Rajd Polski 2019: młodość w ofensywie na odcinku kwalifikacyjnym. Filip Mares najszybszy

27-letni Czech Filip Mares, 23-letni Polak Mikołaj Marczyk i 25-letni Fin Jari Huttunen zajęli odpowiednio pierwsze, trzecie i czwarte miejsce na odcinku kwalifikacyjnym przed 76. edycją Rajdu Polski.

Rajd Polski
Łukasz Kuczera
Mikołaj Marczyk Materiały prasowe / Jakub Rozmus / Na zdjęciu: Mikołaj Marczyk
Wyższość Filipa Maresa musiał uznać także aktualny mistrz Europy - Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (38 lat). Kierowca Citroena C3 R5 stracił do Czecha 0,276 sekundy i zajął drugą pozycję.

Zarówno odcinek kwalifikacyjny, jak i poprzedzający go odcinek testowy, zostały rozegrane na 3,26-kilometrowej trasie oesu Tałty. Pierwszy przejazd testowy padł łupem Jari Huttunena i Mikko Luki (Hyundai i20 R5).

Fiński kierowca, który ubiegłoroczny Rajd Polski ukończył na drugim miejscu, pokonał dystans próby ze średnią prędkością 104,65 km/h co dało mu czas 1:52,145 s.

Podczas kolejnego przejazdu na prowadzenie wyszli już Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow (Citroen C3 R5), poprawiając czas Huttunena o ponad 1,5 sekundy. W pierwszej próbie urzędujący mistrzowie Europy złapali "kapcia" i zajęli dopiero 16. lokatę.

Trzeci z przejazdów oesu Tałty był już rozgrywany jako odcinek kwalifikacyjny, decydujący o tym którzy z kierowców będą mieli pierwszeństwo wyboru kolejności startu do pierwszego etapu rajdu. Zwycięstwo w tej rozgrywce odniósł Filip Mares w Skodzie Fabii R5.

Pilotowany przez Jana Hlouska kierowca pokonał Łukjaniuka i Arnautowa o 0,276 sekundy, a Marczyka i Gospodarczyka o ponad pół sekundy. Dla 27-letniego Czecha jest to pierwsze zwycięstwo na odcinku kwalifikacyjnym, wywalczone w dopiero piątym starcie samochodem R5 w rundzie FIA ERC.

Oprócz Marczyka i Gospodarczyka, miejsce w czołowej dziesiątce osiągnęły także dwie inne polskie załogi. Trzeci w punktacji RSMP Marcin Słobodzian i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R5) zajęli 8. pozycję. Z kolei Aron Domżała z trzykrotnym mistrzem Europy Jarosławem Baranem w roli pilota (Skoda Fabia R5) uplasował się na 9. miejscu.

Filip Mares będzie pierwszym kierowcą, który zdecyduje o kolejności startu do pierwszego etapu PZM 76. Rajdu Polski, podczas zaplanowanej na 15:15 ceremonii wyboru pozycji na Placu Wolności w Mikołajkach. Przypomnijmy, że w rundach FIA ERC, 15 najszybszych zawodników odcinka kwalifikacyjnego wybiera kolejność startu do oesów, która jest szczególnie ważna w zawodach rozgrywanych na luźnych nawierzchniach tak, jak Rajd Polski. Im lepszy czas, tym większe pole wyboru ma kierowca i tym korzystniejszą pozycję może wybrać.

W FIA ERC 3 Junior, czyli kategorii dla młodych kierowców w samochodach z napędem na przednią oś, najlepszym czasem błysnął Norweg Steve Rokland, pilotowany przez Mariusa Fugleruda (Peugeot 208 R2).