KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Orlen podjął ważną decyzję. Rajd Polski może liczyć na wsparcie

Orlen od lat jest mocno zaangażowany w motorsport, a promocja poprzez F1 i Roberta Kubicę dodatkowo zacieśniła relacje firmy ze środowiskiem. W tym roku dodatkowo będzie ona sponsorem tytularnym Rajdu Polski.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
oes na Rajdzie Polski Materiały prasowe / rajdpolski.pl / Na zdjęciu: oes na Rajdzie Polski

Sześć samochodów wyruszyło 23 lipca 1921 roku z Warszawy na liczącą blisko 576 kilometrów trasę do Białowieży i z powrotem do stolicy Rzeczpospolitej. Zwycięzcą został Tadeusz Heyne, jeden z pionierów polskiej motoryzacji, który zasiadał za kierownicą samochodu marki Dodge. Tak rozpoczęła się historia Rajdu Polski, który w tym roku obchodzi jubileusz stulecia. Sponsorem tytularnym 77. edycji drugiego, najstarszego rajdu na świecie został PKN Orlen.

Polski klasyk ustępujący rodowodem tylko słynnemu Rajdowi Monte Carlo zostanie w tym roku rozegrany w dniach 18-20 czerwca. Orlen 77. Rajd Polski jest drugą rundą Mistrzostw Europy FIA (ERC) oraz czwartą eliminacją ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). 

- Obchodzimy w tym roku wspaniały jubileusz Rajdu Polski. Cieszy nas ogromnie zaangażowanie i pomoc PKN Orlen, którego aktywność na polu sportów motorowych ma dla organizatorów zawodów bardzo duże znaczenie. Planujemy w wyjątkowy sposób uświetnić stulecie rajdu, chociaż z powodu koronawirusa nie będziemy zapewne w stanie zrealizować wszystkich planów - powiedział Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego. 

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: głośno o 12-latku. Zwróć uwagę na jego technikę

- Odcinki specjalne to nie stadion czy hala sportowa i z oczywistych powodów stawia to przed nami wyjątkowe zadania ze względu na ograniczenia oraz wymogi obowiązujące podczas pandemii. A bezpieczeństwo podczas zawodów jest dla nas najważniejsze. Mamy naturalnie nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna ulegnie do połowy czerwca znacznej poprawie i pozwoli nam między innymi na rozegranie ostatniego odcinka specjalnego oraz metę Orlen 77. Rajdu Polski w Warszawie - dodał prezes PZM

Orlen 77. Rajd Polski rozpocznie się w Mikołajkach, które od roku 2005 nieprzerwanie goszczą najlepszych kierowców na świecie. - Na słynnych mazurskich szutrach zostanie również przeprowadzona znakomita większość prób sportowych, wśród których nie zabraknie odcinków specjalnych na wyjątkowym, jednym z nielicznych tego typu obiektów na świecie jakim jest Tor Mikołajki. Biura rajdu, podobnie jak w latach ubiegłych znajdą swoje miejsce w gościnnym hotelu Gołębiewski - zdradził Sikora. 

Wsparcie jubileuszowego Rajdu Polski to tylko jeden z wielu przejawów wyjątkowego zaangażowania Orlenu w rozwój sportów motorowych. Koncern od kilku lat związany jest m.in. z Robertem Kubicą. W lutym 2021 roku w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja bolidu Alfy Romeo i było to wydarzenie bez precedensu, albowiem po raz pierwszy w historii zespół Formuły 1 pokazał światu swój pojazd właśnie w Polsce. 

Robert Kubica jest też członkiem Orlen Teamu, czyli grupy zrzeszającej czołowych przedstawicieli rodzimego motorsportu. Oprócz jedynego Polaka, który ma za sobą występy w F1, należą do niej również m.in. dwukrotny indywidualny mistrz świata - żużlowiec Bartosz Zmarzlik, doskonale znany z tras Rajdu Dakar Jakub Przygoński, rajdowcy Mikołaj Marczyk i Kacper Wróblewski czy jeden z najlepszych pilotów motoparalotniowych na świecie - Wojciech Bógdał.

Czytaj także:
Alfa Romeo już myśli o przyszłości
Aston Martin ma rezerwowego

Czy jesteś zaskoczony decyzją Orlenu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×