Rajd Rzeszowski: Grzegorz Grzyb liderem po pierwszym etapie. Dominacja lokalnego kierowcy

Grzegorz Grzyb i Roberta Hundla (Skoda Fabia R5) wygrali cztery z sześciu odcinków specjalnych pierwszego etapu 28. Rajdu Rzeszowskiego i liderują po piątkowej rywalizacji w piątej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP).

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Grzegorz Grzyb Materiały prasowe / RSMP.PL / Na zdjęciu: Grzegorz Grzyb
W piątek Grzegorz Grzyb i Robert Hudla prezentowali bardzo dobre tempo na trasie Rajdu Rzeszowskiego. Drugie miejsce zajmuje francuski duet Bryan Bouffier - Xavier Panseri (Hyundai i20 R5), który odnotował najlepsze czasy na dwóch próbach sportowych i traci do liderów 3,2 sekundy. Na trzeciej pozycji plasują się liderzy RSMP - Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5), którzy tracą do Grzyba i Hundli 14,5 sekundy.

Grzyb objął pozycję lidera po pierwszym oesie, ale tracił prowadzenie na rzecz Bouffiera po obu przejazdach próby Wojaszówka (OS-2 i OS-5). Wygranie kończącego pierwszy etap drugiego przejazdu odcinka Lubenia pozwoliło pochodzącemu z Rzeszowa mistrzowi Polski na objęcie prowadzenia.

Czytaj także: Znamy szczegóły Verva Street Racing

Bryan Boufier dopiero na kilka dni przed rajdem zastąpił Łukasza Byśkiniewicza za kierownicą Hyundai’a i20 R5. Trzykrotny mistrz Polski i pięciokrotny triumfator Rajdu Rzeszowskiego nie startował w rajdach od dziesięciu miesięcy, ale pokazał wielką klasę i traci do Grzyba tylko 3,2 sek.

ZOBACZ WIDEO Sędzia Paweł Słupski przyznaje: Dostajemy niezbyt miłe informacje

Mikołaj Marczyk nie wygrał co prawda żadnego odcinka specjalnego (cztery razy trzeci, raz drugi i raz czwarty), ale skuteczna jazda zapewniła reprezentantowi Skoda Polska Motorsport trzecie miejsce po pierwszym etapie.

Bardzo dobrą formę prezentują Marcin Słobodzian i Kamil Kozdroń, którzy dopiero po raz czwarty startują w rajdzie "er piątką", ale po raz pierwszy nieznaną sobie Skodą Fabia R5. Mistrz Polski klasy Open N jest czwarty, a pierwszą piątkę zamykają robiący szybko postępy Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski (Ford Fiesta R5).

Tomasz Kasperczyk, wicelider RSMP po czterech rundach odrabia straty po awarii samochodu na OS-3 i zamyka pierwszą dziesiątkę.

Metę pierwszego etapu osiągnęło 36 spośród 50 załóg, które wystartowały do pierwszego etapu rundy RSMP. Część z nich skorzysta z pewnością z systemu Rally 2 i ponownie pojawi się jutro na trasie.

W sobotę przed zawodnikami pięć odcinków specjalnych, dwukrotnie przejeżdżane próby sportowe Pstrągowa i Zagorzyce oraz krótki, widowiskowy oes w centrum Rzeszowa. Ich łączna długość to aż 89,72 km czyli nawet nieco więcej niż liczyły odcinki pierwszego dnia.

Czytaj także: Formuła 1 zwiększyła swoje przychody

Drugi przejazd próby sportowej Zagorzyce, ostatniego oesu w rajdzie będzie także dodatkowo punktowanym powerstagem, a jego zwycięzca otrzyma bonus w postaci 5 punktów oraz RMF Maxxx Trophy.

Triumfatorów rajdu poznamy na mecie w centrum stolicy Podkarpacia o godzinie 15:30.

Klasyfikacja po pierwszym etapie:
1. Grzegorz Grzyb / Robert Hundla Skoda Fabia R5 50:29,1
2. Bryan Bouffier / Xavier Panseri Hyundai i20 R5 + 03,2
3. Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk Skoda Fabia R5 + 14,5
4. Marcin Słobodzian / Kamil Kozdroń Skoda Fabia R5 + 24,0
5. Sylwester Płachytka / Jacek Nowaczewski Ford Fiesta R5 +1:15,1
6. Łukasz Kotarba / Tomasz Kotarba Citroen C3 R5 +1:19,7
7. Jarosław Kołtun / Ireneusz Pleskot Ford Fiesta R5 +1:33,1
8. Kacper Wróblewski / Jacek Spętany Hyundai i20 R5 +1:51,7
9. Jakub Brzeziński / Dariusz Burkat Ford Fiesta Proto +2:43,0
10.Tomasz Kasperczyk / Damian Syty Ford Fiesta R5 +3:45,4

Czy Grzegorz Grzyb wygra Rajd Rzeszowski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×