Polski kierowca spełnia marzenie. Chce podbić mistrzostwa świata

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk rozpoczynają nowy etap swojej kariery. Załoga Orlen Team debiutuje w rajdowych mistrzostwach świata WRC. Rajd Chorwacji będzie dla duetu Marczyk-Gospodarczyk pierwszym występem w WRC.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Mikołaj Marczyk Materiały prasowe / Orlen Team / Na zdjęciu: Mikołaj Marczyk
Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk debiutują w rajdowych mistrzostwach świata WRC. Przed załogą Orlen Team sezon rywalizacji w kategoriach WRC2 Open oraz WRC2 Junior. Dla dwukrotnego mistrza Polski i jego pilota oznacza to ogromne wyzwanie.

Rajd Chorwacji to niemal 292 kilometry odcinków specjalnych. Po raz pierwszy zawodnicy zmierzą się na krótkim odcinku testowym Okić w czwartek, 21 kwietnia. Następnego dnia wystartuje już właściwa część rajdu. W piątek załogi będą rywalizować na ośmiu odcinkach specjalnych - tak samo jak w sobotę. Na niedzielę zaplanowano cztery próby w tym finałowy, dodatkowo punktowany Power Stage Zagorska Sela - Kumrovec.

Lista zgłoszeń liczy 64 załogi. Najwięcej, bo aż 29 z nich, zmierzy się w kategorii WRC2 Open, zrzeszającej zawodników w samochodach kategorii Rally2. To właśnie tutaj - oraz w kategorii WRC 2 Junior - powalczą Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Załoga Orlen Team skupia się głównie na rywalizacji juniorskiej. W Chorwacji będzie miała w niej siedmiu rywali.

ZOBACZ WIDEO: "Trafiony, zatopiony". Nieprawdopodobna skuteczność mistrzyni olimpijskiej

- Rajd Chorwacji będzie naszym debiutanckim startem w WRC. Bardzo się cieszę - w tym tygodniu spełnia się moje największe rajdowe marzenie. To wielka chwila - wielki moment. Nie mam wątpliwości co do tego, że będzie to bardzo duże wyzwanie. Szczególnie właśnie dla nas - debiutantów nie tylko w tym rajdzie, ale w całym cyklu mistrzostw świata - powiedział po zakończeniu testów Mikołaj Marczyk.

- W nadchodzący weekend czeka nas prawie 300 kilometrów ścigania po dosyć śliskich, wymagających asfaltach na północy Chorwacji. Wiem, że to jest nasze miejsce. Skupiamy się na tym, aby jak najlepiej wykonać naszą pracę. Podkreślam, że musimy tutaj startować, musimy uczyć się tych rajdów i odcinków, aby kiedyś walczyć o jak najwyższe cele. Zbieramy doświadczenie, które w przyszłości może okazać się niezwykle wartościowe. Trzymajcie kciuki, bo od piątku do niedzieli ścigamy się z najlepszymi kierowcami świata - podsumował kierowca Orlen Team.

- Wszyscy kojarzą Chorwację z wakacjami, morzem i piękną pogodą. My jesteśmy jednak na północy kraju, w terenie górzystym. Porankami pojawiają się nawet lekkie przymrozki. Właśnie w takich okolicznościach przyjdzie nam zadebiutować w WRC - mówił Szymon Gospodarczyk.

- W poniedziałek wykonaliśmy dobrą pracę podczas testów. Staraliśmy się sprawdzić ustawienia i opony w różnych warunkach. Odcinki Rajdu Chorwacji będą bardzo wymagające. Asfalty są tu śliskie, a teren - jak wspominałem - jest górzysty. Dużo jest ostrych "spadań" i podjazdów, co dodatkowo będzie utrudniało nasze zadanie. Jesteśmy jednak optymistami. Spełniamy nasze marzenia, trzymajcie kciuki - zaznaczył pilot Mikołaja Marczyka.

W kategorii WRC2 duet Orlen Teamu będzie miał polską konkurencję - to Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Załoga Lotos Rally Team od kilku lat startuje w mistrzostwach świata. W ubiegłym roku wywalczyła tytuł wicemistrzowski w WRC3.

Czytaj także:
Rosjanin kwestionuje wartości F1. Powrotu do stawki jednak nie wyklucza
Ekipa Roberta Kubicy może zaskoczyć. Ważna zmiana w bolidzie

Czy Mikołaj Marczyk powalczy o czołowe lokaty w WRC2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×