Rajd Polski znów w elitarnym gronie. Mikołajki czekają na najlepszych kierowców

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Maciej Niechwiadowicz / Na zdjęciu: Kacper Wróblewski
Materiały prasowe / Maciej Niechwiadowicz / Na zdjęciu: Kacper Wróblewski
zdjęcie autora artykułu

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA zatwierdziła kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy na sezon 2023. Rywalizacja w europejskim czempionacie zostanie przeprowadzona w ośmiu krajach Starego Kontynentu. W elitarnym gronie znalazł się Rajd Polski.

Rajd Polski

W tym artykule dowiesz się o:

Istotną nowością dotyczącą przyszłorocznej edycji Rajdu Polski jest jego termin. Na szutrowych odcinkach specjalnych Pojezierza Mazurskiego, polski klasyk jest rozgrywany od 2005 roku. Po raz pierwszy jednak zawita do Mikołajek w maju, ciesząc się urokami wiosny i wyjątkową o tej porze roku urodą mazurskich krajobrazów.

W całej, ponad stuletniej historii Rajd Polski, którego tegoroczna edycja spotkała się z bardzo dobrymi ocenami obserwatorów FIA, tylko czterokrotnie odbył się w maju (1959, 1999, 2003 i 2004). Pozostałe edycje przeprowadzono w czerwcu i lipcu, a także w sierpniu i we wrześniu.

Liczba rajdów w przyszłorocznym kalendarzu ERC nie uległa zmianie. Podobnie jak w 2022 roku znalazło się w nim osiem rund. Do prestiżowego grona dołączył jednak Królewski Rajd Skandynawii, który zastąpił Rajd Azorów. Inauguracja europejskiego czempionatu nastąpi w Portugalii. Październikowy finał będzie miał miejsce znów na Węgrzech, które wracają do elitarnego grona organizatorów mistrzostw Europy.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesięwsporcie: nagranie wyświetlono ponad 2 mln razy. Co za gest!

Królewski Rajd Skandynawii zostanie rozegrany w lipcu na szutrowych odcinkach regionu Varmland, na których do 2020 roku rywalizowano w lutym w Rajdzie Szwecji, zimowej rundzie cyklu WRC. W latach 50. i 60. odbyły się w Szwecji aż 22 rundy mistrzostw Europy. Szutrowe oesy były zazwyczaj areną rajdowych pojedynków w czerwcu.

Ostatnich pięć edycji International Swedish Rally (1965-1969) rozegrano jednak w marcu oraz lutym i od 1970 roku zimowa impreza trafiła do kalendarza WRC.

Kalendarz 2023 FIA ERC: 11-12 marca: Rally Serras de Fafe e Felgueiras (Portugalia, szuter) 5-6 maja: Rally Islas Canarias (Hiszpania, asfalt) 20-21 maja: 79. Rajd Polski (szuter) 17-18 czerwca: Tet Rally Liepaja (Łotwa, szuter) 7-8 lipca: Royal Rally of Scandinavia (Szwecja, szuter) 29-30 lipca: Rally di Roma Capitale (Włochy, asfalt) 19-20 sierpnia: Barum Czech Rally Zlin (Czechy, asfalt) 7-8 października: Rally Hungary (Węgry, asfalt)

Czytaj także: Dodatkowa okazja dla Kubicy? Zaskakująca decyzja ws. testów F1 Ferrari użyje prawa weta? Wytacza ciężkie działa przeciw Red Bullowi

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Rajd Polski wróci w przyszłości do kalendarza mistrzostw świata WRC?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)