Rajd Monte Carlo: Thierry Neuville liderem w cieniu tragedii

W czwartek rozegrano dwa odcinki specjalne Rajdu Monte Carlo. Niestety, już pierwszy przyniósł tragiczne informacje, gdyż na trasie zmarł kibic. Liderem po 1. dniu został Thierry Neuville.

Andrzej Prochota
PAP/EPA

Zmagania w Rajdzie Monte Carlo rozpoczęły się zgodnie z planem i nikt nie przewidywał, że stanie się taka tragedia. Do mety 1. OS specjalnego dojechali Thierry Neuville oraz Sebastien Ogier. Mistrz świata do kierowcy Hyundaia stracił 0,7 sekundy. Jednak wraz upływem kolejny minut na mecie nie pojawiali się pozostali uczestnicy.

Okazało się, że trasa została zablokowana przez Haydena Paddona, który stracił panowanie nad swoim autem po najechaniu na "czarny lód" i dachował. Niestety, ucierpiał także kibic, który został uderzony przez samochód. 50-latek z Hiszpanii zmarł na miejscu w wyniku poniesionych obrażeń.

Organizatorzy postanowili odwołać pierwszy OS, a kolejny rozpoczął się z dużym opóźnienie. Na mecie 25-kilometrowej trasy najlepszy ponownie okazał się Neuville. Belg wyprzedził Ogiera o blisko osiem sekund i został liderem po pierwszym, tragicznym dniu Rajdu Monte Carlo.

Na piątek zaplanowano sześć odcinków specjalnych. Początek od godziny 10:11 czasu polskiego.

Z dalszej rywalizacji Hyundai postanowił dla okazania szacunku wycofać załogę Paddon-Kennard.