Dakar 2021. Prolog dobiegł końca. Jakub Przygoński z czwartym wynikiem, Kamil Wiśniewski trzeci w quadach

Rajd Dakar rusza już w niedzielę, a w sobotę odbył się prolog, który wyznacza kolejność startową do pierwszego etapu. Z dobrej strony pokazał się Jakub Przygoński, który był czwarty wśród samochodów. W quadach trzeci wynik uzyskał Kamil Wiśniewski.

Łukasz Kuczera
Jakub Przygoński Materiały prasowe / Orlen Team / Na zdjęciu: Jakub Przygoński
Sobotni prolog trudno nazwać rozgrzewką przed Rajdem Dakar, bo uczestnicy mieli do pokonania ledwie 11-kilometrowy fragment trasy po piaszczystym terenie w okolicach Dżuddy. Tymczasem już od niedzieli na kierowców i motocyklistów rywalizujących w najtrudniejszej imprezie terenowej świata czekać będą odcinki liczące po 600-700 kilometrów.

Z dobrej strony wśród samochodów wypadł Jakub Przygoński, który długo utrzymywał trzeci wynik. Ostatecznie kierowca Orlen Teamu sklasyfikowany został na czwartej pozycji - lepsi od niego okazali się jedynie Nasser Al-Attiyah, Brian Baragwanath oraz Yazeed Al-Rajhi. Do najszybszego Al-Attiyaha kierowca z Polski stracił tylko 12 sekund.

Wśród motocyklistów zaskoczenia nie było - Ricky Brabec, zwycięzca Dakaru sprzed roku, nie zostawił wątpliwości rywalom. Pokonał prolog w 6 minut i 1 sekundę, wyprzedzając zespołowego kolegę Joana Barredę z Hondy o 6 sekund. Błysnął Maciej Giemza z Orlen Teamu, który był dwunasty ze stratą 26 sekund.

Adam Tomiczek sklasyfikowany został na 23. pozycji, Konrad Dąbrowski był 40., a Jacek Bartoszek zajął w prologu 95. miejsce.

Na brawa zasłużył Kamil Wiśniewski - quadowiec Orlen Teamu prolog ukończył na najniższym stopniu podium. Do najszybszego Alexandre Giroud stracił 4 sekundy.

W kategorii SSV najszybszy był Kris Meeke, dobrze znany fanom rajdów samochodowych WRC. Na szóstym miejscu znalazł się Aron Domżała ze stratą ledwie 9 sekund. Michał Goczał był 12., a Marek Goczał 25.

Niedzielny etap Rajdu Dakar z Dżuddy do Biszy ma długość 622 km, z czego 277 km to odcinek specjalny.