Jeszcze nie opadł kurz po 64. Rajdzie Wisły, a zawodnicy startujący w RSMŚl już przygotowują się do 4. Rajdu Grodzkiego – przedostatniej rundy mistrzostw. Impreza rozgrywana w Beskidzie Niskim będzie wykorzystywała fragmenty tras, na których przed dekadą walczyli uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Kierowców i pilotów czeka więc trudne zadanie na szybkich i zróżnicowanych odcinkach, zwłaszcza że w poprzednich edycjach imprezy te konfiguracje oesów nie były wykorzystywane. W tym roku impreza z bazą w Gorlicach będzie także rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia, co zwiastuje jeszcze bardziej zaciętą rywalizację o zwycięstwo.
W tym sezonie zdecydowano się na zmianę lokalizacji Rajdu Grodzkiego. Zawody przeniesiono z powiatu jasielskiego do powiatu gorlickiego. Dlatego też w tym roku bazą imprezy będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorlicach, gdzie ulokowane zostaną biuro rajdu i park serwisowy, natomiast start honorowy i ceremonia mety odbędą się w samym centrum miasta – na gorlickim rynku.
Zmiana lokalizacji wiąże się również z nowymi trasami. Zatem zawodników, którzy zdążyli już poznać odcinki Rajdu Grodzkiego podczas startów w ramach Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski lub Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia, czeka sporo pracy podczas zapoznania. Fakt, że rajd okręgowy będzie korzystał z tych dróg po raz pierwszy nie oznacza jednak, że w tym regionie nie było wcześniej sportowej rywalizacji. Fragmenty tegorocznych odcinków specjalnych Rajdu Grodzkiego były przed dziesięcioma laty wykorzystywane w Rajdzie Magurskim, który stanowił wtedy zimową rundę krajowego czempionatu. Sukcesy na tych oesach święcili m.in. tacy zawodnicy jak Tomasz Kuchar czy Leszek Kuzaj.
Pierwsza okazja do zobaczenia kierowców i pilotów oraz ich rajdowych maszyn będzie miała miejsce w sobotę 6 października, kiedy to o godzinie 20:00 odbędzie się ceremonia startu. W niedzielę załogi przeniosą się na dwa odcinki specjalne – Ropa (8,00 km) oraz Oderne (6,98 km), które będą pokonywane trzykrotnie i utworzą trasę o łącznej długości 44,94 kilometra. Organizatorzy deklarują, że odcinki specjalne są mocno zróżnicowane i nie zabraknie na nich zarówno szybkich partii po szerokich drogach, jak i ciasnych oraz krętych fragmentów pomiędzy zabudowaniami, gdzie nie będzie miejsca na błąd. Tereny Beskidu Niskiego obfitują w malownicze wzniesienia, więc zawodnicy będą musie się zmierzyć także z hopami, podbiciami i szczytami, które dodadzą sportowej rywalizacji jeszcze większej pikanterii.
Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są do 29 września. Pełną listę załóg, które powalczą w Rajdzie Grodzkim, poznamy we wtorek, 2 października, kiedy to organizatorzy opublikują listę zgłoszeń.
Harmonogram 4. Rajdu Grodzkiego (6-7 października)
Sobota, 6 października
· 20:00 – start honorowy (Gorlice, rynek)
Niedziela, 7 października (6 odcinków specjalnych, łącznie 44,94 km):
· 8:33 – OS1: Ropa (8,00 km)
· 9:16 – OS2: Oderne (6,98 km)
· 10:36 – Serwis A: 30 min (Gorlice, OSiR)
· 11:39 – OS3: Ropa (8,00 km)
· 12:22 – OS4: Oderne (6,98 km)
· 13:42 – Serwis B: 30 min (Gorlice, OSiR)
· 14:45 – OS5: Ropa (8,00 km)
· 15:28 – OS6: Oderne (6,98 km)
· 16:33 – ceremonia mety (Gorlice, rynek)
Kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2018 tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:
· Rajd Baborowa – 13-14 Kwietnia, Baborów;
· Rajd Ziemi Bocheńskiej – 1-2 czerwca, Bochnia;
· Rajd Śląska – 29-30 czerwca, Chorzów;
· Rajd Wisły – 14-15 września, Wisła;
· Rajd Grodzki – 6-7 października, Biecz/Jasło;
· Rajd Barbórka Cieszyńska – 16-17 listopada, Cieszyn.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska wchodzą w decydującą fazę
Czwartą edycję Rajdu Grodzkiego zaplanowano na weekend 6-7 października. Impreza w Beskidzie Niskim będzie przedostatnią rundą RSMŚl, a na zawodników czeka rywalizacja na trasie o długości blisko 45 kilometrów.
Źródło artykułu: