Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Niemieckie media: Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów ukrywała doping

Telewizja ARD pokazała dokument z którego wynika, że działacze tak zarządzali kontrolą antydopingową, aby sportowcy nie byli kontrolowani. Akurat ci, którzy zdobyli medale MŚ i IO - dokładnie w roku, w którym święcili swoje sukcesy.
Krzysztof Gieszczyk
Krzysztof Gieszczyk
Podnoszenie ciężarów Getty Images / Podnoszenie ciężarów

Bomba wybuchła po wyemitowaniu filmu dokumentalnego autorstwa ARD. To ta telewizja pierwsza informowała o dopingu w Rosji, w który to proceder zamieszane były władze i federacje sportowe. W efekcie zawodniczki i zawodnicy zostali wykluczeni z igrzysk w Rio de Janeiro i Tokio (będą mogli startować pod neutralną flagą).

Teraz dziennikarze zajęli się sprawą tolerowania przypadków dopingu podczas rządów Węgra Tamasa Ajana, szefa Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF). Według autorów raportu, o czym poinformował portal www.france24.com, w latach 2008-2017 na 453 medalistów MŚ i IO aż 204 z nich nie zostało nigdy poddanych testom antydopingowym w roku zdobycia krążka.

W filmie występuje m.in. Rattikan Gulnoi z Tajlandii. Brązowa medalistka z IO w 2012 roku przyznała się do stosowania dopingu. Lekarz kadry Mołdawii, Dorin Balmus, przyznał, że oszukiwał przy przekazywaniu próbek moczu kontrolerom z WADA.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: wykop bramkarza i... katastrofa! Co on narobił? (wideo)


Głos zabrał prezes niemieckiej federacji ciężarowej, Christian Baumgartner. - To Ajan odpowiadał za system, w którym tolerowano wszystkie negatywne zjawiska w naszej dyscyplinie. Panoszy się korupcja - powiedział Baumgartner.

W filmie pokazano również dokumenty potwierdzające istnienie kont w bankach szwajcarskich. Na dwa z nich MKOL. - którego Ajan jest członkiem od 2000 roku - przelał 5 mln dolarów. Tymi pieniędzmi dysponował jedynie węgierski działacz.

Jak twierdzi ARD, dziennikarze wysłali pytania do IWF, jednak nie dostali odpowiedzi na swoje wątpliwości.

CZYTAJ TAKŻE Rusłan Magomedow z dożywotnim zawieszeniem za doping!

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×