Historyczna decyzja dotycząca sportu w Iranie

Getty Images / Na zdjęciu: transparent nawołujący do wpuszczania kobiet na stadiony w Iranie
Getty Images / Na zdjęciu: transparent nawołujący do wpuszczania kobiet na stadiony w Iranie

Irańska federacja podnoszenia ciężarów ogłosiła historyczną decyzję - od soboty 24 czerwca w zawodach mogą startować irańskie kobiety ubrane w hidżaby.

Zachodnia cywilizacja wciąż z niedowierzaniem przygląda się temu, jak wyglądają prawa kobiet w Iranie. Za jazdę na rowerze w obecności mężczyzn grozi w najlepszym razie potępienie. Kobiety nie mogą także pojawiać się na arenach sportowych w roli kibiców, co grozi więzieniem.

O tym, jak poważny to problem mogliśmy przekonać się w Polsce kilka dni temu. Podczas meczu siatkarskiej Ligi Światowej Biało-Czerwonych z Iranem na trybunach łódzkiej Atlas Areny pojawiła się Iranka z transparentem "Let Iranian women enter their stadiums" (Wpuście kobiety na stadiony).

Autorką manifestacji była Darya Safai, która od trzech lat swoimi działaniami stara się zwrócić uwagę na izolację kobiet w życiu publicznym w Iranie. Swoją walkę przeciwko reżimowi przypłaciła już kilkoma miesiącami w tamtejszym więzieniu.

Ponadto z powodu braku możliwości zdjęcia hidżaby, czyli tradycyjnego okrycia, które okrywa głowę i piersi dorosłych kobiet w Iranie, zawodniczki z tego kraju nie mogły od wielu lat startować w podnoszeniu ciężarów - także na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich.

ZOBACZ WIDEO: Kontuzja kręgosłupa przerwała karierę polskiego rajdowca. Teraz jest gotów, by wrócić

Otóż regulamin tej dyscypliny mówi, że łokcie i kolana wszystkich startujących zawodników i zawodniczek muszą pozostawać odkryte. Już w 2011 roku Irańska Federacja Podnoszenia Ciężarów starała się o wprowadzenie wyjątku dla kobiet z ich kraju, jednak przepisu nie zmieniono.

Jednak w sobotę tamtejszy związek ogłosił o historycznej zmianie w irańskim sporcie. Otóż od teraz tamtejsze kobiety będą mogły startować w największych imprezach ubrane w hidżaby. Poinformowano, że temat był dyskutowany już od trzech lat przez światowe władze tej dyscypliny.

Iran jest krajem o ogromnych tradycjach w podnoszeniu ciężarów. Na zeszłorocznych igrzyskach w Rio tamtejsi sztangiści zdobyli dwa złote medale. Cztery lata wcześniej stawali na podium aż pięć razy.

Komentarze (10)
avatar
Krzysztof Wos
26.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Co to mnie obchodzi? Lewacka propaganda szmaterii 
avatar
Rob Wiew
26.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
ha ha ha ha ha dzicz islamska pozwoliła według ich koranu nie kobietom a zwierzętom na start wzawodach ciekawe jak długo ha h a ha 
avatar
Anton Curtiz
26.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"kobiety ubrane w hidżaby." "sztangistek w hadżibach?" Jak kobiety to w hidżabie a sztangistka to już w hadżibie? Coś cienki był ten egzamin Szechtera. Gluty do szkoły. 
cristof
25.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
sprawa iranskich kobiet to skompliowane zagadnienie; zajmijmy sie prostymi problemami kobiet, ktore maja wszystkie prawa, swobode a nie moga z nich korzystac ... patrz sylwester w kolonii i pod Czytaj całość
avatar
vanhorne
25.06.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
odpier... sie od iranu i napiszcie o prawach kobiet w zaufanym sojuszniku amerykanow arabii saudyjskiej