Rajd Wlk. Brytanii: Finowie najszybsi na otwarcie

Esapekka Lappi z fabrycznego teamu Toyoty został pierwszym liderem Rajdu Wielkiej Brytanii, jedenastej rundy rajdowych MŚ WRC. Fin pokonał na superoesie swojego rodaka Jariego-Mattiego Latvalę i lidera mistrzostw, Thierrego Neuville'a.

Rafał Lichowicz
Ford Fiesta na trasie rajdu Materiały prasowe / Red Bull Content Pool / Na zdjęciu: Ford Fiesta na trasie rajdu
Zmagania w kolejnej rundzie tegorocznego sezonu rajdowych mistrzostwa świata rozpoczęły się w czwartkowy wieczór odcinkiem specjalnym "Tir Prince" o długości 1,7 kilometra. Z trasą która po części wiodła przez owal toru wyścigów konnych najlepiej poradził sobie Fin Esapekka Lappi w Toyocie Yaris WRC.

Oczy kibiców skierowane były jednak na rywalizację trójki głównych kandydatów do mistrzostwa. Jako pierwszy na trasę wyjechał obrońca tytułu Sebastien Ogier. Francuz w Fieście WRC stracił jednak do lidera 0,7 sekundy. Następny w kolejce Ott Tanak z Toyoty, który wygrał trzy ostatnie rundy MŚ i nieoczekiwanie wrócił do gry o mistrzostwo, był wolniejszy od Ogiera o 0,2 sekundy.

Jako ostatni na trasie pojawił się lider klasyfikacji generalnej Thierry Neuville. Belg startujący w Hyundaiu nie uzyskał co prawda najlepszego czasu, ale najgroźniejszych konkurentów został za swoim plecami, plasując się ex quo na drugiej pozycji z Jarim-Mattim Latvalą.

W kategorii WRC2 dziewiąty czas w 12-osobowej stawce na pierwszym oesie uzyskał jedyny Polak w stawce Łukasz Pieniążek. Odcinek padł łupem młodego Kallego Rovanpery z teamu Skody.

Rozgrywany w Walii Rajd Wielkiej Brytanii potrwa do niedzieli. Zawodnicy na pozostałych 22 odcinkach specjalnych pokonają dystans blisko 320 kilometrów.