Nie żyje były poseł Platformy Obywatelskiej

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Marcin Gadomski / Na zdjęciu: Zbigniew Pacelt
PAP / Marcin Gadomski / Na zdjęciu: Zbigniew Pacelt
zdjęcie autora artykułu

Polski olimpijczyk, wybitny pływak, były poseł. Zbigniew Pacelt zmarł w wieku 70 lat. O jego śmierci poinformowała Polską Agencję Prasową jego żona, Barbara.

Zbigniew Pacelt urodził się 26 sierpnia 1951 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiego pływania będąc jednym z najlepszych w swoim fachu.

Był sześciokrotnym mistrzem Polski w pływaniu (styl zmienny) oraz wielokrotnie poprawiał rekordy naszego kraju. Gdy skończył z pływaniem, zajął się z powodzeniem pięciobojem nowoczesnym.

Reprezentował nasz kraj na trzech kolejnych igrzyskach olimpijskich,  zaczynając w 1968 roku w Meksyku, przez Monachium (1972) i Montreal (1976). Na tych ostatnich wystąpił już w pięcioboju nowoczesnym.

Sukcesy odnosił także po zakończeniu swojej kariery sportowej, pracując jako trener i działacz sportowy. W latach 1980-1988 był trenerem Legii Warszawa, a potem szkoleniowcem reprezentacji Polski w pięcioboju nowoczesnym. Na igrzyskach w Barcelonie pod jego wodzą ze złota cieszyła się drużyna oraz indywidualnie Arkadiusz Skrzypaszek. Takie sukcesy zapewniły mu w 1992 roku tytuł Trenera Roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego".

Stawiał sobie jednak kolejne wyzwania. Był wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, zasiadał w Zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego czy był członkiem Krajowej Komisji ds. zwalczania dopingu w sporcie.

W 2005 roku został wybrany do Sejmu z okręgu kieleckiego z listy Platformy Obywatelskiej. Był posłem na V, VI i VII kadencji. "Karierę polityczną" zdecydował się zakończyć w 2015 roku, kiedy to nie kandydował w wyborach do sejmu.

Posiadał najwyższe odznaczenia państwowe, wśród nich m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.

Zobacz także: Polska pływaczka nie żyje. Miała 36 lat Spektakularny sukces Otylii Jędrzejczak. Zmiażdżyła konkurenta

Źródło artykułu:
Komentarze (11)
avatar
lubelak_fan
7.11.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dla mnie to był przede wszystkim SPORTOWIEC!!!! Ale jaki portal, taka informacja. Przynależność partyjna ważniejsza od dorobku sportowego...A portal ponoć sportowy. Niech spoczywa w pokoju.  
avatar
341941
5.10.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jeśli to był legionista,to jego klub nazywa się Legion.  
avatar
Mirafal
5.10.2021
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Szanowna Redakcjo, proszę o zmianę tego tytułu powyżej. W obecnych czasach bycie posłem, niezależnie od przynależności politycznej, niekoniecznie oznacza coś pozytywnego. A jak rozumiem, Waszą Czytaj całość
avatar
Alfer 2015
5.10.2021
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
..DLACZEGO NIE ŻYJE BYŁY POSEŁ PLATFORMY ???...mam nadzieję, że dociekliwi z SF dotrą do przyczyn zgonu zarówno pana P. jak i pani G. ... JAKIEŚ NIEPEŁNE TE INFORMACJE ...???  
avatar
Alfer 2015
5.10.2021
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Madison Wilson święciła swoje chwile chwały podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Zdobyła tam złoty medal i była na ustach wszystkich. Teraz Australijka trafiła do szpitala z powodu COVID-19 i Czytaj całość