się dopiero 20 lipca 2021 roku.

Litwinka próbowała się tłumaczyć, że zawiesiła karierę i przez to nie podawała swojego miejsca pobytu w systemie antydopingowym dla sportowców. Prosiła o roczne zawieszenie, by mieć szansę na start w Tokio. Władze FINA jednak nie przychyliły się do jej prośby.

Wojna na linii WADA - Rosja. Witold Bańka zawiesił laboratorium w Moskwie >>

Władimir Putin grzmi po decyzji WADA. "To bardzo niesprawiedliwe" >>

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Marcin Wasilewski sprawił żonie prezent

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×