KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rajd Valasska: pierwsze punkty braci Szejów

Jarosław i Marcin Szejowie ukończyli Rajd Valasska w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Załoga GK Forge Kowax Racing zapisała na swoje konto 11 punktów wywalczonych na otwarcie rajdowego sezonu w Czechach.

Maciej Rowiński
Maciej Rowiński
Materiały prasowe
Choć rywalizacja w pierwszej rundzie mistrzostw Czech toczyła się przy bezdeszczowej pogodzie, a co za tym idzie na suchych odcinkach specjalnych, to trudno było mówić o przewidywalnych, stabilnych warunkach na trasie. W pierwszy wiosenny weekend na krętych i szybkich asfaltowych drogach wschodnich Moraw nie brakowało zalegającego po zimie drobnego szutru czy piasku. Do tego dochodziło błoto wynoszone na trasę z wewnętrznych zakrętów przez kolejne samochody rajdowe.

Bracia Szejowie, najlepsi obcokrajowcy ubiegłorocznego sezonu mistrzostw Czech, przystąpili do rywalizacji po długiej, blisko półrocznej przerwie, jaka dzieliła ich od poprzedniego startu. W stawce obsadzonej jeszcze mocniej niż w sezonie 2017, Jarek i Marcin pokazali, że zimą nie zapomnieli, jak korzystać z samochodu R5. Reprezentanci zespołu GK Forge Kowax Racing już od początku ścigania w Rajdzie Valasska prezentowali tempo, które pewnie plasowało ich w czołowej dziesiątce zawodów. Warto odnotować, że w 1. rundzie czeskiego czempionatu Szejowie rywalizowali z 78 załogami, z czego 22 duety to ich bezpośredni rywale dysponujący najmocniejszymi samochodami klasy R5 i WRC.

Po pokonaniu 15 odcinków specjalnych o łącznej długości 174 km Polacy ukończyli Rajd Valasska na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej i 9. miejscu wśród załóg walczących w mistrzostwach Czech. Na wyniku w dużej mierze zaważył drobny błąd z odcinka numer 3, na którym Ford Fiesta R5 z Szejami na pokładzie otarł się o drzewo. Kolejne 10 km po feralnym prawym zakręcie Jarek i Marcin przejechali z przestawioną geometrią tylnego zawieszenia, co przyczyniło się do tego, że załoga z Ustronia poniosła spore straty czasowe. Część z nich udało się zniwelować i odrobić dzięki równej jeździe na kolejnych próbach sportowych. Na 10 z 15 rozegranych oesów Szejowie wywalczyli czas w czołowej dziesiątce. Na otwarcie czeskiego sezonu rajdowego Jarek i Marcin sięgnęli po jedenaście punktów - siedem wywalczonych za miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów i cztery punkty zdobyte za wynik w pierwszym i drugim etapie rywalizacji.

Jako pierwsi na metę w Międzyrzeczu Wołoskim wjechali reprezentanci fabrycznego zespołu Skody - Jan Kopecky i Pavel Dresler, którzy wypracowali sobie ponad minutową przewagę. Na ostatnim oesie drugie miejsce - rzutem na taśmę - wywalczył siedmiokrotny mistrz Czech Vaclav Pech pilotowany przez Petra Uhela (Ford Fiesta R5). Podium uzupełniła druga załoga ekipy z Mlada Boleslav - norweski duet Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen (Skoda Fabia R5), dla których był to gościnny start na czeskich oesach. Zespołowi koledzy Szejów - Martin Vlcek i Jindriska Zakova (Ford Fiesta R5) finiszowali na siódmym miejscu. Łącznie Rajd Valasska ukończyły 52 z 79 załóg, które przystąpiły do rywalizacji.

Kolejną rundą rajdowych mistrzostw Czech będzie Rajd Sumava Klatovy. Ściganie na asfaltowych oesach na południe od Pilzna zaplanowano na weekend 20-21 kwietnia.

ZOBACZ WIDEO "Damy z siebie wszystko" #18. Łukasz Milik: Każdy piłkarz by się załamał, nie ma silnego
Czy bracia Szejowie zakończą mistrzostwa Czech na podium?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×