WRC: tytuły mistrzowskie przyznane. Neuville blisko kolejnego srebra

Sebastien Ogier i M-Sport świętowali w Wielkiej Brytanii wywalczenie dwóch tytułów za sezon 2017 w rajdowych mistrzostwach świata. Blisko wicemistrzostwa jest Thierry Neuville i zespół Hyundaia.

Rafał Lichowicz
Sebastien Ogier Getty Images / Na zdjęciu: Sebastien Ogier
Sebastien Ogier wykonał cel minimum i nie stracił zbyt wiele ze swojej dotychczasowej przewagi w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata podczas Rajdu Walii. 33-latek z Gap ukończył rajd na trzeciej pozycji i na mecie mógł świętować wywalczenie piątego w karierze mistrzostwa świata.

Było to dziewiąte podium Ogiera w dwunastym tegorocznym starcie. Głównie przez tę systematyczność były kierowca Volkswagena wyjedzie na ostatnią rundę w Australii jako nowo koronowany czempion WRC.

Lider M-Sportu wygrał w tym roku ledwie dwa wyścigi. Ostatnim mistrzem z taką skromną liczbą wygranych w sezonie był Richard Burns, który w 2001 roku zwyciężył ledwie jedną imprezę mistrzowską.

Do drugiego z rzędu i trzeciego w karierze tytułu wicemistrzowskiego zbliżył się drugi w Walii Thierry Neuville. Belg przed ostatnim rajdem ma 14 punktów przewagi nad Ottem Tanakiem, który spadł na trzecią lokatę w MŚ. Estończyk jest już jednak pewny miejsca na końcowym podium, co będzie jego największym sukcesem w karierze.

Rajd Walii rozstrzygnął także o pierwszym w historii tytule dla zespołu M-Sport. Brytyjska ekipa pod wodzą Malcolma Wilsona wyprzedza w klasyfikacji producentów Hyundaia, Toyotę i Citroena.