Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

23 lata od śmierci Mariana Bublewicza - legendy polskich rajdów

Najlepszy polski kierowca rajdowy XX wieku, wielokrotny rajdowy mistrz Polski i wicemistrz Europy. Dokładnie 23 lata temu w wypadku na trasie Rajdu Dolnośląskiego zginął Marian Bublewicz, ikona polskiego motorsportu.
Maciej Rowiński
Maciej Rowiński
Newspix / Piotr Nowak

Pomoc nadeszła za późno

20 lutego 1993 roku Marian Bublewicz ze swoim pilotem Ryszardem Żyszkowskim ruszyli na trasę piątego odcinka specjalnego Rajdu Dolnośląskiego. Była to dziewiąta edycja rajdu, którego siedem poprzednich kończyło się zwycięstwem Bublewicza. Po dwóch kilometrach odcinka z Orłowca do Złotego Stoku wiadomo było, że najlepszy polski kierowca rajdowy przełomu lat 80. i 90. nie dopisze sobie kolejnej wygranej.

Prowadzony przez niego Ford Sierra Cosworth 4x4 wypadł z drogi i z dużą prędkością uderzył bokiem w drzewo od strony kierowcy. Widok jest przerażający. Auto praktycznie owinęło się wokół drzewa. Pilot wyszedł z auta o własnych siłach, ale zakleszczony we wraku kierowca znalazł się w pułapce. Organizator rajdu nie zapewnił samochodu ratownictwa drogowego, Bublewicza wyciągnęli kibice i strażacy ochotnicy przy pomocy prymitywnych narzędzi. Pomoc przybyła dopiero 40 minut po wypadku. Za późno. Bublewicza zmarł w szpitalu w Lądku Zdroju.

- Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek - powiedział kiedyś w jednym z wywiadów Bublewicz. Olsztynianin miłość do rajdów przypłacił życiem, ale jego śmierć nie poszła na marne. Po tragicznym wypadku w Rajdzie Dolnośląskim radykalnie poprawiły się standardy bezpieczeństwa na wszystkich rajdowych trasach w Polsce.

Tytan pracy

Motorsport był treścią życia Bublewicza. Od najmłodszych lat pokochał prędkość i zanim wybrał rajdy, próbował swoich sił w motocrossie. To, co odróżniało go od innych kierowców rajdowych, to niespotykane jak na tamte czasy dążenie do perfekcji i skrupulatne przygotowanie do każdego startu. Przerwę pomiędzy kolejnymi rajdami wykorzystywał na trening, szlifując swoje umiejętności w podolsztyńskich lasach.

Był pionierem. Powołał do życia pierwszy w Polsce profesjonalny zespół rajdowy - Marlboro Rally Team Poland. Profesjonalizm i naturalna prędkość doprowadziła go do siedmiu tytułów mistrza Polski i wicemistrzostwa Europy, ale jego największym osiągnięciem było wzniesienie rajdów samochodowych w Polsce na wyższy poziom.

- Dzięki Marianowi pokochałem sport. Jeszcze jako młody chłopak przyjeżdżałem na rowerze do serwisu i miałem okazję oglądać z jaką pasją pracuje, jak razem z mechanikami przygotowuje samochód. Było widać, że to sprawia mu wielką radość. Miał fantastyczną energię, był pierwszym, który przełamał stereotyp, że polski kierowca rajdowy niewiele może zwojować i osiągnąć na arenie międzynarodowej - wspominał Bublewicza, Krzysztof Hołowczyc.

Pamięć o Bublewiczu wciąż jest żywa, kibice nadal wspominają jego niepowtarzalny charakter i widowiskowy styl jazdy. W 2000 roku przyznali mu pośmiertnie tytuł Najlepszego Polskiego Kierowcy Rajdowego XX wieku w plebiscycie miesięcznika "Auto Moto i Sport". W miejscu tragicznego wypadku fani ścięli drzewo, o które Bublewicz rozbił samochód, i zrobili z niego krzyż. Przy pamiątkowym kamieniu zawsze płoną znicze.

Maciej Rowiński

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (10)
 • Konrad Mroczkowski Zgłoś komentarz
  Teraz jazda po niebieskich trasach
  • Damian Tomaśko Zgłoś komentarz
   Zawsze jak tamtędy jadę pokazuję znajomym to miejsce i używam klaksonu - ponoć taki niepisany zwyczaj. Organizator zawinił bo nie zabezpieczył trasy, takie mieliśmy wtedy procedury
   Czytaj całość
   ratownicze. Bardzo trudna trasa, a poza tym pogotowie dowiedziało się o wypadku to wysłali na górę karetkę nyskę i chyba sanitarkę dużego fiata - taki mieliśmy wtedy sprzęt nie mówiąc o sprzęcie strażackim do rozcinania i otwierania zakleszczonych kierowców.
   • johny535 Zgłoś komentarz
    Nie ujmując nic Bublewiczowi ale najlepszym polskim kierowcą XX wieku był Sobiesław Zasada !!!!!!!!
    • Andrzej Śliwa Zgłoś komentarz
     Prawdziwy sportowiec, oddany od początku do końca temu co robił. Niestety teraz takich coraz mniej a i sport stał się biznesem sterowanym przez grupy interesów.
     • Karolll Zgłoś komentarz
      Był wspaniałym człowiekiem. Olsztyn pamięta cie, Marian. Wiecznie uśmiechnięty, wesoły. Zginał przez brak zabezpieczenia rajdu. Hołek był jego uczniem.
      • Jarek Bialik Zgłoś komentarz
       Byłem w ten tragiczny dzień na trasie przed metą w Złotym Stoku. Nagle przestały dojeżdżać kolejne ekipy, a później któraś powiedziała (nie był to czas komórek), że Bublewicz
       Czytaj całość
       miał wypadek... Zawsze się za niego modlę jadąc do Lądka Zdrój ze Złotego Stoku, gdy mijam miejsce wypadku. Szkoda człowieka i szkoda tego rajdu na tym odcinku - od feralnego wypadku zaniechano jazdy tym szlaku, ze szkodą dla rajdów moim skromnym zdaniem.
       • tomekBYDGOSZCZ Zgłoś komentarz
        Mój idol dzieciństwa! Pamiętam jego plakat z jakiejś gazety u mnie na ścianie :-). Nawet prawie kupiłem sobie kiedyś takiego Coswortha - byłby to wówczas mój pierwszy samochód ale
        Czytaj całość
        wybór wtedy padł na Audi 80. To był szok! Szkoda, że w Polsce wszystkie dobre zmiany muszą pochłaniać życie ludzkie :-/.
        • Janusz Łakucewicz Zgłoś komentarz
         Ta droga z Zlotego Stoku jest naprawdę arcytrudna tylko dla dobrych kierowców cały czas zakręty zakręty i do tego drzewa czesto pochylone nad drogą, a zimą
         Czytaj całość
         to już nawet szkoda mówić! kto chce się sprawdzić niech spróbuje!!
         • Ferrari Lubie Zgłoś komentarz
          to najpiekniejsza smierc dla kierowcy rajdowego,smierc marzenie
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×